Meslek Gruplarına Göre Yüksek Emekli Maaşları

Meslek gruplarını içeren yüksek emekli maaşı ile bugün meslekten mesleğe değişen maaşlar ve tabloları karşınıza çıkar.

Yayınlanma:
Meslek Gruplarına Göre Yüksek Emekli Maaşları

Meslek gruplarını içeren emekli maaşları kendi arasında değişkenlik gösterir. Bu durumun en temel sebebi meslek ile alakalı olmaktadır. Özellikle bazı meslekler çok zordur. Bu zorluğun dışında risk oranı da çok yüksek olan meslekler vardır. Bu yüzden bu mesleklerde emekli maaşları da fiilen daha yüksek olur. Ancak genel manada emekli maaşları arasında çok büyük bir uçurum söz konusu olmaz. Sadece meslekten mesleğe değişkenlik gösteren bir durum ortaya çıkar. Ancak bu genel olarak emekli olmaya da engel değildir.

Meslek Gruplarını İçeren Emekli Maaşları

Her meslek grubu farklı prim öder. Ödenen prime göre de emekli maaşı değişkenlik gösterir. Burada bir doktor ile bir öğretmenin alacağı emekli maaşı aynı olmaz. Eğer kişinin prim ödemesi en üst limitten yatarsa burada emekli aylığı da o prime göre yüksek olur. Özellikle bir müsteşar ve şube müdürünün emekli maaşı daha yüksek olur. Sonrasında ise sıra ile öğretmen, polis memuru, profesör, araştırma görevlisi ve avukat gelir. Burada özellikle çalışan işçilerin de emekli maaşı vardır. Ancak onlarınki en düşük seviyeden yatar. Bu yüzden de emekli maaşları daha düşük olur. Yani emeklilik aylığı yatırılan prim ile alakalı olan bir durumdur.

Emeklilik Maaşındaki Değişkenlikler

Emeklilik maaşında yaşanan değişkenliğin en temel sebebi sadece yatırılan prim ile ilgili olmasıdır. Emeklilik prim miktarı ödenen emekli maaşı üzerinde de büyük bir değişkenliğe yok açar. Burada özellikle özenen primin yüksek yatması kişinin alacağı maaşı doğrudan etkiler. Bu yüzden bugün bazı meslek gruplarında maaşlar daha yüksek bir prim üzerinden ödenir. Özellikle bağ- kur ile çalışan kişilerin de primi yüksek yatar. Yani prim ne kadar yüksek olursa o kadar fazla emekli alabilirsiniz. Bugün tam ya da yarım sigorta ile çalışanlar vardır. İşte bu gibi durumlara göre emekli olunur. Emeklilik maaşı yatırılan her bir prim ile hesaplanarak ödeme yapılır.

Emekli Maaşı En Yüksek Meslekler

Emekli olan kişilerin çok daha fazla emekli maaşı alması için çalışan kişilerin en yüksek düzeyden prim ödemesi yapılması gerekir. Doktor, mühendis ve devlet memuru mesleklerine göre üst düzeyden prim ödemesi yapılır iken SSK üzerine bağlı olarak çalışan kişilere en asgari oranda emekli maaşı verilmektedir. Emekli sandığı ile diğer tüm sigortalara bağlı olarak çok daha fazla emekli maaşını alan meslek grupları şunlardır;

 1. Müsteşar,
 2. Genel Müdür,
 3. Lisans Mezunu Şube Müdürü,
 4. Lisans Mezunu Memur,
 5. Öğretmen,
 6. Kaymakam,
 7. Baş Komiser,
 8. Polis Memuru,
 9. Mühendis,
 10. Profesör,
 11. Araştırma Görevlisi,
 12. Avukat,

SGK emekli maaşlarının oranı adına üst ve alt limitler belirlenmiştir. Emekli maaşları oranı için sigorta türüne bağlı olarak asgari limit ile beraber hesaplanması gerekir. Bir yıl içinde yer alan ÜFE ile TÜFE oranlarına göre emekli maaşlarının oranları belirlenmektedir. Bağ- Kur esnaflarını eski yıllara göre almış oldukları asgari emekli maaşı tutarı birbirinden farklı olmaktadır.

Asgari maaş üzerinden yatırılmış olan asgari Sosyal Güvenlik Kurumu primi adına en az seviyede emekli maaşı ödemesi yapılırken tavan seviyede SGK prim ödemesi yapılan kişilere yüksek oranda emeklilik aylığı ödemesi yapılmaktadır. Emekli sandığı ile diğer sigorta türleri bünyesinde en yüksek emekli maaşı kullanan memurlar meslek gruplarına göre değişmektedir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet