Kıdem Tazminatı Hangi Kodla Alınabilir?

Kişilerin iş yerlerinde belirli bir süre çalışmalarının ardından emekliye ayrılmaları ya da haksız sebeple işten çıkartılmaları durumunda kıdem tazminatı hakları bulunmaktadır.

Yayınlanma:
Kıdem Tazminatı Hangi Kodla Alınabilir?

Kıdem tazminatı işçilerin haksız ve sebepsiz yere işten çıkartılmaları ya da emekli oldukları durumlarda hem emeklerinin karşılığı olarak hem de işsizlik sebebiyle yaşayacakları mağduriyeti en aza indirgemek adına iş veren tarafından ödenen tazminattır. Kıdem tazminatı alabilmek için bazı kıstaslar mevcuttur. İş Kanunu’na göre sigortalı kişinin kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmesi için aynı iş yerinde bir yıl süreyle sigortalı şekilde çalışmış olması gerekmektedir. Bu durumda çalışanın işveren tarafından iş akdinin feshedilmesi durumunda kıdem tazminatı hakkı ortaya çıkmaktadır.

İşten Çıkış Kodu Ne Demektir?

Çalışan bir kişinin iş akdinin fes edilmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu işten ayrılış bildirgesinde sigortalı çalışan kişinin işten çıkarılma sebebin belirten koda işten çıkış kodu denilmektedir. İşten çıkış kodunun önemli olduğunu 4857 sayılı İş Kanunun kapsamında yer alan 19. maddesi içinde açıklanmıştır. Sigortalının işten çıkartılması halinde kıdem ya da ihbar tazminatı işsizlik ödeneği alabilmesi işten çıkış sebebi belirlenmektedir. İşten çıkış sebebi ise işten çıkış kodu sonucunda belirtilmektedir. Gerek iş verenin gerek ise sigortalı çalışanın haklarının korunması adına çıkış kodu çok önemli bir yere sahip olmaktadır.

İşten Çıkış Bildirimi Nasıl Yapılmalı?

İşten çıkış bildiriminin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekmekte ve kurumun web sitesinden işten çıkış kodları sayesinden bildirimde bulunması gerekmektedir. İşten çıkış tarihi ile nedeni iş veren tarafından bildiriminin yapılması zorunludur. Kıdem tazminatı alabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. Bunun için 2 koşulun yerine getirilmesi zorunlu olmaktadır. İş verenin çalışanının isteği ile kusuru olmadan işsiz kalması zorunludur. Ayrıca işten ayrıldığı tarihin öncesinde en az 1 senelik bir çalışma süresinin olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kıdem tazminatı alabilmek için bazı istisnai haller bulunmaktadır. Çalışan kişi kendi isteği ile işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alabilmeleri adına bir takım özel halleri olduğundan iş verenin tazminat ödemesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Kıdem Tazminatı Hangi Kod Çıkışında Verilmektedir?

İşverenler sigortalı çalışanlarının iş akdinin feshedilmesi aşamasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na işten ayrılış bildirgesi vermek durumundadırlar. Bu bildirgede işçinin işveren tarafından neden işten çıkartıldığı sebep olarak belirtilmek durumundadır. Belirtilen bu sebepleri kapsayan belirli numaralar yani kodlar mümkündür. İşveren iş akdinin feshini bu kodlar uyarınca sebeplendirmeli ve bu kodu da mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmelidir. Hangi kodda kıdem tazminatı alınabilir? İşçinin bir yıldan daha fazla çalıştığı kurumdan işveren sebebiyle işine son verilmesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 23, 24, 25, 27, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 40 kodlu çıkış numaralarıyla çıkışlarının verilmiş olması gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Ne Kadar Verilir?

Kıdem tazminatının hesabı sigortalı çalışanın çalıştığı süre üzerinden hesaplanmaktadır. Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Çalışanın çalıştığı toplam yıl sayısı, çalıştığı süre boyunca aldığı brüt maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Bu durumda tam yıl sürenin dışında kalan sürenin toplam gün sayısı belirlenmektedir. Belirlenen gün sayısı günlük brüt ücret miktarına denk gelen ücretle çarpılır. Bu şekilde kıdem tazminatının ne kadar ödeneceği belirlenmiş olur. Kıdem tazminatı çalışanın brüt maaşına göre hesaplandığından İş Kanunu’nda bunun için verilmiş net bir rakam bulunmamaktadır. Bu sebeple de kıdem tazminatı ücret miktarları değişiklik gösterebilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet