Kanser Hastalarının Emeklilikten Yararlanması

Kanser hastaları için en merak edilen konuların başında kolay emeklilik gelir. Bu konuda birçok soru akıllara takılır.

Yayınlanma:
Kanser Hastalarının Emeklilikten Yararlanması

Kanser hastaları için emeklilik daha çok önem taşır. Emeklilik öncelikle kanser hastası olan kişinin genel sağlığı ile alakalı olan bir durumdur. Burada hasta olan kişi eğer hastalığı kötü bir boyuta gidiyor ise ona uygun olan şartlar etrafında emekli olabilir. Ancak bunun için hastalığın belgelenmiş olması da gerekir. Yani hastalık eğer belgelenmiş olursa bu belge ile çok kolay bir şekilde emekli olabilir. Emeklilik için bir takım yerlere de başvuru yapılması gerekmektedir. Erken emeklilik sadece hastalığın boyutu ve seyrine göre değişir.

Kanser Hastalığı için Emeklilik

Kanser hastası olan bir birey için bunu kanıtlamış olması gerekir. Kanser hastalığının boyutu bu açıdan emeklilik için ön plana çıkar. Erken emeklilik bu tür hastalıklarla anında hızlandırıcı bir role sahip olur. Yani eğer kişi erken emekli olmak istiyorsa öncelikle hastalığın seyrini belgelemesi gerekir. Yani burada hastalık kişi için kötü bir boyuta çıkmalıdır. Böylece kişi hastalığını delil olarak gösterir. Bu delil ise doğrudan kişinin emekli olması önünde bir avantaja dönüşür. Erken emeklilik bu tür hastalar için iyileştirici ve avantajlı bir yapıya dönüşür. Ancak bunun için başka yerleri arayıp bu konu hakkında daha detaylı bir bilgi de alınabilir.

Emeklilikte Kanserin Etkisi

Kanser hastası bir birey için hayat iyileştirici bir yapıya sahip olmalıdır. Sağlık kurumu da bunu bildiği için buna uygun olacak şekilde bir takım ilerlemeler kat eder. Bu ilerlemeler etrafında kanser hastası olan bir birey için onu koruyucu olan bir emekliliği önerir. Kanser hastası da belli bir para miktarını ödemek koşulu ile anında erken emeklilikten yararlanma şansını elde etmiş olur. Erken emeklilik için öncelikle sağlık kuruluşu tarafından hastalığın onaylanması gerekir. Bu onay sürecinden sonra ise devreye emeklilik için ödenmesi gereken para girer. Bu para ile emekli olmak mümkün olur. Emeklilik süreci kanser hastası için bir avantaja da dönüşür.

Kanser Hastaları İçin Malulen Emeklilik Şartları

Genel olarak iş gücü kaybına uğrayan çalışanlar için bazı haklar tanınmaktadır. Bunların içinde yer alan kanser hastaları için malulen emeklilik şartları bulunmaktadır. Söz konusu kanser hastasının iş kaybının en az % 60 oranında olması ile bu kaybın bir sağlık kurulu raporuyla belgelenmesi gerekmektedir.

Çalışan kişinin çalıştığı sırada kansere yakalanması ile en az 10 yıl kadar sigortalı olması gerekir ve toplam olarak 1800 gün vadeli sigorta kolları priminin ödenmesi gerekmektedir. Çalışan kişi maluliyeti dolayısı ile işten ayrılması gerekmektedir. Çalışan kişi başka birini devamlı olarak bakıma muhtaç durumda olması halinde 10 sene sigortalı olma şartı gerekmez.

1800 iş günü malullük, yaşlılık ile ölüm sigortaları priminin bildirilmiş olması yeterli olmaktadır. Kanser teşhisi konulmasından sonra kendi namına bağımsız olarak çalışmakta olan kişilerinse Sosyal Güvenlik Kurumu’na Genel Sağlık Sigortası primi içinde prim ile prime ilişkin borcunun olmaması gerekmektedir.

Kanser Hastalarına Emeklilik İçin 1 Yıl Şartı

Kanser hastalarına yapılan teşhis sonrasından itibaren 1 yıl içinde başvurmaları şartı ile sağlık kurulu raporu gerek duyulmadan kısacası % 60 şartı aranmadan malullük aylığı bağlanmaktadır. Süre sonunda kanser hastalığına bağlı olarak çalışma kaybına bakılmaktadır. Kayıp olan % 60 ile yukarı malullük aylığı devam etmektedir. % 60 ile altında olanlar ya da iyileşmiş ise maaş ödemesi kesilmektedir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet