İşveren Tarafından İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

İş dünyasında sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi olan herhangi bir nedenle işten çıkarılma durumu özellikle birçok kişi tarafından merak ediliyor bu yazımızda işveren tarafından işten çıkarılan işçinin hakları nelerdir? Sorusunu ele alacağız.

Yayınlanma:
İşveren Tarafından İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

İşveren tarafından işten çıkarılan işçinin hakları nelerdir? Sorusuna bakacak olursak özellikle iş dünyasında birçok kişinin merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Burada iş dünyasında haksız bir sebeple işten çıkarılan kişiler bu hakları bilmediği için işverenlere karşı bir şey sunamıyor fakat devlet tarafından işçinin haksız nedenlerle işten çıkarılması konusunda belli haklar ve yaptırımlar sunuyor bu nedenle iş dünyasında belli bir gelişme göstermek açısından bu hakları öne sürebilirsiniz.

İşten Çıkarılan İşçinin Hakları Nelerdir?

İş sözleşmesi tek taraflı olarak feshedildiği zaman bunun sonrasında da işsiz kalan kişinin de birden fazla hakkı bulunuyor. Burada özelikle işçinin işe girdiği zaman imzaladığı sözleşmedeki maddeleri ihlal etmemesi ve buna bağlı olarak kendi rızası ile işten çıkmadığı zamanlarda aynı zamanda çalıştığı iş yerinde tam bir yılı doldurduğu zaman birden fazla hak sahibi olur.

Sigortalı işçinin hakları bunun üzerine ihbar ve kıdem tazminatı, iş saatleri dışında çalışmış olduğu mesai ücretleri, kazanılmış izinli gün ücretleri olarak belirlenir. Burada aynı zamanda işçinin işten gün de dahil olmak üzere daha önceden çalıştığı günler de ödenmek zorunda.

Burada işverenler tarafından bu hakların verilmemesi için farklı yollar izleniyor bunlar arasında çokça karşılaşılan çıkarılan işçiye istifa dilekçesini imzalatılması. Burada özellikle işten çıkarılan bir işçinin aynı zamanda işveren tarafından işten çıkarılması ile birlikte sunulan istifa dilekçesi burada özellikle bu durumu yaşayan kişiler istifa dilekçesini kesinlikle imzalamamalı.

Bundan dolayı işçi de attığı imzaların ne olduğunu bilmesi gerekir. Aksi taktirde bu haklardan yararlanmasının da önüne geçilerek herhangi bir hak da talep edilmeyecek. Burada özellikle işten çıkarılan işçi aynı zamanda yanında bir avukat bulundurarak bunları talep etmesi daha doğru bu şekilde mağduriyetinin de kolay bir şekilde giderilmesi sağlanarak haklarını da daha basit bir şekilde talep edebilir.

Kıdem Tazminatı Hakkı

İşçi işveren tarafından mağdur olacak şekilde işten çıkarıldığı zaman kıdem tazminatı hakkı bulunur. Kıdem tazminatı hakkı yalnızca işverenin işçiye mağduriyet yaşattığı durumlarda kullanılabilir. Giden tazminatı açılabilmesi için kişilerin bir avukat eşliğinde konuyla alakalı başvuru yapmaları gerekir. Açılan dava sonucunda işverenin haksız yere isteği mağdur ettiği tespit edilirse kıdem tazminatı işçi tarafından kazanılmış olur. Böylece işçi kalan tüm haklarını ve çalıştığı yıllar için kazandığı kıdem tazminatını davayı olurdu işverenden tahsil etmiş olur. Kıdem tazminatı hakkı işçinin kazanılabilir haklarından biridir ve dava yolu ile kazanılabilir. Bunun için işçinin bir avukat danışmanlığında dava açması ve mağduriyetini kanıtlaması gerekir.

İhbar Tazminatı Hakkı

İşverenin işçiye işten çıkarması durumunda çeşitli kıstaslarda işçinin ihbar tazminatı talep etme hakkı olur. İşverenin işçiyi çıkaracağız zaman yasal süre içerisinde işten çıkarmadan önce işçiye durumu bildirmesi gerekir. Aksi halde işçi aniden işsiz kalacağı için çeşitli mağduriyetler yaşayabilir. Bu düzenleme işçinin mağduriyet yaşanmaması adına bu şekilde düzenlenmiştir. İşverenin ihbar süresi içerisinde işçi işten çıkaracağını bildirmemesi işçinin işten çıktıktan sonra ihbar tazminatı hakkının kullanılmasını sağlar. İhbar tazminatı hakkı için işçinin bir avukat danışmanlığında işverenine ve dolayısı ile işyerine dava açması gerekir ve bununla birlikte mağduriyetini kanıtlaması gerekir. Bu şekilde kalan tüm haklarını işvereninden talep edebilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet