İş Yerinin Devrinin Yapıları İşçinin Kıdemini Etkiler Mi?

İşyeri devri işlemlerin iş ilişkisini birçok konudan etkileyen olaylardan bir tanesidir. Bu durum çalışanlarında durumunu etkileyebiliyor.

Yayınlanma:
İş Yerinin Devrinin Yapıları İşçinin Kıdemini Etkiler Mi?

İşyerinin devrinde kıdem tazminatı durumu ne olur? İşverenin değişmesi ile birlikte çalışanların durumunun ne olacağı sorusu akıllara gelebiliyor. İş Kanunu kapsamında işyeri devredildiği zaman işverenle işçiler arasındaki tüm sözleşmeler devralan kişiye geçmektedir.

İşverenler çeşitli nedenlerden dolayı işyerlerini devretmek isteyebilir. Hukuki olarak işyeri devri yapılmasının önünde herhangi bir engel bulunmaz. Fakat işyeri devri kapanması durumunda çalışan işçilerin durumu sürekli olarak akıllara gelebiliyor. İşverenler ile işçiler arasında iş ilişkisi devir sonrasında da devam eder. Bu noktada işyeri devrinde işçilerin hakkı da koruma altına alınıyor.

İşyeri devri yapılması çalışan işçilerin iş sözleşmesinin sona ermesine neden olmaz. İşyeri devri yapılması durumunda mevcut işçilerin iş sözleşmeleri aynı şekilde devam edecektir. İşçilerin iş sözleşmeleri aynı şekildedir. Sadece sorumlu kişi değişir.

Mevcut İşçilerle Devam Edilmeli Mi?

Devralan kişi devir sebebine dayanarak işçilerin iş akdini sona erdirememektedir. İşyeri devri yapılmasıyla iş sözleşmelerinin hukuki konusu farklılık göstermez. İşyeri devri yapılması ile iş sözleşmeleri varlığını devam ettirir.

Devralan işveren yeniden yapılandırma gibi bir neden sunarsa işçilerin iş akdini feshedebilir. İş feshi için mutlaka gerekli sebeplerin sunulması gerekir. Mevcut işçilerin iş akdini sona erdirmek için ortaya atılan basit sebepler geçerli değildir. Aksi durumda işyerini devralan işveren mevcut iş sözleşmeleri uyarınca devam etmelidir.

İşyeri Devrinde İşçilerin Hak Ve Borçları

İşyeri devri yapılması durumunda işçiler tüm hak ve borçları ile devralan kişiye geçer. Devir sonrasında devreden işveren ise tüm sorumluluklardan kurtulamaz. Devreden işveren işyeri devri sonrasında sorumlukları üzerinden atamaz. Devir işlemlerinde önce doğan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan da bu kişi sorumludur. Devralan kişiyle beraber bu sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. İşyerinde çalışan işçiler her iki işverene de başvuruda bulunabilir. Böylece işyeri devri yapıldığı zaman işçilerin alacakları için muhatap bulamamaları konusu da ortadan kalkar. Bu madde işyeri devrinin kötüye kullanılmasının önüne geçilmek için oluşturuldu.

İş Yeri Devrinden İşçi Nasıl Etkilenir?

İşçinin çalıştığı işyerinin çeşitli sebeplerden ötürü bir başka kişiye devredilmesi hak sahibi kişinin değişmesine sebep olur. Bu sebeple işçinin hakları da aynı doğrultuda değişiklik gösterir. İş yeri devrinden işçi nasıl etkilenir? Eğer iş yeri devri yapıldıktan sonra iş yeri aynı şekilde işlemeye devam ederse ve bunun yanı sıra işçi iş yerinde kalmaya devam ederse yeni hak sahibi ile arasında sözleşme yapılabilir. Eğer iş yerinin devirden sonra kapanması söz konusu olursa devreden kişi ve işçi arasında yapılan sözleşme neticesinde işçi kalan haklarını talep edebilir. Bu durumda işçinin talep edeceği haklar arasında kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı da vardır. Ancak devir gerçekleştikten sonra işçi bu haklarını yeni hak sahibinden değil devreden kişiden talep eder.

İş Yeri Devrinden Sonra Tazminat Hakları

İşçinin iş yeri devri yapılmış olsa da gerekli koşulları sağlaması halinde devri gerçekleştiren işvereninden kıdem ve ihbar tazminatı alma hakkı vardır. İşçi bu hakkını alabilmek için bir avukat danışmanlığında işverenine dava açabilir. İş yerinin devredilmiş olması işçinin tazminat haklarını kullanabilmesi açısından olumsuz bir sonuç doğurmaz. İşveren iş yerinin devretmiş olsa da işçiye karşı yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. İşçi alamadığı tüm hakları için devri gerçekleştiren hak sahibine dava açma hakkı elde etmiş olur.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet