Erken Emekli Olmanın Şartları

Erken emeklilik için şartlar bugün hem kadın hem de bir erkek için önem taşır. Özellikle şartların sunmuş olduğu koşullar öne çıkar.

Yayınlanma:
Erken Emekli Olmanın Şartları

Erken emeklilik için şartlar arasında belli ve değişmez şartlar vardır. Bu şartlar erken emeklilik için bir ön koşul olarak da ön plana çıkar. Özellikle erken emekli olmak isteyen bireyler için bu şartlar büyük öneme sahiptir. Ancak sunulmuş olan her bir şartın eksiksiz bir şekilde sağlanması da büyük önem taşır. Bunlar değişmez şartlar olarak öne çıkar. Bu yüzden kadın ve erkek her bireyin buna uyması gerekmektedir. Böylece erken emekli olunabilir.

Erken Emekliliğin Koşulları

Erken emeklilik için şartlar arasında öncelikle yaş sınırı göze çarpar. Erken emeklilik koşulu için kadının ve erkeğin primini yaşa göre ödemesi gerekir. Burada kadın için 20 erkek için 25 yıla kadar varan bir çalışma sınırı devreye girer. Bu çalışma sınırı içinde erken emeklilik koşulları öne çıkar. Ayrıca günlük sigortalılık süreci de burada 3600 den başlar. Kişi 3600 ile erken emekli olabilir. Ancak eksik günü varca eğer bunun da ödeme yolu ile kapatılması gerekilir. Ayrıca 4500 gün ile de erken emekli olunması mümkündür. Kadınlar için 50 yaş sınırı erken emeklilik için yeterli olabilir. Erkeklerde ise bu yaş sınırı biraz daha ileri bir düzeye girer.

Diğer Önemli Koşullar

Kadın doğum borçlanması üzerinden emekli olabilir. Yani eksik günü varsa eğer doğum borçlanması ile bu eksik prim günlerini anında ödeyebilir. Erkeklerde ise bu askerlik primi olarak karşısına çıkar. Yani eksik olan gün varsa eğer bu gün askerlik primi ile kapatılmaya çalışılır. Yaştan doğrudan emekli olma durumu da söz konusu olabilir. Yani kişi yaşını ve prim gününü doldurmuş ise doğrudan emekli olmasında bir engel söz konusu olmaz. Özellikle malulen emekli olma durumu da mevcut. Burada kişi çalışma şartlarını artık karşılayamıyorsa malulen olacak şekilde emekli olabilir. Malulen emeklilik için kişinin genel sağlık durumuna bakılarak emekli olup olmayacağına karar verilir.

Erken Emeklilik İçin Gerekli Belgeler

Genel olarak pek çok çalışan için son derece önemli bir konu olan erken emeklilik hakkında merak edilen noktalardan biri de erken emeklilik için gerekli olan belgeler olmaktadır. Tüm çalışanları yakından ilgilendiren erken emeklilik için gereken belgeler içinde ilk olarak kimlik, dilekçe ile iş yerinden alınacak olan sigortalı belde gelmektedir. Daha sonra ise devletin araştırma hastanelerinden her hangi birinden engellilik derecesini rapor ile tespit edilmesi gerekmektedir. Bu belgenin tespiti için vergi dairesi kişiyi bir hastaneye sevk etmektedir. Böylece rapor hazırlanmış olacaktır. Rapor üzerinde belirlenen engellilik oranını ile işe ilk giriş tarihi kişinin emekli olacağı günün belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden emekli olabilmek adına ilk olarak yapılması gereken en önemli 3 şart bulunmaktadır. Bu şartlar yaş, yıl ve prim gün sayısı şartı olmasıdır. Ayrıca erken emekli olmak için bir takım avantajlar bulunmaktadır. Emeklilik yaşını geri çekmek adına yıpranma, engelli emeklilik, malullük ve bunlar gibi avantajların haricinde üç çok önemli fırsat vardır. Kadınlara doğum borçlanması, erkekler için askerlik borçlanması ile erken emeklilik ve yaştan emeklilik konularında gerekli şartların yerine getirilmesi sayesinde erken emekli olmak mümkündür. Engelli çocuk sahibi olan kişiler, evlat edinmiş kadınlar gibi özel durumlar sonrasında çalışan kişi erken emekli olabilmektedir. Bağ- Kur’lu olanlarda erken emeklilikten faydalanmaktadır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet