Çalıştıkça Azalan Emekli Aylığı

Çalıştıkça azalan emekli aylığı meselesi sigortalı çalışanlar tarafından merak edilen bir konudur. Bazı durumlarda çalıştıkça emeklilik maaşında azalma meydana gelebilmektedir.

Yayınlanma:
Çalıştıkça Azalan Emekli Aylığı

Çalıştıkça emeklilik maaşında azalma meydana gelmesi durumu nadir olaylarda mümkün olabilmektedir. Hangi durumlarda emekli maaşının düştüğü meselesi oldukça belirgin olmaktadır. Çalıştıkça emeklilik aylığının düşmesi meselesi sigortalı çalışanlar ve emekliler tarafından merak edilmektedir.

Çalıştıkça Emekli Aylığı Neden Düşer?

Çalıştıkça emekli maaşının düşmesi sadece bir nedenden kaynaklanmamaktadır. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır. Bazı sigortalılar çalışmaya emekli olunca da devam etmeleri durumunda maaşlarında düşüklük meydana gelebilmektedir. Çalıştıkça emekli aylığı neden düşer? 2000 ve 2008 yıllarında iki yasanın yürürlüğe girmesi ile değişen emeklilik durumu söz konusudur. Artık emeklilik durumu 3 farklı döneme göre değişiklik göstermektedir. 8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanların maaşları; 2000 öncesi, 2000-2008 Eylül ayı sonrası ve 2008 Ekim ayı sonrası olmak kaydıyla üç ayrı dönemde emeklilik durumu söz konusu olmaktadır.

Alt Aylığın Düşük Olması

Alt aylığın düşük olması emekli aylığının düşük olmasından kaynaklanmaktadır. 2000 öncesi döneme ait emekli maaşları %70 oranından daha az olmamaktaydı. Ancak 2008 ve sonrası dönemde ise alt sınır aylıklarının brüt asgari ücretin %35 oranında belirlenmesi durumu söz konusu olmuştur. 1999 ve öncesi dönemde işe başlayıp 2008 sonrasında emekli olanlarda ise aylıkları bu 3 döneme ait karma sistem üzerinden hesaplanmakta ve emeklilik ücretleri bu şartlar altında belirlenmektedir. Alt aylığın düşük olması nedenini ise engelleme durumu görünmemektedir.

Çalıştıkça Azalan Emekli Maaşları Nasıl Engellenir?

Çalıştıkça azalan emekli maaşları bazı durumlarda söz konusu olmaktadır. 9000 prim gününe bağlı olan emekli maaşı bağlanması oranı yüzde 75 iken 2000-2008 arasındaki yıllarda ise çalışan durumunda olanlar için bu oran yüzde 65 oranına sahiptir. 2008 Ekim sonrasında ise çalışanları için bu oran yüzde 50’lere düşürülmüştür. Aylık bağlama oranı çalışma süresi zarfında belirtilen prim tutarı üzerinden ne kadar oranda emekli maaşı verileceğini göstermektedir. Çalıştıkça azalan emekli maaşları nasıl engellenir sorusuna ise bu şekilde bir engelleme durumu pek söz konusu olmamaktadır.

Çalıştıkça Azalan Emekli Maaşı Nasıl Arttırılır?

Çalıştıkça azalan emekli maaşını arttırmak için çalıştığını süre boyunca aldığınız maaşın yüksek olması gerekir. Yüksek maaş beraberinde yüksek emekli aylığı da getirir. Bu sebeple maaşınızın sigortalı olduğunuz süre boyunca yüksekten gösterilmesi gerekir. Priminiz bu yüksek maaş üzerinden yattığı zaman emekli aylığınız otomatik olarak yükselecektir. Bu noktada yapmanız gereken işverenin ödediği emeklilik primlerini kontrol etmektir. Emekli primleri ne kadar yüksek olursa emekli aylığınız o kadar yükseleceğinden bu sizin için avantajlı bir uygulamadır. Bunun dışında 2000 yılından önce sigorta girişiniz yapılmışsa SGK borçlanmaları da emekli maaşınızın arttırılması konusunda faydalıdır.

Sigortasız Çalışma Emekli Aylığını Düşürür mü?

Sigortasız çalışma ile günümüzde sıklıkla görülür. İşverenler genellikle çalışan kişilerin sigortaların yapmaktan kaçınırlar. Ancak bu sizin için oldukça dezavantajdır. Sigortasız çalıştığını zaman SGK primi nasıl yatmayacağından emekli aylığınız düşer. Bunun yanı sıra primleriniz de eksik kalır. Çalıştığınız günler Sosyal Güvenlik Kurumunca çalışmamışsınız gibi görülür. Bunun dışında pek çok hak kaybınız da gerçekleşir. Tazminat ve kıdem tazminatı hakkınız sigortasız çalıştığını zaman geçerli olmaz. Bu konuyla alakalı yasal olarak hakka sahip olmak için mutlaka SGK primlerini düzenli şekilde ödeniyor olması gerekir. SGK primlerinizi e-devlet sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Olası olumsuz bir durumda iş vereniniz düzeltme yapabilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet