SGK üzerinden Korona Olan Vatandaşa Ödeme Yapılacak... Otomatik Rapor Sistemi Devreye Giriyor..!

SGK üzerinden Korona Olan Vatandaşa Ödeme Yapılacak... Otomatik Rapor Sistemi Devreye Giriyor..!

Çalışan herkesi ilgilendiriyor. Karar verildi ve sonunda belli oldu. SGK covid 19 olan çalışanın iş görmezlik raporları sistem üzerinden düzenlenecek. Böylece karantinada kaldıkları zaman için düzenlenen raporlara iş göremezlik ücretleri ödenecek.

Çalışan herkesi ilgilendiriyor. Karar verildi ve sonunda belli oldu. SGK covid 19 olan çalışanın iş görmezlik raporları sistem üzerinden düzenlenecek. Böylece karantinada kaldıkları zaman için düzenlenen raporlara iş göremezlik ücretleri ödenecek.

1-002.jpg

Covid-19 etkileriyle birlikte gereken yeni yaşam şartlarına yavaş yavaş alışmaktayız. Eski hayatımıza dönebilir miyiz?  Tam bir cevap verebilmek pek mümkün gözükmüyor. Dünya ülkelerinin mücadelesi var gücüyle her alanda devam ediyor. Türkiye de de normalleşme adımları atılmaya gayret ediliyor. Okullarımız da gene aynı şekilde kademeli olarak açılıyor, teşvik, destek ve aynı zamanda önlemlerle çalışma hayatın kaldığı yerden devam etmekte ekonominin çarkları ise gene aynı şekilde döndürülmeye çalışılıyor.

Birinci dalga tamamlandı mı, ikinci dalgayı mı yaşamaktayız sorularının içerisinde vaka sayılarında maalesef yine yükseliş gözlemleniyor. Virüse yakalanmış olan ve aynı zamanda yakınlarının karantina süreleri için düzenlenmiş olan istirahat raporları hususunda getirilen çözüm Bakanımız geçtiğimiz hafta vatandaşlara müjdelendi.

 

Karantina belirsizliği bitiyor!

 

Testi pozitif bir kişinin 14 gün evde kalması gerekiyor. Kişilerin test akabinde geçirmek zorunda bulundukları karantina zamanlarında rapor düzenlenmemesi özellikle çalışma noktasında dönen ve işyerine rapor vermek zorunda olan vatandaşlarımızın iş göremezlik ücretleri almasında ciddi bir mağduriyet oluşturuyordu. Hatta testinin pozitif olduğunu öğrendikten sonra rapor işlemleri için hastaneye ulaşan ve hastaneye kontrole girerek ceza bile alan vatandaşlarımız gündeme bir süre önce gelmişti.

Artık test sonuçlarının pozitif olması durumunda otomatik iş göremezlik raporu verilecek. Geçtiğimiz zamanlarda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı; “Artık çalışanlarımızın rapor almak noktasında tekrardan doktora gitmesine gerek kalmayacak. Filyasyon ekiplerinin, FİTAS üzerinden düzenlediği raporları SGK üzerinden otomatik olarak işleme alınacak. Böylece personele karantinada kaldıkları zaman için düzenlenen raporlara ait iş göremezlik ücretleri ödeyeceğiz”

Karantinada hem aylık, hem rapor ücreti belirsizliği!

Bazı işletmelerde karantina da bulunmakta olan personele ödeme yapılıp yapılamayacağına dair konular sık sık gündeme geliyor. Kısa çalışma ödeneği veya aynı şekilde nakdi ücretsiz izin alan kişinin de birçok işletme üzerinden tüm idari yaptırımlar ile birlikte çalıştırıldığını bu zaman  içerisinde gördük, duyduk ve aynı zamanda haklarında başlatılan genel denetim gelişmelerini takip ediyoruz. Kanun uygulanması gereken şartlara bakacak olursak, karantina zamanında evden bilgisayar başında çalışmakta olan personellere ücret ödemesi olması zorunludur. Çünkü bu personel yapması gereken işini yapmıştır ve karşılığında ücret verilmiştir. Rapor bildiriminde de ‘İstirahat zamanında çalışmıştır’ seçeneği seçilir. Belirtilen şekilde kişi adına ayrıca iş göremezlik ücreti çıkarılmaz. Personelin çalışmış bulunduğu halde ‘çalışmamıştır’ seçeneği hem kurumdan rapor parası temin ederek hem de işverenden ücret ödemesi temin ediyor olması ise usulsüzlük olacaktır. Ancak alan memnun veren memnun halinde SGK’nın bu durumu tespiti oldukça zor. İşverenlerin beyanı üzerinden ödenen kısa çalışma ödeneklerinde usulsüzlükler bulunuyor. Kısa çalışma ödeneğini fırsat görerek bu noktada hem ödenek alıp ayrıca da sigortasız çalışan işçiler bulunuyor. Yine beyan usulü verilen nakdi ücretsiz izin işçisini değil tamamen kendi cebini dikkate alanlar var. İşten çıkarma yasağını ise gene aynı şekilde türlü yollarla aşıp işçisini bu zamanda  bile mağdur edenler bulunuyor. Bakalım bu otomatik raporların sonuçu ne olacak yaşayıp göreceğiz…

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.