SGK Müjdeyi sonunda Verdi! Bu Meslekleri Yapanlar Erken Emekli Olabilecek…

SGK Müjdeyi sonunda Verdi! Bu Meslekleri Yapanlar Erken Emekli Olabilecek…

Emekli olmayı isteyen kişilere müjdeli haber sonunda geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından SGK bazı meslek dalları erken emeklilik hakkı verildi.Emekli olmayı isteyen kişilere müjdeli haber sonunda geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından SGK bazı meslek dalları erken emeklilik hakkı verildi. SGK yıpranma payı bulunan meslek dalları için yaptığı açıklama ile 3600 gün ve aynı zamanda 49 yaşında emekli olabilme hakkı verdiğini belirtti. Peki, hangi meslek dalları, kimler erken emeklik hakkından faydalanabilecek? SGK yıpranma payı bulunan meslek dalları hangileri?

sgk11.png

SGK YIPRANMA PAYI BULUNAN MESLEKLER ERKEN EMEKLİ OLABİLİYOR!

Sosyal Güvenlik Kurumu TARAFINDAN  tarafından yapılmış olan açıklama ile bazı meslek dalları yıpranma payı verildiği duyuruldu. Diğer meslek dallarına göre daha ağır ve zor şartlarda çalışan meslek dalları tanınan bu imkan ile emeklilik yaşı 49 ve paynı zamanda prim gün sayısı olarak ise 3600 gün hesaplanarak hesaplanacak.

SGK üzerinden belirlenen bu meslek grupları ile birlikte diğer meslek gruplarına kıyasla daha zor şartlarda çalıştıkları için bu hakkın elde edilmesi uygun görülmüş. Bu pay prim gün ve aynı zamanda yaş koşulunun esnetilmesini sağlamaktadır.

 


Günümüzde maalesef ki bir çok kişi emekli olmak adına getirilen yaş koşulu sebebi ile emekli olma durumunu kaybederken erken emeklilik içerikli haberleri bu sebeple çok daha yakın bir şekilde takip ediliyor. Meslek dalları listesi bu sebeple çok daha çok büyük bir önem kazanıyor.


ERKEN EMEKLİ OLAN 45 MESLEK HANGİSİ?

SGK tarafından yayınlanan yeni liste ile birlikte 45 meslek dalına erken emeklilik hakkı verilmiş oldu. Cam fabrika ve ayrıca atölyelerinde,  demir-çelik, alüminyum, döküm ve asit üretimi sağlamakta olan fabrikalarında, basın ve gazetecilik piyasasında, çimento ve ayrıca  kok fabrikalarıyla termik santrallerde görev yapanlarda, cıva üretimi, Emniyetmensupları ve MİT çalışanları ile kurşun ve aynı zamanda arsenik üretimlerinde hizmet veren 45 meslek dalına yıpranma payı ile birlikte erken emekli hakkı tanındı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum