SGK GİRİŞİ OLANLARA BİR YARDIM DAHA! BAŞVURU YAPANLARA 801 TL ÖDEME YAPILACAK…

SGK GİRİŞİ OLANLARA BİR YARDIM DAHA! BAŞVURU YAPANLARA 801 TL ÖDEME YAPILACAK…

Vatandaşların nakit ihtiyaçları artarken devlet tarafından birçok konuda ödeme destekleri de devam ediyor. Fakat ne yazık ki vatandaşların haberdar olmadığı bir çok durum söz konusu. Özellikle SGK tarafından yapılan ödemelerin birçoğu konusunda vatandaş

 

Vatandaşların nakit ihtiyaçları artarken devlet tarafından birçok konuda ödeme destekleri de devam ediyor. Fakat ne yazık ki vatandaşların haberdar olmadığı bir çok durum söz konusu. Özellikle SGK tarafından yapılan ödemelerin birçoğu konusunda vatandaş haberdar değil. İşte başvuru yapanlara 801 TL destek verileceği haberimizin detayları…

images-72.jpeg

SGK CENAZE ÖDENEĞİ YARDIMI 

Vatandaşın haberdar olmadığı bir ödenek de SGK tarafından yapılan cenaze ödeneği yardımı… Vefat eden kişinin yakınlarına yapılan bu ödeme SGK tarafından yapılan yardımlar arasında en dikkat çekenlerden bir tanesidir. 

Bu yardım bir defaya mahsus olmak üzere SGK çalışanı bir kişinin vefatı dolasıyla yakınlarına cenaze giderlerinde kullanılmak üzere yapılan bir ödenek yardımıdır. Peki cenaze yardımı nedir, nasıl alınır, nasıl başvurulması gereklidir?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan bilgilere göre cenaze yardımına her sene zam yapılmaktadır. 2019 yılında 716 TL olarak ödenen cenaze yardımı 2020 yılında TÜFE oranı da göze alınarak 801 TL olarak değiştirilmiştir. 

CENAZE YARDIM ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİYOR?

SGK tarafından yapılan ödeneği almak isteyen kişilerin yani vefat eden kişinin yakınlarının mutlaka sigortalı olması gerekmektedir. Sigortalı olan bir vatandaşın vefat etmesi halinde ilk başvuru hakkı nikahlı eşine verilir. Eğer vefat eden kişi evli değil ise başvuru yapma hakkına nüfusa kayıtlı olan çocuğu sahiptir. Kişinin çocuğu yoksa eğer başvuru hakkı anne babasına ve sonrasındaki hak sahibi olan kardeşlerine geçer.

Birinci dereceden yakını olmayan kişilerin cenaze giderlerini karşılayan kişi bu giderlerin belgelendiği faturaları bildirmesi dahilinde ödeme alabilmektir.

Fakat birinci derece yakını bulunduğu durumda SGK bu kişiler dışındaki kişilere ödeme yapmamaktadır. 

CENAZE ÖDENEĞİNE BAŞVURMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Vefat eden kişinin sigortalı olması gerekmektedir.

Sigortalı vatandaşın meslek hastalığı veya iş kazası sebebiyle vefat etmiş olması gerekmektedir.

Yaşlılık veya iş göremezlik raporu bulunması gerekmektedir.

Vefat eden kişinin adına en az 360 gün süreyle yaşlılık ve ölüm sigortası prim bildiriminin yapılmış olması gerekmektedir.

Söz konusu ödenek yalnızca başvuru halinde verilmektedir, başvuruda bulunmayanlara ödeme yapılmamaktadır.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum