Ses Getirecek İddia! Erdoğan’a Baskı Yaparak Süleyman Soylu’nun Koltuğunda Kalmasını Sağlayan Kim?

Kanal 42’de yapılan Gündem Özel Programı’nda şok eden bir iddia ortaya atıldı. AKP’nin kurucu isimlerinden biri olan Ahmet Davutoğlu, öyle bir iddiada bulundu ki… Süleyman Soylu’nun koltuğunda kalması için Erdoğan’a baskı yapan kişiye dair bilgi verdi.

Kanal 42’de yapılan Gündem Özel Programı’nda şok eden bir iddia ortaya atıldı. AKP’nin kurucu isimlerinden biri olan Ahmet Davutoğlu, öyle bir iddiada bulundu ki… Süleyman Soylu’nun koltuğunda kalması için Erdoğan’a baskı yapan kişiye dair bilgi verdi. AKP’den ayrılarak Gelecek Partisi’ni kuran ve şu anda muhalif parti liderlerinden birisi durumunda bulunan Davutoğlu’nun iddiası ise gündeme bomba gibi düştü.

Gelecek Partisi Lideri ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkanlık sistemine dair daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı uyardığını söyleyerek, başa 28 Şubatçı zihniyetin geleceği konusunda daha önce verdiği telkinleri anlattı. Bu konuda Ahmet Davutoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 5 sene önce şu sözlerle uyardığını belirtti; “Bu sistemi sizin için getirmiyorlar, bir dönem sizi yapacaklar; ama daha sonra 28 Şubatçı zihniyeti getirecekler, bu gücü onlara kullandıracaklar, yapmayın”

 

Süleyman Soylu’nun Bakan Olarak Kalmasını Kim veya Kimler İstiyor?

Programda birçok soruya cevap veren Ahmet Davutoğlu’nun ortaya attığı bir iddia ise ses getirdi. İsmi Organize Suç Örgütü Lideri Sedat Peker’in iddialarında geçen Süleyman Soylu’nun hala bakan olarak kalmaya devam etmesinde Erdoğan’ı birilerinin zorladığını söyleyen Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile Vatan Partisi Lideri Doğu Perinçek’in Erdoğan’a baskı uyguladıklarını ifade etti.

 

Bu sistemde bakanların yanına adeta bir komiser konduğunu söyleyen Davutoğlu, bu yardımcı pozisyonunda bulunan kişilerin ise bir sonraki bakan olma ümidi taşıdıklarını belirtti. Bakan olma ümidi ile bu yardımcıların, bakanların yanında Cumhurbaşkanı’nın komiserliğini yaptıklarını söyleyen Davutoğlu, bakanların yardımcılarına karşı arkalarını kolladıklarını belirtti. Bazı bakan yardımcılarının bakanlıkla ilgili Cumhurbaşkanı’na bilgiler taşıdığını söyleyen Davutoğlu, bu sayede Erdoğan’ın gözüne girmeye çalıştıklarını belirtti.

 

28 Şubat’a dair de bazı açıklamalar yapan Davutoğlu, Süleyman Soylu’nun ayakta durmasının sebebini ise Bahçeli ile Perinçek’e bağladı. “28 Şubat’ın ideoloğu Doğu Perinçek ile 28 Şubat başörtüsü yasağını Meclis’te meşrulaştıran Bahçeli.. Bunlarla ayakta duruyor Soylu” sözleri gündeme bomba gibi düşerken; Ruhsar Pekçan’ın başında bulunduğu bakanlığa dezenfektan satmasından sonra Erdoğan’ın ona teşekkür etmesine de tepki gösterdi.