Senet Ödenmezse Ne Olur?

Senet Ödenmezse Ne Olur?

Senet bir kişinin alacaklıya vermesi gereken borç miktarını kesinlik ile ödeyeceğini gösteren imzalı belgeye denilir.

Senet bir kişinin alacaklıya vermesi gereken borç miktarını kesinlik ile ödeyeceğini gösteren imzalı belgeye denilir. Borçlu kişi senet üzerinde yer alan yazılı miktarı belirtilen tarihlerde ödeyeceğini resmi bir şekilde taahhüt ettikten sonra borçlu kişinin ödemesi gereken miktar ödenmez ise senet kanıt şeklinde gösterilir.

Son derece yüksek fiyatlarda yapılan anlaşmaların geri dönüş sağlanmadığı durumlarda kurum ya da kişiler için alacağı miktar için hukuki yollara başvurulur. Fakat bu gibi durumlar için hukuki süreç oldukça ağır işleyecektir hatta bu davaların alacaklının aleyhine de sonuçlanması mümkündür. Bu nedenden dolayı alacaklının senet ile anlaşma yapması kendi kendini güvence altına alması için önemlidir. Alacaklı kişilerin ellerinde yer alan imzalı senet borcun ödenmemesi durumunda yasal işlemin uygulanması işlemini kolaylaştırır.

Senet işlemlerinde ise hukuki işlem başladığı zaman borçlu kişiye nasıl yaptırımların uygulanacağı en çok araştırılan konulardan birisi haline gelmiştir.

Senetin Ödenmemesi

Üzerinde borcu bulunan kimselerin ödemesi gereken miktar, adres, kimlik bilgileri ve imzası yer aldığından ispat niteliği taşımaktadır. Borçlu kimseler belirtilen tarihlerde borçlarını ödemezler ise alacaklı kimselerin inisiyatifine bağlı bir şekilde hukuki yaptırımlar ile karşılaşması olabilir. Bundan mütevellit borcu olan kimseler senet ödeme konusunda ısrarcı davranır ise alacaklı kimseler bir avukat aracılığı ile dava açabilir. Avukat ilgili evrakları düzenledikten sonra icra işlemleri için ayrıca bir dava daha açar.

İcra Süreci Nasıl İşliyor?

 • İlk olarak alacaklı kişi borcun ödenmediği hallerde elinde bulunan kâğıdı kanıt şeklinde göstererek icra dairesine başvuruda bulunmalıdır.
 • İcra dairesi, senet sahibine bir avukat tayin eder ve sonrasında yasal süreç başlar.
 • Alacaklıya atanan avukat, ilk başta borçlu kimse ile iletişime geçer ve ortak bir yol bulmaya çalışır.
 • Eğer avukat ve borçlu kimse anlaşır ise borcun ödenmesi için ortak bir plan yapılır.
 • Eğer avukat ve borçlu kimse anlaşamaz ise icra takibi başlar.
 • İcra takibinin başlamasından sonra borçlu kişiye ödeme belgesi verilir.
 • Borçlu kimseler ödeme belgesini teslim aldıktan sonra 10 iş günü içinde borçlarını kesinlik ile ödemelidir.

Bunlar icra sürecinin işleme aşamalarıdır. Bunların haricinde senet borcunun ödenmemesi durumu da bulunur ki bu durumunda belli aşamaları vardır. Bunları sıralayacak olur isek:

 • Borçlu kimseler ödeme belgelerini teslim aldıktan sonra beş iş günü içerisinde itiraz ederek icra işlemini durdurur. Bundan dolayı borçlu kimselerin borcunu ödeyeceğine dair garanti vermesi gerekir.
 • Kimseler söz konusu süre zarfında borçlarını ödemezler ise bu kez hapis cezası verilir.
 • Fakat haklarında ödeme belgesi çıkarılan kimseler borçlarını ödeyeceğine yönelik yeni bir taahhütte bulunur ise hapis cezası verilmemektedir.
 • Alacaklı kimseler almaları gereken miktarı alamadıklarında icra dairesine gider ve takip kararı çıkarır.
 • Senetler ve yapılan anlaşmalar neticesinde incelemeye alındıktan sonra taşınmaz varlıkların haciz edilmesi kararı çıkarılır.
 • Yasal işlem başladıktan sonra bütün avukat masrafları borcun üst kısmına eklenir ve bu bakımdan borçlular için en doğru yol, alacaklı kişi ile anlaşmaya gider. Bu şekilde borcu öder. Yasal işlem aşaması sırasında süreç ve masraflar itibari ile zorlaşır ve borçlu kimsenin aleyhine işlemeye devam etmektedir.

Borçlu kimseler icralık olduklarını öğrendiği zaman mallarını devrederek koruma altına alabilir. Böyle bir durum fark edilir ise borçlunun gelirine el konulur. Borçlu kimseler çalışıyor ise ve maaş alıyorlar ise borcu kadar maaşından kesinti yapılmaktadır. Senet ödenmezse kişinin her ay almış olduğu oranın yüzde yirmi beşlik tutarı kesilir ve alacaklılara aktarılır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.