Seksizm Nedir?

Seksizm Nedir?

Şu sıralar sık sık duyduğumuz bir çoğumuzun ne anlama geldiğini bilmediği bu kelimenin anlamını buyrun birlikte irdeleyelim.

Şu sıralar sık sık duyduğumuz bir çoğumuzun ne anlama geldiğini bilmediği bu kelimenin anlamını buyrun birlikte irdeleyelim.

Seksizm nedir?

Seksizmin TKD 'da karşılığı cinsiyetçiliktir. Fakat çok bilinen bir yanlışı düzeltmekte fayda var bu sadece erkeklerin kadınlara uyguladığı cinsiyetçilik veya kadınların erkeklere uyguladığı cinsiyetçilik değildir. Aynı zamanda heteroseksüellerin eşcinsellere uyguladığı ayrım da seksizme örnektir.

Seksist düşünce nedir?

Seksist düşünce yapısı bir kimsenin kişiliğine bakılmaksızın sadece cinsiyeti üzerine kişinin yetersiz, eksik, beceriksiz gibi birçok hakaret ve öfkeye maruz bırakıldığı bir ideolojidir. Daha genel bir anlatımla kişinin yalnızca cinsiyetinden dolayı uğradığı ayrımdır. Bu durum ne yazık ki iş hayatında, günlük yaşamda vb. birçok alanda yaşamamızı zorlaştıran aslında doğru olmayan bir düşünce biçimidir.

Ülkemizde seksist düşünceye maruz kalan ekseriyetle kadınlar ve LGBTİ olarak adlandıran gruptur. Kadınlar malesef bu durumla günün her an, her yerde karşılaşabiliyorlar. Kendi evinde baba, abi, koca iş yerlerinde ise erkek çalışanlar ve patronları tarafından karşılaşılması bu durumu daha çekilmez hale getiyor.

Evde kadın ve erkeğe biçilen roller, iş yerlerinde kadın işi, erkek işi gibi birçok terimin türemesine neden oluyor. Oysa bizler gayet iyi biliyoruz ki her insana eşit şartlar tanındığında herkes her işi yapabilecektir. Önümüzdeki engeller sadece birer tabudur. Unutmayalım ki her tabu yıkılmaya mahkumdur.

Tabi seksizmden bahsetmişken LGBTİ üyelerine uygulanan bu ayrıma değinmemek de seksizm ta kendisi olur. LGBTİ üyeleri de hem aile yaşamında, hem iş yerinde, hem sokakta, her an her yerde bu ayrımla karşılaşabiliyorlar. Hatta televizyonlarda bu insanların hayatlarına yer vermeyip aslında toplum da varlıklarını red ediyorlar. Tabi bunun birçok nedeni var. Sadece seksizmle açıklamak yetersiz olur. Din, örf, adetler de toplumun bakış açısını belirleyen faktörlerden birkaçı. Bunlar değiştirebilir fakat uzun zaman ve ciddi destek isteyen bir süreçtir. Devlet politikaları da bu yönden yetersiz kalmış ve bu insanlar iyice yalnızlaştırılmıştır.

Seksizm örnekleri

Bir erkeğin el işi yapmasının veya makyaj yapmasının uygun görülmemesi

Kadının çalışmasının lüks, erkeğin çalışmasının ise gerekli görülmesi her iki taraf içinde örnektir.

Kadınların çok çalışmasına rağmen erkek iş arkadaşlarından daha az para alması ve daha yavaş kariyer adımlarını tırmanabilmesi.

Bir LGBTİ üyesinin kamuda iş bulamaması, özel sektör de ise yalnızca bedenlerini kullanmaya mahkum edilmeleri.

Erkeklerin bale yapmasının hoş karşılanmaması, kadınların futbol oynamasının gereksiz bulunması.

Bu liste uzayıp gider. Eminim ki sizler de okurken aklınızda birçok örnek beliriyor.

Seksizmin bu kadar yaygın olması korku vericidir. Umuyoruz ki en kısa zamanda tabularımızdan ve yanlış algılardan arınıp daha eşit ve özgür bir yaşam sürebiliriz. Bunun için yapılması gereken ilk iş kendimizi bu konu da sorgulamaktır. Cevabınız hayır ise ne mutlu size ve bizlere.

Seksizm neden bu kadar yaygın?

Toplum en küçük yapı taşı olan aileden başlayıp dinlerde öğrenilen yargılar, erkeğin dominant, kadının resesif inancı, ahlaka dayanılan doğrucu öğretilmiş yargılar, kültürel ve etik normlar, kanunlar, yasalar, örf ve adetler cinsiyetçiliği normalleştirir. Seksizm neden bu kadar yagın sorusuna cevap verir.

Başlıca düşünce şekilleri şu şekildedir:

Bir cinsiyetin diğerinden üstün olması veya daha değerli sayılması

Kadınların veya erkeklerin nefret edilesi olması

LGBTİ'nin sapkınlık olması

Kadınların bir sınırı olması erkeklerin ise sınırlarının olmaması gibi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.