Şehirler arası seyahat yasağı kaldırıldı mı? İçişleri Bakanlığı açıkladı!

Gelen son dakika bilgisine göre, şehirler arası seyahat yasağı yarın 05:00’da sonlandırılıyor. 17 günlük tam kapanma süresinin yarın bitmesiyle birlikte yeni kararlar geldi. Şehirler arası seyahat yasağı kaldırıldı mı? Şehirler arası seyahat yasağı…

Artan korona virüs vaka sayılarından kaynaklı olarak Türkiye’de 17 günlük ‘’Tam Kapanma’’ süreci içerisine girdi. Artan vaka sayıları, kısıtlamanın etkisiyle bir miktar azaldı. Yarın (Pazartesi) söz konusu kısıtlamaların son günü idi. İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama geldi. Şehirler arası seyahat yasağı kaldırıldı mı?

Seyahat Yasağı Kaldırıldı Mı?


İçişleri Bakanlığı 81 ile Kademeli Normalleşme genelgesi gönderdi. Söz konusu genelgede şehirler arası seyahat kısıtlamasından, sokağa çıkma değişikliklerine kadar birçok bilgiyi paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre, kısmı olarak şehirler arası seyahat kısıtlaması belirli zamanlarda kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığından Şehirler Arası Seyahat Açıklaması


İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan Kademeli Normalleşme genelgesinde şehirler arası seyahat kısıtlamasına dair detaylarda belirli oldu. Söz konusu genelgede şehirler arası seyahat kısıtlaması hakkında geçen bilgiler ise şu şekilde:

‘’Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacaktır.

Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları;
Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alınması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edileceğinin bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz edilmesi yeterli olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.’’

Bu bilgilere göre, sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde, şehirler arası seyahatte yasak olacak. Sokağa çıkma yasağının olmadığı dönemlerde ise şehirler arası seyahat yapılabilecek.