Scope İsmiyle Hizmet Veren Periscope Kapanıyor

Scope İsmiyle Hizmet Veren Periscope Kapanıyor

Twitter, canlı yayın platformu Scope'u kapatma kararı aldı. Şirketin yaptığı açıklamalara göre son zamanlarda ciddi bir kullanıcı kitlesi kaybeden, artık sürdürülemeyecek bir platform haline geldi.

Twitter, canlı yayın platformu Scope'u kapatma kararı aldı. Şirketin yaptığı açıklamalara göre son zamanlarda ciddi bir kullanıcı kitlesi kaybeden, artık sürdürülemeyecek bir platform haline geldi. Scope, 2021’in mart ayında kapanmış olacak.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Twitter, kullanıcılara uzun zaman önce Periscope adı verdiği bir canlı yayın platformu sunmuştu. Çıkış yaptığı dönemlerinde büyük bir kullanıcı ve hayran kitlesi yakalayan Periscope, yıllar geçtikçe zirveden düşmeye başladı. Şirket, geçtiğimiz dönemlerde canlı yayın platformunun Türkiye'de yer alan ismini "Scope" olarak değiştirmişti, ancak umduğunu bulamayan şirket, Scope için yolun sonuna geldiklerini açıkladı.

Twitter'ın paylaştığı bir blog gönderisindeki bilgilerde Scope'un artık ilerleyemeyecek bir hal aldığını, Scope için büyük bakımlar gerektiği ve yeniden canlandırmak için de kapatma kararı aldıkları belirtildi. Scope, Twitter'a göre 2021’in mart ayında kademeli bir şekilde kapanacak.

Scope Kullanıcılarını Ne Yapacak?

Yapılan açıklamalara göre kullanıcılar, son yazılım güncellemesiyle beraber Scope'ta yeni üye kaydı yapamayacaklar, ancak kullanıcılar verileri indirme olanağına sahip olacaklar. Bu sayede, platformda önceden kaydedilen içerikler kaybolmayacak.

2021'in mart ayından sonra Scope'ta yeni bir içerik üretilemeyecek olsa da Twitter, platformu tamamı ile kapatmayacak. Kullanıcılar, Scope'un internet sitesine erişim sağlayabilecek ve daha önce paylaşılan içeriklere internet sitesinden ulaşabilecekler. Kullanıcılar içeriklere erişebilecek olsa da etkileşimde bulunamayacak. Scope, 2021 yılının mart ayından sonra yoluna bir arşiv görevi görerek devam edecek.

Twitter'ın sunduğu canlı yayın hizmeti olan Twitter Live, kullanıcı sayısının gitgide azalmasıyla maliyetleri karşılayamayan Periscope'un yokluğunu aratmayacak.

Yayıncılar Mağdur Edilmeyecek

Scope'tan gelir de elde ederek "Süper Yayıncı" olarak bilinen kullanıcılar, kapanma sürecinde herhangi bir mağduriyete uğramayacaklar. Şirketin yaptığı açıklamalara göre Süper Yayıncılar'ın tüm kazançları, 2021 yılının nisan ayından başlanarak kendilerine ödenecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.