Şartları Uyan Vatandaşlara 8 bin Türk LİRASI nakit ödeme sağlanacak! Başvuru İçin Geç Kalmayın..!

Şartları Uyan Vatandaşlara 8 bin Türk LİRASI nakit ödeme sağlanacak! Başvuru İçin Geç Kalmayın..!

Geri ödemesiz nakdi destek başvuruları başlıyor…Ekonomik olarak zor zamanlardan geçen vatandaşlar için devlet destekleri devam ediyor. Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı kapsamında aile yardımları ödemeleri arasında doğum yapan annelere doğum ya

 

Geri ödemesiz nakdi destek başvuruları başlıyor…

Ekonomik olarak zor zamanlardan geçen vatandaşlar için devlet destekleri devam ediyor. Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı kapsamında aile yardımları ödemeleri arasında doğum yapan annelere doğum yardımları verilmeye devam ediyor.

2-003.jpg

Doğum yardımlarından faydalanabilmek için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İhtiyacı olan ailelere tam 8 bin Türk Lirasına varan ödemeler geri ödemesiz olarak verilecektir. Peki, ödemeler  hangi şartlar ile kimlere ne kadar verilecek? Doğum ödemeleri hakkında merak edilen ve sorulan tüm soru ve detayları sizler için toparladık.

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı kapsamında ihtiyacı olanlar için tam 8 bin TL ye varan destek ödemelerinin yanı sıra farklı ödemelerde sağlanmaktadır.

Geri ödeme yok.

8 bin TL ödemesiz destek kapsamında ekonomik olarak vatandaşlara bir nebze de olsa rahatlamaları için yardımcı olunuyor. Verilen desteklerden bütün vatandaşların bir defaya mahsus olarak yararlanma hakları bulunuyor.

Süt parası destekleri

Süt parası; ailelerin daha çok çocuk yapmaları için destek olunması, doğum yapan annelere bir nebze de olsa rahatlatmak amacı ile yapılan destek ödemisidir.  Beş yıl içerisinde geriye dönük alınabilen ödemeler 202 TL tutarında olacaktır. Başvuru sırasında  anneler yada babalar başvuru sağlayabilecektir. Anne ya da baba başvuru sağlarayarak SGK kapsamında bağkurlu olurlarsa 120 gün prim ödenmiş olması şartı yerine getirilmesi gerekir ve bunun yanı sıra beş yıl geriye dönük ödemeler alınabilecektir. Doğumların canlı gerçekleşmesi gerçeklemesi gerekir sağ  şekilde hayatına devam etmesi gerekiyor.

Doğum yardım ödemeleri

Devlet tarafından verilen nakit destek ödemelerinin yanı sıra doğum yardımlarıda ifade ediliyor. Eğer vatandaşlar gerekli şartları yerine getirirse doğum yardım ödemelerinden faydanabilcekler. Doğumları sağ olan ve tam bir şekilde gerçekleşen vatandaşlar için evlatlarını nüfusa kayıt ettiren anne veya baba adayları için aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yapılacak. Bakanlık resmi web sayfasından ödemeler ilk çocuklar için 300 Türk Lirası, ikinci çocuklar için 400 Türk Lirası ödemeler yapılırken üç ve üçten fazla çocuklar için 600 Türk Lirası ödemeler sağlanır.

İş görmezlik ödemeleri

Doğum yapan anneler için, doğum yapmadan  önce ve sonra belirli bir zaman boyunca iş göremeyecekler. Bu süreler içinde rapor alan anneler için rapor paraları verilir. Bu kapsamlarda başvuru şartlarına dikkat etmek gerekiyor. En az 90 gün prim ödemesi sağlanan anne doğum sırasında asgari ücret üzerinden çalışılıyorsa bu kapsamda 7324,80 TL verilecektir. Bu ödemeler annelerin aldıkları maaş kapsamlarına göre artacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum