Sapanca Gölü Gezi Rehberi

Sapanca Gölü Gezi Rehberi

Sapanca Gölü, Sakarya ilinde bulunmaktadır. Bir zamanlar Marmara denizinin bir parçası olan göl zamanla tatlı su yatağı haline gelmiş ve etrafına birçok doğal güzellik toplamıştır.

Sapanca Gölü, Sakarya ilinde bulunmaktadır. Bir zamanlar Marmara denizinin bir parçası olan göl zamanla tatlı su yatağı haline gelmiş ve etrafına birçok doğal güzellik toplamıştır.

Rivayetlere göre gölün ortasında bir köy bulunmaktadır, sular çekilince bu köyün minaresini dahi görenler var. Sapanca Gölü eşsiz doğa manzarası dışında birçok gölde bulunmayan doğası ve yerli yabancı yoğun bir turist akını çeken göllerimizden birisidir. Göl dört mevsim de güzel olmasına rağmen turistler daha çok yaz ve bahar aylarında gelerek kampçılık, kano kullanımı ve doğa yürüyüşünün yanında mangal yaparak zamanlarını geçiriyorlar.

Sapanca Gölü Hakkında Bilgiler

Sapanca Gölü, Ayan Gölü olarak anılmaktadır. Gölün fay hareketleri sonucunda oluştuğu bilindiğinden Türkiye’deki tektonik göller listesinde baş sıralarda bulunmaktadır. Gölün beslendiği en büyük kaynak güneyde bulunan Samanlı Dağı olmaktadır. Samanlı dağından gelen dere ve nehirler ise sıralaması şu şekildedir: Derbent Deresi, Aygır Deresi, Eşme Dere,  Maden Deresi, Arifiye Deresi,  Keçi Deresi, İstanbul Deresi ve Yanık Dere.  Gölden çıkan su ise Sakarya Irmağı ile birleşerek doğuya doğru yol alır. 80 farklı kuşa ev sahipliği yapan Sapanca Gölü göç eden kuşların geçiş güzergâhında olduğundan yıl içerisinde binlerce kuşa konaklama imkânı sunar.

Sapanca Gölündeki Habitat

Gölde 80 çeşit kuş ile birlikte; Elmabaş Patka, Macar Ördeği, Sakarmeke, Yayın Balığı, Sazan Balığı ve Turna Balığı gibi birçok hayvan bulunmaktadır.

Sapanca Gölü Resmi Ölçüleri

16 Kilometre uzunluğunda, 42 kilometrekare alana sahip ortalama derinliği 30 metre ve en uzun derinliği ise 61 metredir.

Sapanca Gölü’nde Yapılacak Faaliyetler

Sapanca Gölü çevresindekilerle birleşince güzel oluyor denebilir. Sapanca Gölünün etrafındaki başlıca turistik yerler şunlardır; Maşukiye, Kartepe, Lahitler, Vecihi Kapısı, Kuzuluk Kaplıcaları, Rahime Sultan Camii, Arifiye Ormanı, Mahmudiye Köyü ve yaylalar başlıca gezi noktalarıdır.

Sapanca Gölü Efsanesi

Sapanca Gölünün bulunduğu yerde çok eski dönemlerde bir köy olduğu rivayet edilir. Bu köydeki herkesin dünya malına çok düşkün olması bilinirmiş. Günün birinde bir dervişin yolu bu köye düşmüş. Derviş köy ahalisinden kalacak yer ve yiyecek bir lokma yemek istemesine rağmen cimri köy halkı bu gariban dervişe ne bir kalacak yer ne de bir yiyecek lokma vermişler. Derviş de tekrar geri yoluna devam ederken bir kulübeye denk gelmiş. Kulübedeki bu adam ise köydekilere balık avlamaları için sapan satarak geçinen bir adammış. Bu adam dervişi bir gece evinde misafir ettikten sonra dervişi yolcu etmek için kulübesinden ayrılarak biraz derviş ile yürümüş. Kulübesine geri döndüğünde ise ortada ne kulübe ne de köy kalmış. Göldeki minare sular çekilince halen görülmektedir.

Sapanca Gölü’ne Ulaşım

Sapanca gölüne ulaşım araba ve minibüs olmak üzere ikiye ayrılır.

Araba İle Sapanca Gölüne Nasıl Gidilir: Tem Otoyolu üzerinden rahatça ulaşılabilir.

Otobüs ile Sapanca Gölüne Nasıl Gidilir: Adapazarı otobüs terminalinden Sapanca Gölüne sefer yapan minibüsler bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.