Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nefes Egzersizi Yapın!

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nefes Egzersizi Yapın!

Sağlıklı bir yaşamın temelinde iyi ve dengeli beslenmek, düzenli uyumak ve spor yapmak gibi etkiler olsa da, bu içerikte sizlere yeni bir etkiden bahsedeceğiz. Bu etki hepimizin her gün binlerce kez yaptığı ve beklide hiç farkına varmadığı bir şey

 

 

Sağlıklı bir yaşamın temelinde iyi ve dengeli beslenmek, düzenli uyumak ve spor yapmak gibi etkiler olsa da, bu içerikte sizlere yeni bir etkiden bahsedeceğiz. Bu etki hepimizin her gün binlerce kez yaptığı ve beklide hiç farkına varmadığı bir şey; nefes almak. Birçok psikolog uzmanın önerdiği meditasyon ve yoga tekniklerinde kendisine yer bulmuş olan nefes teknikleri insan üzerinde inanılmaz bir rahatlığa sebebiyet vermektedir.

Birçoğumuz nefes alıp verme eylemini günde binlerce kez yapmamıza rağmen hiç durup dikkat etmeyiz beklide; oysa nefesin insanı rahatlatıcı bir tarafı her zaman vardır. Sinirlenen bir insana durup derin nefes alması söylenir ya, buna sebep olan şey nefesin yatıştırıcı etkisidir. Bizlerde farkında olmadan bazen stres veya kaygı içindeyken bir an nefesimize odaklanır ve rahatlamaya başlarız. Bunu bilmeden değil de gerçekten bilerek yaparsak ne olur peki. Nefes egzersizleri ile birlikte birçok soruna çözüm bulacağınızı düşünerek bu içeriğe başlangıcı yapıyoruz.

 

Nefesin Büyüsü

nefesin-sagliga-faydalari.jpg

Yoga ve meditasyon gibi eski çağ öğretilerinde çoğunlukla nefes bazlı çalışmalar yapılır. Nefes insanın yaşamındaki en çok ihtiyaç duyduğu eylemidir. Saniyeler içinde farkında olmadan aldığımız nefes alıp verme eylemi bizi yaşama bağlarken, bu nefesin farkında olmak ise bizi yatıştıran bir etkiye neden olmaktadır. Bu tarz kadim öğretilerde kişinin nefesine odaklanması öğretilir. Kişi nefes alış ve verişlerine odaklandıkça, içinde bulunduğu stres ve kaygı durumuna karşı bir savunma mekanizması geliştirmek yerine bu sorunlarını kabul eder. Sorunlarını veya ruh halini kabul eden bunlarla yaşamayı kabul eden kişi o andan itibaren özgürleşmeye başlar ve bunu nefes kontrolünü sağlayarak başarabilmesi de artık bilimsel bazı çalışmalar ile de desteklenmiştir.

 

Nefes Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Nefes egzersizi öncelikle ciğerlere dolan nefesin farkına varmak ve ardından bu nefesin boşaltıldığını hissetmektir. Nefesin alınıp verilişini hissetmeye başlayan kişiler artık yeni bir dinginlik ve huzur kapısını aralamaya başlar, bir dizi egzersiz ile nefeslerinizin farkına varabileceğiniz çalışmalar günlük 10-15 dakika gibi sürelere tekabül etmektedir.

İlk başta nefese dair yapılacak olan çalışma nefesin 4’e kadar sayılarak alınması ve olabildiğince uzun sürede verilmesi üzerinedir. 4’e kadar sayarak alınan nefes yavaş yavaş 8’e kadar sayılarak verilmeye çalışılır. Nefesi verme süresi nefes alma süresinin iki katına çıkarılması ve bu egzersizin günde 15-20 dakika civarlarında tekrarlanması oldukça sağlıklı sonuçlara gebedir. Bu süreyi günlük 4 parçaya ayırarak yapmanız da yine mümkündür.