Yeşil Elma Mı? Kırmızı Elma Mı? Hangisi Daha Sağlıklı

Yeşil Elma Mı? Kırmızı Elma Mı? Hangisi Daha Sağlıklı

Elma gün içerisinde tüketilmesi gereken hem diş sağlığı hem de vücut sağlığı için oldukça önemli bir besin maddesi. Peki kırmızı elma mı daha sağlıklı yoksa yeşil elma mı? İşte detaylar…

Kırmızı ve yeşil elmanın birbirinden ayrılmasına neden olan tek şey renkleri değildir. İnsanlarda doğal olarak hangi elmanın daha sağlıklı olduğunu merak ediyor işte detaylar…

 Hangi Elma Daha Sağlıklı

Kırmızı elma yeşil elmaya göre daha tatlıdır, yeşil elmanın tadı bir miktar ekşi gelebilir, kabuğunun kalın olmasından dolayı daha gevrek bir yapıdadır, kırmızı elma ise ince ve suludur tatlı olmasından dolayı insanlar genelde kırmızı elmayı daha çok tercih etmektedir.

800x420-elmanin-faydalari-nelerdir-iste-elmanin-yararlari-1538139076841.jpg

Faydaları Neler?

Her iki elma çeşidinde birçok vitamin ve mineraller bulunur. Flavonoid, pektin, antioksidan bakımından zengin olan elmalar hücrelerin hasar görmesini engeller, karaciğer hastalıklarının gelişme riskini azaltır ve kalp hastalıklarının önüne geçer. Elma ayrıca diyet listesinin vazgeçilmez besinlerinden bir tanesidir kalori bakımından düşük ve lif bakımından yüksek olan elma kilo vermek için harika bir yardımcıdır.

İki elma arasında besin içeriği açısından büyük sayılamayacak farklılıklar bulunmaktadır. Yeşil elma A, B, C, E ve K vitaminleri açısından kırmızı elmaya göre daha zengindir, yine protein potasyum ve demiri kırmızı elmaya göre daha fazla barındırmaktadır. Yeşil elma şeker alımının azaltılması için de yardımcı olacaktır.  Kırmızı elmaya bakıldığında ise lezzetiyle ön plana çıktığı gibi antioksidan bakımından yeşil elmaya göre daha zengin olması onu ön plana çıkaran diğer bir detay.

-Yeşil elmada kırmızı elmaya göre yüzde altmış üç daha fazla protein bulunuyor.

-Yeşil elmanın makro besin dengesi kırmızı elmaya göre çok daha sağlıklıdır.

 -Kırmızı elma yeşil elmaya göre yüzde yirmi iki daha fazla lif barındırmakta ve daha fazla şeker içermektedir.

-Her gün bir elma yiyerek 160 gram fazladan protein elde edebilirsiniz.

- Kırmızı elma yeşil elma ya göre daha fazla antioksidan barındırmaktadır.

Ayrıca hem kırmızı yeşil elma kalp ve akciğer sağlığının iyileşmesine de yardımcı olabilir.

1200x627-kirmizi-ve-yesil-elmanin-faydalari-nelerdir-elmada-hangi-vitaminler-var-1585660770175.jpg

Elmalar arasında bazı beslenme farklılıkları bulunuyor, besin değerleri karşılaştırılacak olursa yeşil elmanın kırmızı elmaya göre daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Ancak sizler antioksidan alımını da artırmak ve antioksidan bakımından zengin besin tüketmek istiyorsanız kırmızı elma tüketebilirsiniz. Uzmanlar her iki elmanın da tüketilmesini önermektedir.