Yara İzleri Ne Şekilde Tedavi Edilebilir?

Yara İzleri Ne Şekilde Tedavi Edilebilir?

Yara izi tedavisi yapılırken tedavi planını uzman hekiminiz yapmakla birlikte tedaviye başlama süresi yaranın şekline ve boyutuna göre değişmektedir.

Kişinin dış görünümünü etkileyen ve estetiği bozan yara izleri, bazen kaşınma veya kabarma gibi şikayetlere de neden olmakta ve kişiyi rahatsız etmektedir. Bundan dolayı, estetik görünümü sağlayabilmek ve şikayetleri gidermek için yara izleri tedavisi uygulanmalıdır. Geçmeyeceği düşünülen yara izleri uzman bir plastik cerrah tarafından tedavi edilebilmektedir. Özellikle herhangi bir kaza sonucu meydana gelen yanıklar, yaralar bununla birlikte kişinin vücudundaki travma izleri gibi durumlarda yara izleri minimum düzeye indirilebilir. Burada gelişmiş birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Yara izi tedavisinde izin oluş zamanı, şekli, hangi aletle oluştuğu ve yaralanmadan sonra uygulanan tedavi gibi faktörler etkilidir. İzin tedavisi bu faktörler göz önünde bulundurularak yapılır ve ona göre bir sonuç alınır. Cerrahınızın hedefi bu izi mümkün olan en iyi şekilde belirgin olmayan bir hale getirmektir. İzlerin daha belirsiz hale gelmesi için uygulanan tedavilerde bazen yüzde yüz sonuç alınamaz. Bu tamamen yaranın boyutuna ve oluş şekline bağlıdır.

Yara İzleri Tedavisi

Yara izleri tedavi planı hazırlanırken plan, hastaya göre yapılmaktadır. Yara türüne göre bazen tedaviye hemen başlanması daha yararlı olurken bazı durumlarda da yaranın üzerinden belirli bir müddet geçmesi gerekebilir. Buna tamamen ilgili olan hekim karar verecektir.

Yara tedavisinden etkili bir sonuç alabilmek için öncelikle ilk müdahale doğru bir şekilde yapılmalıdır. Bununla birlikte ilk tedaviden sonra gerekli bakım ve kontroller yapılmalıdır. Bu aşamada doktorların hastayı yönlendirmesi çok önemlidir. Örneğin bazı yaralarda uzun bir süre güneşten korunmak gerekir. Bazı yaralarda suyla temas sağlanmaması gerekir. Kişi uygun yöntemlerle yarayı korumalıdır.

Yara izi tedavisi mümkün olan en kısa sürede yara olgunlaşmadan yapılmalıdır. Bundan dolayı yara olduktan sonra iz tedavisi için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuzun size vereceği tarihte iz için tedavi planlaması yapabilirsiniz. Yara izi tedavisinde uygulanan yöntemlerden en gelişmiş yöntem son zamanlarda en çok tercih edilen lazer yöntemidir.