Yakınınızın Gizli Depresyonunu Anlamak İçin 8 İpucu

Sevdiklerinizde karşılaştığınız fakat ne olduğunu anlayamadığınız durum, sinsi ilerleyen gizli depresyon olabilir. Bunu çabuk anlayarak, çözüme ulaştırmanız için size yardımcı olabilecek ipuçları...

Yayınlanma:
Yakınınızın Gizli Depresyonunu Anlamak İçin 8 İpucu

Günümüzde toplumda depresyon konusunda görüşler, geçmişe oranla biraz daha iyileşmiş olsa da halen depresyon ve depresyon belirtileri yanlış anlaşılabiliyor ya da göz ardı edilebiliyor. Toplumda alttan alta devam eden damgalanmadan tedirgin olduğu için yakınlarımızın depresif olduklarını gizlemeleri nedeni ile bize yakın insanların ne zaman depresyonla başa çıkmaya çalıştığını gözden kaçırabiliriz.

Üstelik depresyonun ne olduğu, nasıl seyrettiği ve nasıl ortaya çıktığına dair pek çok yanlış düşünce olduğu için depresyonun teşhisi ve tedavisi de gecikebilir. Damgalanma korkusu depresyon hastalarının bu durumlarını, başkalarından ya da kendilerinden gizlemelerine sebep oluyor.

Bu görünmez hastalıkla mücadele eden sevdiklerimizi daha iyi anlayabilmek ve onlara yardımcı olabilmek için aşağıdaki yazıda derlemiş olduğumuz gizli depresyon belirtilerini sizinle paylaşıyoruz.

Gizli Depresyon Hastaları Depresif Gibi Görünmeyebilir

Toplumdaki kültürel klişe kalıplar ve medyanın etkisi nedeniyle, hepimizin depresyonla mücadele eden kişilerin görünümleri ve/veya davranışları hakkında önyargılarımız var. Depresyon geçiren birisini odasından çıkmayan, giyim kuşamına öz bakımına dikkat etmeyen, perişan görünümlü olduğunu hayal ederiz.

Fakat her depresyon hastasının tarzı farklıdır. İnsanların birbirinden farklı olması gibi, depresyonu olan kişilerin semptomları ve depresyonla baş edebilme metotları da farklıdır. Pek çok depresyon hastası, kendini korumak için ruhsal ve zihinsel sağlığı yerindeymiş gibi davranabilir. Fakat böyle davranmaları, onların depresyon nedeni ile daha az acı çektiğini göstermez.

Depresyon Hastaları Çoğunlukla Bitkin Ve Yorgun Olduklarından Şikayet Eder

Depresyonun en yaygın rastlanan yan etkisi yorgunluktur. Hatta yorgunluk, depresyon hastaları için çoğu kez başa çıkamadıkları ciddi bir problem haline gelir. Üstelik yakınınızın kesin teşhis edilmiş depresyonu yoksa, niçin bu kadar yorgun olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Yakınınız bütün gece bolca uyuduğu halde sabah sadece 1-2 saat uyumuş gibi yorgun kalkabilir. Bu nedenle hastalar kendilerini tembellikle suçlayabilir ya da enerji düzeyinin düşmesine sebep olan başka bir kişisel problemleri olduğuna inanarak suçluluk hissedebilirler.

Depresyonun yol açtığı yorgunluk, aynı zamanda depresyon teşhisi konmuş fakat bunu iş yerindeki arkadaşlarından ya da yakınlarından saklamaya çalışan insanlar için gizlemekte çok zorlandıkları bir belirtidir.

Alışılmadık Şekilde Sinirli Olabilirler

Depresif bireyler, melankolik bir görüntü verebilir. Sinirlilik, depresyonda yine çok yaygın rastlanan ve çoğu kez de gözden kaçırılan belirtilerden bir tanesidir. Depresyonun görünmeyen bir sağlık sorunu olması ölçülmesini imkansızlaştırabilir. Bu da hastanın depresyonla savaşmasını zorlaştırır.

Depresyonla mücadele eden kişi aynı zamanda yaşamda yapması gereken her şeyi de yapmak zorunda olduğu için ( sürekli çalışmak vb.) tükenir ve sabırlı, anlayışlı olabilmek için enerjisi kalmaz.

Eğer bir yakınız depresyonda olduğunu sizinle paylaşırsa ve davranışları toplumdaki sessiz, utangaç kişi kalıbından farklı ise bu duruma inanmakta zorlanabilirsiniz. Ama yakınınız eğer çok çabuk ve çok fazla sinirleniyor ise, bu aslında onun geçirmekte olduğu depresyonun yan etkisi olabilir.

Depresyon Hastaları Kendilerine Gösterilen Sevgiye Karşılık Vermekte Zorlanabilirler

Depresyonun bu belirtisi de diğer belirtiler gibi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Depresyon geçiren insanlar çoğu kez hiçbir şey hissetmediklerini ya da duygularını yüzeysel olarak yaşadıklarını söylüyorlar. Depresyon hastalarının çoğu nerdeyse uyuşmuş gibi hissettiğini ve deneyimleyebildiği duyguya en yakın hissin, bir tür üzüntü olduğunu belirtiyorlar.

Bu yüzden de kendilerine gösterilen jestlere ya da şefkat sözlerine uygun bir yanıt vermek onlar için çok zorlayıcı olabilir. Hatta kendilerine gösterilen ilgi ve sevgiden rahatsız olabilirler. Çünkü depresyon hastalarının beyni için, karşısındaki insanın sevgi dolu jestlerini işlemek ve bunlara gereken cevabı vermek çok zordur.

Depresyon Hastaları Daha Önceden Keyif Alarak Yaptıkları Faaliyetleri Yapmak İstemeyebilirler

Çok uzun bir süre, zorunlu olmadıkça daha önceden katılmayı sevdiği etkinliklere karşı ilgi eksikliği yaşayan bir yakınınız varsa, bu onun depresyona girdiğini gösteren bir işaret olabilir. Depresyon insanı hem zihinsel, hem de fiziksel olarak hırpalar ve tüketir. Bu nedenle de depresyon hastalarının yaptıkları aktivitelerden zevk alması zorlaşır. Daha önce sevilerek yapılan faaliyetler çekiciliğini yitirir. Çünkü depresyon geçiren bir insanın, aktivitelerden zevk alması ya da tatmin olmuş hissetmesi çok zordur.

Eğer yakınınızın aktivitelere ilgisizliğinin başka bir açıklaması yoksa bu durumu klinik bir depresyon belirtisi olarak kabul edebilirsiniz.

Depresyon Hastalarının Yemek Yeme Alışkanlıkları Değişebilir

Depresyon hastaları anormal yeme alışkanlıkları geliştirebilirler. Anormal yeme davranışının ortaya çıkması şu 2 nedenden olabilir:

  • Depresyonla başa çıkma biçimi olarak yeme alışkanlığının değişmesi,
  • Öz bakımdaki azalmanın yan etkisi olarak yeme alışkanlığının değişmesi.

Kişinin çok az ya da çok fazla yemek yemesi depresyon sırasında sıklıkla rastlanan belirtilerden bir tanesidir. Özellikle aşırı yemek, bireyin çevresindeki insanlar tarafından utandırılmasına sebep olabilir. Oysaki depresyon hastasının kendi başına keyif alabileceği tek yol yemek olduğu için bu konuda aşırıya kaçıyor olabilir.

Depresyon hastasının çok az yemek yediği durumlarda ise, bireyler depresyonu kontrol edemedikleri için bilinçaltında bir şeyleri kontrol etme duygularını yemek yeme alışkanlıklarını aşırı kontrol ederek telafi etmeye çalışırlar.

Yakınınızda yeme bozukluğu varsa, onu yargılamadan ve daha kötü hissetmesine sebep olmadan bu durumun altında yatan gizli bir depresyon olup olmadığın araştırabilirsiniz.

Depresyon Hastalarının Çevresinden Beklentileri ya da İstekleri Artabilir

Şurası bir gerçek ki depresif bir birey, depresif olmayan bir birey kadar mantıklı davranamaz. Depresyon geçiren kişiler, pek çok şeyi eskisi kadar sık yapamazlar ya da hiç yapamazlar. Böyle bir durumda onları eleştirmek, sadece utanarak incinmelerine sebep olur. Hiçbir yardımı olmaz.

Eğer bireyler depresyonlarını gizliyorlar ise, sağlıklı insanların sergilediği performansı gösteremezler ve çevrelerindeki kişilerin beklentisini yerine getirme konusunda çok zorlanırlar. Bu nedenle depresif bir yakınız varsa, ona iş hayatında ve kişisel yaşamda anlayışlı davranmanız gerekir. Çünkü bu kişi gerçekten tembellik göstermeyip, ciddi bir sağlık sorunu ile savaşıyor olabilir.

Depresyon Hastalarının Kötü Günleri Ve Kendilerini Daha İyi Hissettikleri Günleri Vardır

Depresyon, inişli çıkışlı seyreden bir hastalıktır. Gizli ya da teşhis edilmemiş depresyon geçiren bir kişinin rastgele ruh hali değişimi yaşadığı düşünülebilir. Böyle durumlarda hastanın çevresindeki insanlar, onun ruh halindeki değişiklikleri dengesizlik olarak niteleyebilir. Aslında bu durum sadece kişilerin yaşadığı depresyon belirtisi olabilir.

Yakınınız depresyon geçiriyorsa, birkaç gün iyi göründüğü için kalıcı olarak iyileştiğini sanabilirsiniz. Yine de yakınınızın neyi, ne zaman yapmaya hazır olduğunu kendisinin söylemesine izin vermenizde yarar vardır. Çünkü bu konuyu hastanın kendisinden daha iyi tahmin edebilmeniz imkânsızdır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet