Virüs Aşısı Olanları Rahatlatan Açıklamayı Avrupa İlaç Ajansı Yaptı!

Virüs Aşısı Olanları Rahatlatan Açıklamayı Avrupa İlaç Ajansı Yaptı!

İsrail’de BioNTech aşısı olanlarda kalp kası iltihabı görüldüğüne yönelik iddiaların ardından incelme başlatan Avrupa İlaç Ajansı, şimdilik böyle bir bulguya rastlanmadığı açıkladı.

İsrail medyasının aktardığı haberlerde BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının kalp kası iltihabına neden olduğu, 62 kişide miyokardit tespit edildiği, 22 yaşındaki bir kadın ile 35 yaşında bir erkeğin hayatını kaybettiği ifade edilmişti. İsrail’de aşılama çok büyük ölçüde tamamlandı, 9 milyon nüfusu olan ülkede 5 milyondan fazla kişi ikinci doz aşısını yaptırdı.

biontech-pfizer-reuters.jpg

Miyokardit ile MRNA Aşıları Arasındaki Bağ İhtimal Dışı

Münih Schwabing Kliniği’nden Bernhard Nagel, mRNa aşıları ile kalp kası iltihaplanması arasında bir bağ bulunmasını ihtimal dışı olarak nitelendirdi. Nagel, ilgili hastalığın aşı kaynaklı değil virüs kaynaklı olabileceğini düşünüyor, vakalarda enfeksiyon oluşma riskinin çok büyük ve endişe verici seviyede olduğunu söyledi. Bu tür rahatsızlıkların genelde ilaç ile başarılı bir şekilde tedavi edildiğini belirtti.

İsrail Sağlık Bakanlığı ve Pfizer’den Açıklama

İsrail’de sözü edilen iddiaları barındıran ve uzmanlar tarafından hazırlanan raporun medyaya nasıl yansıdığı ise henüz bilinmiyor. İsrail Sağlık Bakanlığı, aşı kaynaklı miyokardit vakalarında geçen yıla göre bir artış olduğuna dair ellerinde veri olmadığını açıkladı. Hastalığın aşı kampanyası başlamadan önce görüldüğü de belirtildi.

Pfizer’den gelen açıklamada da aşıdan dolayı normalin üzerinde miyokardit vaka sayısının gözlemlenmediği ifade edildi.

thumbs-b-c-dadc68165bd4b535cd9552b0a2445ba8.jpg