Vaka Sayıları Düşmeyince Tam Kapanma İçin Tarih Verildi!

Vaka Sayıları Düşmeyince Tam Kapanma İçin Tarih Verildi!

Türkiye’de son dönemde vaka sayıları rekora doğru gidiyor. Dün de 28 binden fazla vakanın tespit edilmesi sonrasında kapanma iddiaları yeniden gündeme geldi. Uzmanlar vaka sayılarını azaltabilmek için 14 günlük tam kapanmayı öneriyor.

Ülkemizde vaka sayıları günden güne yükselmeye devam ediyor, son 24 saatte 28 binden fazla vaka tespit edilmişti. İngiltere mutasyonunun da dağılması ile birlikte vaka sayılarının hızlı yükselişi sürüyor, uzmanlar ise vaka sayılarının azaltılabilmesi için 14 günlük tam kapanmanın şart olduğunu dile getirmeye devam ediyor. Durum böyleyken Ankara’da kulislerinde Ramazan ayının bir bölümünde tam kapanma uygulanabileceğine dair söylentilerin dolaştığı ifade edildi.

1041824703-0-0-1201-650-1000x541-80-0-0-2394debdf60db5483a53735b9f179962.jpg

Ramazan Ayının Tamamında veya Bir Bölümünde Kapanma Uygulanabilir

Türkiye’de Ramazan ayı 13 Nisan tarihinde başlayacak, Ramazan ayının tamamında tam kapanma veya bir bölümünde tam kapanma uygulanabileceği, böylece son günlerde yükselişi engellenemeyen vaka sayılarının önüne geçilebileceği düşünülüyor. Belirlenecek olan tarihler arasında ülke çapında tamamen sokağa çıkma yasağı uygulanması bekleniyor.

Günlük Vaka Sayısında 4. Sıradayız

Türkiye’de vaka sayılarında patlama yaşanması sonrasında dünya koronavirüs tablosunda da dengeler altüst oldu. Türkiye, günlük vaka sayısı ile listenin 4. sırana yükseldi. Virüsü daha hızlı yaydığı bilinen mutasyonlardan dolayı da Türkiye toplam vaka sayısı listesinde de yükselmeye devam ediyor. Türkiye son verilerde dünya sıralamasında 9. sırada yer aldı.

Aşılama Tamamlanırsa Salgının Kontrol Altına Alınması Uzak Değil

Dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılamanın salgına karşı çok büyük önem taşıdığını belirterek, Haziran ayına kadar aşılamanın tamamlanması halinde salgının kontrol altına alınabileceğini ifade etti.

vaka-sayisi-bir-turlu-dusmuyor-ramazan-ayinin-14021532-1291-o.jpg