Vajinismus Nedir? Vajismus Çeşitleri Nelerdir? Vajinismus Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Nedir? Vajismus Çeşitleri Nelerdir? Vajinismus Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Vajinismus Teşhisi ve Tedavisi Vajinismus Hastalığında Hipnoz Tedavisi Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır? Vajinismus Tedavisi İçin Nereye ve Hangi Doktora Gidilir?

Yayınlanma:
Vajinismus Nedir? Vajismus Çeşitleri Nelerdir? Vajinismus Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda en yaygın görülen cinsel işlev bozukluklarından birisi olan vajinismus şiddetli ağrılara neden olan ciddi bir rahatsızlıktır. Cinsel istek sırasında vajina kaslarında oluşan istem dışı kasılmalara bağlı olarak birleşme anında kişi yoğun bir acı ve ağrı hisseder. Genellikle genital bölgedeki yapısal deformasyonlar ya da çikolata kisti nedeniyle oluşabilen vajinismus bunun yanında psikolojik etkenler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bu hastalığın daha önce cinsel travma yaşamış genç kadınlarda görülme olasılığı oldukça yüksektir. Cinsel birleşme anında hissedilen ağrı ve gerginlik gibi fiziksel semptomlar ilaç tedavisiyle önlenebilmektedir. Eğer sorun kişinin genital gölgesindeki yapısal deformasyonlardan kaynaklanıyorsa cerrahi operasyon yapılmaktadır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus cinsel ilişki sırasında vajina kaslarının kontrol dışı kasılmasıyla oluşan spazmlar nedeniyle şiddetli ağrı ve cinsel işlev bozukluğuna neden olan bir çeşit kadın hastalığıdır. Bu rahatsızlık sonucunda cinsel hayat kısmen ya da tamamen olumsuz yönde etkilendiği için kişinin ilişki ve aile hayatında çeşitli sorunlar oluşabilmektedir. Tedavi edilmediğinde hem ruhsal hem de fiziksel rahatsızlıklara neden olabilen vajinismus kişinin utanması gereken bir sağlık problemi değildir. Hastanın genel durumuna uygun tedavi yöntemiyle bu sorun ortadan kaldırılarak kişi cinsel sağlığına kavuşabilmektedir.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismusun ortaya çıkış şekli ve yaşanan semptomlara göre bazı türleri bulunmaktadır.

Birincil Vajinismus

Vajinismus belirtilerinin en ağır şekilde hissedildiği şeklidir. Genital bölgedeki doğuştan gelen yapısal deformasyonlar ya da psikolojik etkenlere bağlı meydana gelir. Eğer hastalığa erken müdahale edilmezse kişinin ömrünün sonuna kadar devam edebilmektedir. Genellikle ilk kez cinsel deneyim yaşandığında fark edilen birincil vajinismusta cinsel birleşim, tampon kullanımı ya da jinekolojik muayene genital bölgede şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Ağrı şiddetinin en yüksek hissedildiği durumda kişi geçici olarak nefes alamaz ve kasılmalar yaşanır. Şiddeti kişiden kişiye farklılık gösteren semptomlar cinsel ilişki sonlandırıldığında yok olur.

İkincil Vajinismus

Sağlıklı bir cinsel hayatı olan kişilerde bile aniden ortaya çıkabilen ve kronik ağrılara neden olan ciddi bir vajinismus türüdür. Menopoz, cinsel ilişki sorunları, enfeksiyon hastalıkları, yanlış tıbbi müdahale, travmatik olaylar, doğum, kürtaj ya da ameliyat gibi nedenlere bağlı oluşabilmektedir. Vücut ikincil vajinismus semptomlarına karşı oluşan tepkiyi alışkanlık haline getirdiği için rahatsızlığın altında yatan etken ortadan kalksa bile ağrılar uzun süre devam edebilir.

Küresel Vajinismus

Herhangi bir etken ya da fiziksel temas olmasa bile ağrının oluşabildiği vajinismus türüdür. Küresel vajinismusa bağlı meydana gelen ağrılar aniden ortaya çıkabilir ve şiddeti değişkenlik göstermektedir.

Durumsal Vajinismus

Kişinin cinsel ilişki esnasında herhangi bir problem yaşamamasına rağmen sadece belirli bir durum karşısında ağrı hissedilir. Ağrıya neden olan etken jinekolojik bir muayene ya da travmatik durumlar olabilir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

En yaygın görülen sağlık problemlerinden birisi olan vajinismus aşağıda sıralanan psikolojik ya da fiziksel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Psikolojik Nedenler

 • Cinselliği yanlış ya da utanılacak bir durum olarak kabullenme
 • Kişinin ilk cinsel deneyiminde acı veya hoşuna gitmeyecek durumlarla karşılaşması
 • Tecavüz ve taciz gibi travma oluşturan durumlar
 • Hamile kalma korkusu
 • Cinsel birleşmede vajinanın küçüklüğü nedeniyle yaşanılan korku
 • Yanlış yapılan jinekolojik muayene
 • Depresyon, kaygı, panik atak veya mükemmeliyetçi ruh haline sahip olmak

Fiziksel Nedenler

 • Anne karnında ya da doğum sonrası oluşan genital bölgedeki yapısal deformasyonlar
 • Vulvodini ve vulvar vestibulitis gibi kronik rahatsızlıklar
 • Pelvik inflamatuar ameliyatı
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Prezervatife karşı vajinanın gösterdiği olumsuz reaksiyon
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıkları
 • Pamukçuk, genital mantar ya da egzama gibi deri hastalıkları
 • Bartholin kisti, apse ve çikolata kisti gibi hastalıklar
 • Menopoz dönemine girilmesi
 • Çeşitli ilaçların kullanımına bağlı meydana gelen yan etkiler

Vajinismus Belirtileri Nedir?

Bazı vakalarda kişide şiddetli ağrı ve dayanılmaz acıya neden olan vajinismusun semptomları hastalığın türüne ve kişinin vücut yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak vajinismus belirtileri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Cinsel ilişki sırasında vajinaya erkeğin cinsel organının güçlükle girmesi veya girememesi. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ya da vajinaya herhangi bir nesne girerken şiddetli ağrı, yanma, acı hissi yaşanır.
 • Cinsel ilişki sırasında bacak ve sırtın alt bölümündeki kaslarda spazm oluşması ve nefes alıp vermede güçlük
 • Acı korkusu nedeniyle cinsel ilişki isteğinin azalması ve gerginlik
 • Jinekolojik muayene sırasında zorlanma (bazı vakalarda jinekolojik muayene yapılmadan önce anestezi uygulanabilir)
 • Vajinal bölgeye dokunamama

Vajinismus nedeniyle oluşan belirtiler kontrolsüz bir şekilde meydana geldiği için hasta bunu engelleyemez. Beyin vajinaya temas edilmesini ağrıyla ilişkilendirdiği için kaslar otomatik olarak kasılarak vajinayı korumaya alır.

Vajinismus Teşhisi Nasıl Konur?

Vajinismus şüphesiyle hastaneye gelen kadınlara kesin bir teşhis konulabilmesi için öncelikle belirtilerin tanımlanması gerekir. Doktor öncelikle kişiyi fiziksel olarak muayene ederek hastalığa ait semptomların olup olmadığını inceler. Daha sonra hastanın tıbbi ve cinsel gelişimine ait bilgi edinmek amacıyla genellikle aşağıdaki soruları yöneltebilmektedir.

 • Belirtilerin en sıklıkla oluştuğu
 • Hastalığa ait semptomların ilk ne zaman ortaya çıktığı
 • Ağrıları tetikleyen başlıca etkenler
 • Cinsel istismar ya da travmaya maruz kalınıp kalınmadığı

Bu soruların yöneltilmesindeki amaç kasılma ve ağrılara neden olan faktörlere dair bilgi sahibi olunmasıdır. Bu nedenle doktorun yönelttiği sorulara doğru ve eksiksiz cevaplar vermek hastalığın teşhis ve tedavisini olumlu yönde etkileyecektir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktorlar öncelikle vajinismusa neden olan durumu belirler ve daha sonrasında altında yatan etkene yönelik bir tedavi uygular. Hastalık mantar enfeksiyonu, apse ya da çikolata kisti gibi fiziksel faktörlerden kaynaklıysa genellikle ilaç tedavisiyle iyileşme sağlanabilmektedir. Vajinada anatomik bir bozukluk ya da travmalara bağlı yapısal deformasyonlar varsa cerrahi operasyon yapılabilir. Bunun yanında psikolojik nedenlerden dolayı meydana gelen vakalarda bir ya da birkaç terapi yöntemi uygulanabilir. En yaygın kullanılan terapi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir.

Bilişsel Terapi

Hastaya cinsellik, genital anatomi ve ilk cinsel deneyim gibi konularda bilimsel bilgiler verilerek bilinçlenmesi sağlanır. Bu uygulamayla kişinin aklında kurguladığı olumsuz düşünceler ortadan kaldırılabilir. Hastanın yaşadığı ağrı ve bedeniyle ilgili süreçleri daha iyi kavramasına yardımcı olunur.

Cinsel Terapi

Vajinismusa neden olan duygusal etkenlerin belirlenerek çözülebilmesi amaçlanır. Ayrıca hastanın cinsel hayatıyla ilgili yaşadığı sorunlar karşısında neler yapması gerektiğiyle ilgili bilgiler verilir.

Davranışsal Terapi

En yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi olan davranışsal terapi bazı teknik ve egzersizleri içeren etkili bir tedavi yöntemidir. Bu terapi uygulamasında genellikle aşağıdaki uygulamalar kullanılır.

Odağı Algılama

Cinsel isteğin artmasını sağlayan bu uygulama ayrıca cinsel ilişki yaşanırken ağrıların hafiflemesine ve gevşemeye de yardımcı olmaktadır.

Rahatlama Teknikleri

Fizyoterapist eşliğinde yapılan bu yöntem hastada farkındalık oluşturmak ve vajinal kasılmaları önlemek amacıyla yapılır. Çeşitli masaj ve nefes teknikleri öğretilerek semptomların ortadan kalkması sağlanır.

Kegel Egzersizleri

İstemsiz bir şekilde oluşan vajinal kasılmaları önlemek amacıyla çeşitli sıkma ve serbest bırakma egzersizleri yaptırılarak kas kontrolü sağlanır.

Parmak Egzersizi

Daha rahat bir cinsel ilişki ve baskı nedeniyle oluşan ağrıları önlemek amacıyla vajinaya önce parmak daha sonra da dilatör gibi vajina genişletici araçlar sokularak penetrasyon egzersizleri yaptırılır.

Tedavi sürecinin daha hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşmesi için uzman terapist tarafından gösterilen egzersizlerin evde de yapılması gerekir.

Vajinismus Hastalığında Hipnoz Tedavisi

Hipnoz istenmeyen bir özelliğin, alışkanlığın ya da bazı rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla bilinçaltına telkinler gönderilerek yönlendirme yapılmasıdır. Hipnozla tedavi çoğunlukla nedeni kesin olarak bilinmeyen vakalarda kullanılarak etkili sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Tedavi sürecinin tamamlanması hastanın genel durumuna göre birkaç hafta sürebilmektedir. Doktor hastanın bilinçaltına girerek asıl sorunu ortaya çıkararak tedavi edebilir. Bunun yanında rahatsızlık nedeniyle yaşanan özgüven eksikliği giderilebilir ve tedavi sürecine adapte olma sağlanabilir.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Bu egzersiz düzenli olarak yapıldığında kasların kasılıp gevşemesi kontrol altına alınarak istemsiz spazmlar engellenebilir. Buna bağlı olarak da ağrı ve cinsel ilişki sorunları büyük ölçüde önlenmektedir. Kegel egzersizini yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Uygulamaya başlamadan önce mesanenizi tamamen boşaltın.
 • Pelvik taban kaslarınızı sıkarak 10 saniye boyunca bekleyin.
 • Kaslarınızı yavaşça gevşetin ve 10 saniye boyunca bekleyin.

Bu uygulamayı 10 set halinde günde 3 kez tekrarladığınızda kısa sürede etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi İçin Nereye ve Hangi Doktora Gidilir?

Vajinismus şikayeti olan kadınların hastanelerin kadın doğum servisine gitmesi gerekir. Jinekolog tarafından yapılan muayene sonucunda vajinismus teşhisi konulduktan sonra eğer hastalık psikolojik bir etkene bağlı oluşmuşsa jinekolog hastayı psikiyatri ya da psikoloji servisine yönlendirmektedir. Cinsel danışmanlık alanında uzman terapist ve fizyoterapistler hastalığın tedavisini gerçekleştirir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet