Vajina Daraltma (Labioplasti) Sonrası Cinsel Yaşam

Vajina Daraltma (Labioplasti) Sonrası Cinsel Yaşam

İlerleyen yaş, doğum, kürtaj gibi çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak vajina genişleyebilir. Vajinanın en fazla genişleme nedeni ise doğumlardan kaynaklı olmaktadır.

Vajinal genişleme pek çok olumsuz sonuç yaratabildiği gibi çiftler arasında da çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Vajina bölgesindeki deformeleri engellemek için vajina daraltma ameliyatı adı verilen estetik operasyon türü ön plana çıkar.

Vajina Daraltma Ameliyatı

Normal doğum sonrasında vajina bölgesinde kalıcı hasarlara bağlı olarak genişlemeler ve gevşemeler görülebilir. Bu durum özellikle cinsel hayata olumsuz anlamda etki ederken çiftler arasında sıkıntılar görülebilmektedir. Ayıca cinsel isteksizlik, cinsel ilişki sıklığı azlığı gibi çeşitli sorunların oluşumuna da zemin hazırlayabilen bir sorun halindedir.

Vajina daraltma ameliyatı genel veya lokal anestezi eşliğinde yapılan bir estetik türüdür. Bu estetik ameliyatında vajina girişinden başlayarak yaklaşık olarak 6 ile 7 cm arasında vajinadan iç dokular çıkartılır. Aynı zamanda barsak kısmında sarkma gibi çeşitli sorunlar varsa da bu sorun estetik uygulama sırasında çözülmektedir. Vajina daraltma ameliyatı yalnızca genital estetik konusunda hizmet vermekte olan uzman deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Uzman doktorlar eşliğinde doğru yöntemler kullanılarak yapıldığı takdirde başarı oranı son derece yüksek olan bir estetik türüdür. Bu estetik ameliyat türü en az 45 dakika en fazla ise 1 saat alır. İyileşme süresi de estetik operasyonun ağırlığına bağlı olarak en fazla altı haftadır. Estetik ameliyatın sonrasında genel olarak birkaç saatlik dinlenmenin akabinde hastalar günlük hayatlarına geri dönebilirler.

Vajina Daraltma Estetiği Sonrasında Dikkat Edilecekler

Son zamanlarda kadınların daha fazla tercih ettiği estetik uygulamalarından biri haline gelen bu operasyonun sonrasında bunlara dikkat edilmesi gerekir. İşte hastaların estetik operasyon sonrasında mutlaka dikkate alması gereken o konular:

  • Vajina daraltma estetiği sonrasında hastada herhangi bir ağrı görülmez. Ancak vajina bölgesinde bir günlük süre boyunca kalması gereken tampon rahatsızlık hissine neden olabilir. Tamponda bu süreden sonra çıkarılacağı için hasta bir gün boyunca yaşanan rahatsızlık hissine ek olarak farklı sorunlarla karşı karşıya gelmeyecektir.
  • Bu estetik operasyon şekli hastanın günlük hayatını kısıtlayacak türden zorluğa sahip değildir. Hastalar genel olarak en fazla üç gün içinde normal yaşantısına sorunsuz bir şekilde geri dönebilirler.
  • Bu uygulama sonrasında dokularda oluşan hasarın iyileşmesi genel olarak bir hafta içinde tamamlanır.
  • Bu uygulamada hastaya eriyen dikişler atıldığından dolayı operasyonun sonrasında dikiş alma sorunu gibi farklı türden sorunlar bulunmaz.

Vajina Daraltma Operasyonu Sonrasında Cinsel Yaşam

Vajina daraltma estetiği sonrası cinsel yaşam bu estetik ameliyattan yararlanmak isteyenlerce merak edilen konulardan biridir. Bu estetiği geçirmiş olan kişilerin cinsel yaşamına geri dönmesi için en az dört hafta geçmesi gerekir. Estetik uygulamanın zorluğuna bağlı olarak en fazla altı haftalık süre içinde hastalar cinsel hayatına geri dönebilir.

Vajina Genişlemesi Nedenleri

Vajina, hassas niteliğe sahip bir organ olmakla birlikte zamanla çeşitli durumların etkisiyle genişlemektedir. Doğum sonrası meydana gelen vajinal deformasyonlar cinsel hayata da doğrudan etki edebilir. Doğum sonrası bu bölgede meydana gelen deformelerin daha sonradan kendiliğinden düzelmesi söz konusu değildir. Bu nedenle doğum sonrası genital estetik bir şart haline gelebilir. Ayrıca kürtaj gibi çeşitli uygulamaların sonucunda da vajina bölgesinde çeşitli şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Kürtaj yapılması vajinanın yapısında kalıcı bozuklukların görülmesine neden olur. Öte yandan vajinal bölgede genişlik yaratan diğer durumlardan biride yaşlılıktır. Yaşın etkisiyle bu bölgede deformeler söz konusu hale gelebilir. Bütün bu durumlara çare sunan vajina estetiği doğru uygulandığı takdirde başarı oranı oldukça yüksek bir estetik operasyon çeşididir.