Uzmanlar Damar Tıkanıklığına Karşı Bu Besinleri Tavsiye Ediyorlar!

Uzmanlar Damar Tıkanıklığına Karşı Bu Besinleri Tavsiye Ediyorlar!

Damar tıkanıklığı insan sağlığı karşısında en ciddi tehlikelerden biri olarak kabul edilmektedir. Öyle ki damar tıkanıklığı çok ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

 

Damar tıkanıklığı insan sağlığı karşısında en ciddi tehlikelerden biri olarak kabul edilmektedir. Öyle ki damar tıkanıklığı çok ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Kalp krizi, beyin kanaması, böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıkların yegane kaynağı damar tıkanıklığı olmaktadır. Bu sebeple damar tıkanıklığı tek başına bir sorun olmaktan çok bütün vücut fonksiyonlarına etki eden problemlerden bir tanesidir.

Damar tıkanıklığı yavaş yavaş kendini göstermesi açısından tahlil edilebilmesi zor bir problemdir. Bu sebeple muhakkak periyodik sağlık taramalarından geçmek damar tıkanıklığının önceden tespit edilmesi adına oldukça önemlidir. Bunun yanında beslenmeye bazı besinleri ekleyerek olası damar tıkanıklığı riskini en aza indirmekte önemli bir faktördür. Bu bağlamda uzmanlar tarafından tavsiye edilen bazı besinler ile damar tıkanıklığı riskini en aza indirgemek mümkün olabilmektedir.

 

Damar Tıkanıklığının Bazı Belirtileri!

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi damar tıkanıklığı tek başına bir sorun olmaktan çok bütün vücudu etkisi altına alabilen önemli bir problem olabilmektedir. Bu sebeple gerekli sağlık taramaları yapmak gerekir. Ayrıca bazı belirtiler damar tıkanıklığına da işaret edebilmektedir. Bu belirtiler; göğüs kafesinin ortasında sıkılma hissi, bu bölgede ağrının ortaya çıkması ve bazı durumlarda baskı hissetmek damar tıkanıklığına işaret olabilmektedir. Yine ağrı, sıkışma gibi durumlar çene, kol, sırt ve omuz bölgelerinde de ortaya çıkabilmekle birlikte buradaki alarmlara da kulak vermek gerekir. Bu tür durumlar yaşanması halinde uzman doktora görünmeniz gerekmektedir. Ayrıca hareketsiz bir yaşam tercih etmemeniz; spor veya egzersiz yapmanız bu tür durumlara karşı sizi koruyacak faktörlerden bir tanesi olacaktır.

 

Damar Tıkanıklığına Karşı Önerilen Besinler!

  • Alıç , damarların genişlemesine katkı yaptığı için tavsiye edilen besinlerden bir tanesidir. Ayrıca kan dolaşımının hızlanmasına da etki eder.
  • Kalp sağlığı için oldukça önemli olan nar ile hem kalp sağlığınızı koruyabilir hem de damar yollarınızda olası sorunlara çözüm bulabilirsiniz.
  • Ökse otu uzmanlar tarafından damarlarda meydana gelen sertleşme ve kireçlenmeye karşı çokça tavsiye edilmektedir.
  • Yer fıstığı damar tıkanıklığı için önerilen besinlerden biri olmakla birlikte kırmızı kabuğu ile tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Soğan ile birlikte damarlarda olası yağlanmaların önüne geçmeniz mümkündür. Bu sebeple damar tıkanıklığı riski en aza indirgenmiş olur.
  • Sarımsak yine damar tıkanıklığı için tavsiye edilmektedir.
  • Kanın pıhtılaşmasına karşı fayda sağlaması ile etkisini gösteren havuç aynı zamanda damar sertleşmesine karşı da önerilmektedir.
  • Aşırı yağlı, abur cubur gibi besinlerden uzak durmanız; aşırı kilolarınızdan kurtulmanız; dengeli beslenmeniz ve bunlarla beraber spor yapmanız sizi damar tıkanıklığına karşı koruyacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.