Uykusuzluğun İnsan Üzerindeki Şok Etkisi!

Uykusuzluğun İnsan Üzerindeki Şok Etkisi!

İnsan için gerekli eylemlerden biri olan uyku hali en temel yaşamsal faaliyetlerden bir tanesidir. Bu temel faaliyet, nefes almak, beslenmek kadar önemli olmakla birlikte uykusuzluk durumlarında ciddi sorunların ortaya çıkması mümkün olabilmektedir.

 

 

İnsan için gerekli eylemlerden biri olan uyku hali en temel yaşamsal faaliyetlerden bir tanesidir. Bu temel faaliyet, nefes almak, beslenmek kadar önemli olmakla birlikte uykusuzluk durumlarında ciddi sorunların ortaya çıkması mümkün olabilmektedir. Çok eski yıllardan günümüze dek uyku ve uykusuzluk üzerine yapılan sayısız çalışma uykunun insandaki etkilerine odaklanarak olağanüstü deneylere bile sürüklemiştir.

348538-uykusuzluk-sorununa-karsi-12-altin-kural-5e859dfdab227.png

Canlılar için yenilik eylemi taşıyan uyku evresi ertesi gün için kişinin yenilenmesini ve enerjisinin toparlanmasına etki eder. Bu sebeple oldukça önemli olan uyku eylemi gerçekleşmediği zaman kişinin fiziksel ve psikolojik anlamda derin çöküntüler içine girmesi söz konusu olabilmektedir. İnsanlar üzerinde yapılan bazı uykusuzluk deneylerinde ortaya çıkan sonuçlar ise kişilerin tüm beyin işlemlerini yitirebildiği şeklinde de sonuçlanabilmiştir. Bu içerikte ise uykusuz kalınması ve bu durumun sürekli tekrar edilmesi halinde nasıl sorunların ortaya çıkacağı üzerinde duracağız.

 

Hafıza Gücü Düşer!

Uykusuzluk hali kişilerde beyin fonksiyonlarına etki etmektedir. Bu durum ciddi şekilde ortaya çıkarken, insanlarda hafıza kaybı, unutkanlık, dikkat kaybı gibi sorunlar uykusuzluk halinde hemen kendini göstermektedir. Kronik uykusuzluk durumu ise bu sebeple ilerleyen yıllarda Alzheimer riskini ciddi şekilde yükseltmektedir.

 

Fiziki Hareketler Kısıtlanır!

Uykusuzluk durumu yine insanın hareket kabiliyetini de ciddi oranda etkilemektedir. Kişilerde yaşanan uykusuzluk hali vücudun her bölgesine etki ederek fiziki basit şeylerin bile yerine getirilememesi ile net bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Ellerde uyuşmalar ve bazı cisimleri kavrayamamak, ayakların üzerinde duramamak gibi sorunlar ortaya çıkabileceği gibi motor becerilerinin de etkilendiği belirtilir.

 

Ağrılar!

Uykusuzluk hali yine insanda geçmeyen baş, göz ağrılarına sebep olmakla birlikte bacaklarda, ayaklarda, ellerde, belde, boyunda, sırtta ve aklınıza gelebilecek vücudun her bölgesinde ciddi ağrılı sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu ağrılar kronik uykusuzluk halleri ile birlikte çok ciddi daha büyük sorunlara sebebiyet verebileceği gibi uykusuzluk sorununu hızlıca halledebilmek adına doktora başvurmak oldukça önemlidir.

 

Tüm Beyin Fonksiyonları Etkilenir!

Uykusuzluk halinde beyin fonksiyonlarının tamamında sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Kişilerde halisünasyonlar görme, dikkat toplayamama, psikolojik ruhsal bazı birçok duygu durum bozukluğu ile bazı gaipten sesler duymaya kadar beyin fonksiyonlarının hepsinin etkisi bu şekillerde görülebildiği belirtilir.