Umutları artıran koronavirüs tedavisi

Umutları artıran koronavirüs tedavisi

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs etkilerini göstermeye devam ederken, Korona virüste umutları artıran bir gelişme yaşandı. Yeni yapılan bir araştırmada, yeni tip korona virüse ultrason dalgaları ve titreşimleri zarar verecek ve virüsün çöküp yırtılması

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs etkilerini göstermeye devam ederken, Korona virüste umutları artıran bir gelişme yaşandı. Yeni yapılan bir araştırmada, yeni tip korona virüse ultrason dalgaları ve titreşimleri zarar verecek ve virüsün çöküp yırtılmasına sebep olacak.

screenshot-19-001.jpg

Bir internet sitesinde yayınlanan, MIT uzmanlarınca yapılmış olan bir araştırmada, ultrason dalga ve titreşimlerinin, bütün daire biçiminde ki virüslerin uçlarında bulunan sivri uçlara korona virüsünde sahip olduğu biliniyor ve bu uçların çöküp yırtılmasına neden olabileceği söylendi.

Korona virüsün ultrasonda frekanslara verdiği tepkilerle virüsü modelleme simülasyonları yapıldı.

Çok küçük saniyelerde kaybetti…

screenshot-22-001.jpg

Yapılan araştırmada, Koronanın su ve havadaki simülasyonlarında, 25 ve 100 MHz arasındaki titreşimlerin, virüsün dış kabuğunu ve kabuğun üzerindeki sivri uçları çok küçük bir saniye içerisinde çökertip yırtılmasına sebep olduğu açıklandı.

Uzmanlardan Massachusetts Institute of Technology’ de uygulamalı mekanik profesörü Wierzbicki ‘nin yaptığı açıklamada, “Ultrason yapılırken korona virüsün kabuk ve kabukta bulunan sivri uç kısımların titreyeceğini, bu titremenin fazla olması sebebiyle korona virüsün bazı kısımlarını yırtabilecek yükler oluşabileceğini belirledik. Sonuçta bu titremeler ve dalgalar, virüsün kabuğu ve uç kısımlarına fark edilir derecede, yüksek ihtimalle içinde bulunan RNA ‘ya fark edilecek şekilde zarar verir. Beklentimiz, Yaptığımız araştırmanın disiplinler arası bir tartışmaya yer vermesidir.” Diye konuştu.

screenshot-20.jpg

Araştırmada bulunan bilim adamları, çıkan sonuçların başlangıç seviyesinde olduğunu ve virüsün fiziki özellikleri ile alakalı belirli miktarda veriye dayandığını anlattı. Bununla birlikte araştırmadan çıkan diğer sonuçların, Korona virüs için olası bir tedavinin ultrason olduğunu belirttiler.

Bilim adamlarından gelen açıklamada, bir sonra ki amaçlarının tedavi yaparken ultrasonu nasıl kullanacaklarını öğrenmek ve insan vücudunda bulunan virüse ne derecede zarar vereceğini anlamaya çalışmak olduğunu belirtti.