Türkiye’ye özgü korona virüs mutasyon var mı?

Türkiye’ye özgü korona virüs mutasyon var mı?

Korona virüs salgını yurtta 1’inci yılını doldurdu. Mutasyonlu korona virüs ise tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Vaka sayıları 30 bine yaklaşırken, Türkiye mutasyonu var mı? Sorusu sorulmaya devam ediliyor.

 

 

Aralık 2019 yılında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs, dünyada 1,5 yılına doğru gidiyor. Bu süre içerisinde birçok farklı mutant korona virüsü tespit edildi. Bazıları oldukça sorunluyken, bazıları da var olandan daha kolay atlatılabilirdi. Aşıların artmasıyla birlikte salgının son bulacağına dair umut artışı devam ediyorken, mutasyon haberleri karanlık gibi halka çöktü.

2.jpg

İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarının birçok ilde görülmesiyle birlikte virüsün yayılım hızının artması, Türkiye’ye özgü bir mutasyon virüsü olup, olmadığını beraberinde getiriyor. Türkiye’ye özel mutasyon var mı?

4-003.jpg

Vakalar 30 Bin Kapısında

Türkiye’de her akşam Sağlık Bakanlığı tarafından vaka ve vefat tablosu paylaşılmakta. Geçtiğimiz gün yani dün 24 Mart’ta paylaşılan vaka ve vefat tablosu şok etti. Vaka ve ölüm sayısında büyük bir artış ön plana çıktı.

3.jpg

Türkiye’de son 24 saat içerisinde 221 bin 738 korona virüs testi yapıldı, bunların 29 bin 762’si pozitif çıktı. Ölüm sayısında ise büyük bir artış oldu ve 146 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı ise 1ç729 oldu. Korona virüs tedavileri devam eden ve iyileşen 17 bin 761 kişi dün iyileşti.

lexo5goxuewz4dahmvvxkq.jpg

Mutasyonlu Vakalar Korkutuyor!

Dünya henüz yeni korona virüs salgınına karşı hazırlıklı değilken, gelişen mutant korona virüsler çok daha fazla korkutuyor. İnsanları ve dünyayı tehdit eden ilk elle tutulur mutasyon İngiltere’de çıkmıştı. Sonrasında ise Güney Afrika ve Brezilya’dan gelen yeni varyantlar bulundu.

5-001.jpg

Mutasyonlu korona virüsün dünyaya yayılması ise oldukça kısa sürdü. Türkiye’de hemen hemen her ilde mutasyonlu korona virüs vakaları bulunuyor. On binlerce mutasyonlu korona virüs hastası, bu rahatsızlığı zor geçiriyor ve çok daha hızlı bulaştırıyor.