Türkiye’ye Gelen BioNTech Aşılarının Kime Uygulanacağı Açıklandı!

Türkiye’ye Gelen BioNTech Aşılarının Kime Uygulanacağı Açıklandı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yeni aşılar için müjdeyi vermişti. BioNTech’in 1 milyon 500 bin doz aşının Türkiye’ye geldiğini açıklamıştı.

Türkiye’de koronavirüse karşı şimdiye kadar 14 milyondan fazla doz aşı uygulanmış durumda. 8 milyondan fazla kişi 1. doz aşısını olurken, 6 milyondan fazla kişiye de 2. doz aşısı yapıldı. Son günlerde aşılamanın yavaşladığı belirtilerek Sağlık Bakanlığı eleştiriliyordu. Bakan Koca geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 1 milyon 500 binden fazla BioNTech aşısının ülkemize geldiğini açıklamıştı. Çin’den getirilen Sinovac aşısı için de çalışmaların hızlandırılacağını söylemişti.

115547701-gettyimages-1229654243.jpg

Uygulanacak Grup Açıklandı

Türkiye’ye yurt dışından gelen her aşı ilk olarak Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’na gönderilip incelemeye alınıyor. Aşının kullanılabileceğine dair ruhsatın çıkmasının ardından aşı uygulanmaya başlıyor. Bu kapsamda Türkiye’ye BioNTech’in göndermiş olduğu 1 milyon 500 bin doz aşının öğretmen, asker, polis ve kritik noktalarda görev alan personellere uygulanacağı açıklandı. A grubunda yer alan bu kişilerin aşılanmasına, aşıların kontrolleri tamamlandıktan sonra başlanacak. 60-64 yaş arasındaki grubun aşılanmasına da önümüzdeki haftalarda başlanması bekleniyor.

Türkiye’de İlk Kez Uygulanacak

BioNTech’in göndermiş olduğu koronavirüs aşıları deneme haricinde ilk kez toplu olarak kullanılacak. Aşının uygun saklama koşulu -70 derece, BioNTech aşısı da 2 doz halinde ve 28 gün arayla uygulanacak.

kapak-123857.jpg