Türkiye’nin Yerli Koronavirüs İlacı Yolda!

Türkiye’nin Yerli Koronavirüs İlacı Yolda!

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği koronavirüs ilacı için geri sayım devam ediyor. İlaç çalışmalarında klinik aşamaya geçildi.

Türkiye’de koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken aşılama da büyük bir hızla devam ediyor. Ülkemizde şimdiye kadar 17 milyon dozdan fazla aşı uygulanmış durumda. Aşıyla birlikte virüse karşı ilaç geliştirme çalışmalarında da önemli bir aşama kat edildi. Ankara Üniversitesi’nde TÜBİTAK desteği ile devam eden çalışmalarda ilaç laboratuvar sürecini başarılı bir şekilde tamamladı. İlaç geliştirme sürecinde klinik aşamaya geçilmiş oldu. İlacın yıl sonuna kadar geliştirilmesi ve kullanıma sunulması bekleniyor.

simdi-korona-dusunsun-turkiye-nin-yerli-ve-milli-14043037-6370-m.jpg

Takvim Ortaya Çıkıyor

İlaç üzerindeki çalışmalar 1 yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Şimdiye kadar 7 bin 400 ilaç molekülü bilgisayar ortamında simüle edildi, ‘Ribavirin’ isimli etken madde için klinik çalışmalara geçileceği belirtildi.

Laboratuvar ortamından elde edilen sonuçlar uluslararası bilimsel dergilerden tam not aldı, geliştirilecek olan ilaç koronavirüse karşı güçlü bir koz olacak. İlaç eğer klinik süreci de başarıyla tamamlarsa Sağlık Bakanlığı’nın uygun görmesi halinde tedavi sürecine dahil edilebilir.

Mutasyonlara Karşı Etkili

Yerli ilacın geliştirme çalışmalarını yürüten Dr. Altay Ünal, geliştirilen ilacın koronavirüsün mutasyonlarına karşı da etkili olduğunu aynı zamanda virüsün hücreye zarar vermesinin de önüne geçtiğini ifade etti.

simdi-korona-dusunsun-turkiye-nin-yerli-ve-milli-14043037-2046-o.jpg