Tüp Mide Ameliyatı Kime Yapılır

Tüp mide ameliyatı veya mide küçültme operasyonu 18 ile 65 yaş arası kişilere yapılmaktadır. Bir kişinin mide ameliyatına iyi bir aday olabilmesi için Sağlık Kuruluşu tarafından belirlenen vücut kitle indeksi değerinin en az 35 olmalıdır.

30 Temmuz 2021 14:58 Yaşam
Tüp Mide Ameliyatı Kime Yapılır

Tüp Mide Ameliyatı

18 yaşın altındaki kişiler için obezite derecesi ve yukarıdaki hastalıkların varlığı önemlidir ve doktorun takdirine bağlı olarak ebeveyn onayı gerektirir. 65 yaş üstü kişiler sağlıklarını ve ameliyat ihtiyacını (kilo sorunları ve yaşadıkları sorunlar) değerlendirirler. Günümüzde en yaygın cerrahi müdahale uygulamalarından biri, genellikle "gastrektomi" olarak bilinen tüp mide ameliyatı olur.

Gastrointestinal cerrahi mideyi uzun muz benzeri bir tüpe dönüştürür.  Laparoskopi veya midenin yüzde sekseni kapalı ameliyatla alınır. Bu nedenle mide besin alımı sınırlıdır. Ayrıca tüp mide operasyonunun besin yüzeyi üzerinde çok etkisi vardır. Tüp mide ameliyatı geçiren kişilerde iştahsızlık artar. Ayrıca henüz kilo vermemiş olunsa bile insülin direnci azalır.

Süresi

Tüp mide ameliyatı ortalama bir buçuk saat sürmektedir. Gastrektomi sonrası yan etkiler nadiren bildirilmektedir ve bu komplikasyonları azaltmak adına hastalara önceden tüm testler yapılır. Bu testler nedeni ile hastalarda beklenmedik komplikasyonlar yaşanmamaktadır.

Mide Tüpü Ameliyatı Uygulaması Hangi Sıklıkla Yapılmaktadır

Günümüzde etkili olduğu kanıtlanmış en yaygın zayıflama işlemi tüp mide ameliyatı uygulamasıdır. On beş yıllık bir geçmişe sahip olan Sleeve Gastrektomi işleminin tıbbi adı tüp mide ameliyatıdır.

Günümüzde uygulanan bir diğer tüp mide ameliyatı türü "mide baypas" ameliyatıdır. Bununla birlikte, gastrik baypas sadece özel durumlarda önerilir. Gastrik bypass, özellikle obezite indeksi sınıflandırması çok yüksek olan kişilerde, özellikle tip 2 diyabet ön planda ise ve insülin kullanımı eskiyse ilk cerrahi seçenek olabilir. Mide baypas ameliyatı mide tüpü ameliyatı geçirmiş ve kilo almış hastalarda ikinci bir ameliyat olarak da uygulanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı  Uygulaması Kilo Sorunu Olanlara Uygulanabilir mi

Tüp mide ameliyatı  işlemi geçiren rahatsız kişiler aşağıdaki koşulları karşılamalıdır:

  • Vücut kitle indeksi 40 kg / m²'nin üzerinde olan rahatsız kişiler (patolojik obezite veya şiddetli obezite).
  • Obezite indeksi 35-40 olan hasta insanlar ve aşırı obeziteye bağlı tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi gibi sorunlar da obezite(aşırı şişman) olarak kabul edilir ve mide küçültme ameliyatı  operasyonu gerektirebilir.
  • Ek olarak, obezite ve obezite indeksi sınıflandırmaları 30 ila 35 arasında değişir, bu nedenle "yeni" tip 2 diyabet ve metabolik bozuklukları olan hastalar, obez bir doktorun takdirine bağlı olarak ameliyata girebilir.
  • Obezite ameliyatı estetik amaçlı yani kişinin zayıf görünmesi için yapılmaz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Ağrı Oluyor mu

Tüp mide ameliyatı günümüzde çok küçük bir kesi ile karın delinerek laparoskopik olarak yapılmaktadır ve bu kesiler mm ölçülerindedir.  Kapalı cerrahi olarak adlandırılan bu yöntem, robotik cerrahi ile de yapılabilmektedir.  Mide ameliyatı sonrasında kesik olan bölgede ağrılar meydana gelebilmektir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında

Laparoskopik cerrahi karın kaslarını veya zarlarını kesmez, bu nedenle ameliyat sonrası ciddi ağrı olmaz. Ameliyat sonrasında hasta kişiye ağrı kesici ilaçlar veya serumlar verilir.

Tüp mide ameliyatı geçiren hasta veya rahatsız kişiler ameliyat olduktan sonra ki akşam yürümeye başlarlar ve genellikle ikinci gün şiddetli ağrılar hissetmezler. Ağrı kesici ilaçlar ya da serumlar ile rahatlayan hasta kişiler ilk gün gerginlik ve baskı hissedebilirler. Ameliyat kapalı bir uygulama olarak yapıldığı için karın bölgesinde sadece çok küçük bir kesi izi kalır.

Tüp Mide Olanlar Ne Kadar Kilo Verirler

Tüp mide ameliyatı olanlar, ameliyattan beş yıl sonra kilo fazlalalıklarının yüzde altmışını kaybeder. Bu yöntem kilo vermede gastrik bypass kadar etkilidir. Absorpsiyon bozuklukları baypastan daha azdır ve tüp mide ameliyatından sonra sürekli vitamin ve mineral takviyesi gerektirir. Tüp mide ameliyatı uzun vadede etkisiz kalırsa ve tekrar kilo alırsanız bir sonraki ameliyatınız olarak gastrik baypas ameliyatı önerilir.

Tekrar Kilo Alınabilir mi

Kollu gastrektomi sonrası kilo artışı yaklaşık %15'tir. Ameliyata rağmen tekrar morbid obez olma şansı %5-10'dur. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sonrası tekrar kilo almaması için hasta yakınlarının uzmanlarını takip etmek çok önemlidir.

Tüp mide ameliyatı geçirenler, beslenme uzmanları ve psikologlardan oluşan bir obezite ekibi tarafından yakından takip edilmektedir. Bu yaklaşım, hastanın yaşam boyu takibini hedefler ve hastanın kilo alabileceği veya sağlığını etkileyebileceği durumları destekler.

Tüp Mide ve Bypass Arasındaki Farklar

Gastrik baypas ameliyatı, özellikle yemek borusunda şiddetli diyabet veya ciddi yaralar (disfonksiyon) olan hastalar için uzun süredir devam eden bir ameliyat türüdür. Dünya genelinde yaklaşık 20 yıllık geçmişi olan mide baypas ameliyatı yerini tüp mide ameliyatına bıraktı.

Mide kılıfının yaygın kullanımının önemli nedenlerinden biri  mide anatomisidir. Gastrik bypass ameliyatı safra kesesi ve bağırsak kollarını değiştirir, mide kasılır ve hastanın besin alımını sınırlar. Midenin açlık hormonlarının salgılandığı kısmı mide kılıfından çıkarılır, bağırsaklar değişmez, anatomi değişmez.

Hasta iyi takip edilmezse ve her iki ameliyattan sonra destekleyici bakım görmezse hasta vücut ağırlığının %20'sini tüketebilir. Kilo aldıktan sonra, tüp mide ameliyatı modifiye edilebilir ve baştan başlatılabilir, ancak gastrik baypas anatomiyi değiştirir ve tekrar edilemez.

Gastrojejunal bağlantı ülseri, bağırsak dolanması vb. Tehlike. Gastrik bypass gibi gastrik bypassa özgü komplikasyonlar olsa da tüp mide ameliyatının komplikasyon oranı çok düşüktür. Ayrıca mide baypas ameliyatı sonrasında ishal, vitamin, mineral ve protein eksiklikleri tüp mide ameliyatı durumuna göre daha yaygındır.

Robotik Cerrahiyle Tüp Mide Ameliyatı

Bir genel cerrah ağırlık yardımlı ameliyatı önerirse, obez robotik cerrahi için aday olabilir. Bu durum tüp mide ameliyatı fiyat açısından da çok etkilidir.

Robotik Cerrahi ile uzmanlar, ihtiyaca göre küçük bir kesik ile hastaya müdahale etme imkanına sahip oluyor. Ürolojiden kalp cerrahisine, jinekolojiden genel cerrahiye pek çok tıbbi alanda kullanılan robotik cerrahi, morbid obez hastalara pek çok operasyon gerçekleştirebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler