Tüp Bağlama Yöntemi Nedir?

Tüp bağlama işlemi, tıp dilinde tüp ligasyonu olarak tanımlanan aile planlaması yöntemlerinden biridir.

Yayınlanma:
Tüp Bağlama Yöntemi Nedir?

Yumurtalık ve rahim arasındaki fallop tüpü, yumurtaların dişi germ hücreleri olarak rahme girmesini önlemek için yumurtalık yoluyla bağlanır. Bu çok başarılı doğum kontrol yöntemi tek başına sezaryen veya laparoskopik cerrahi sırasında yapılabilir. %99 oranında koruma sağlayan tüp bağlama işlemi sırasında fallop tüpü, cerrahi aletler ve klempler ile bükülerek bağlanır. Bu nedenle sperm hücreleri fallop tüpüne ulaşsalar dahi rahme ulaştıktan sonra orada dölleneceklerdir ancak bu bölgede yumurta olmadığı için döllenme gerçekleşmeyecektir. Tüp bağlama yöntemi, doğurganlık çağındaki tüm kadınlara uygulanabilen kalıcı bir aile planlaması yöntemidir. Yani tüpü bağlayan kişinin işlemi düzenli olarak tekrar etmesine veya ilaç kullanmasına gerek yoktur.

Fallop tüpü ligasyonunda fallop tüpü klemp ile bağlanabilir ya da yumurtalık kanseri riski olan hastalarda fallop tüpü tamamen çıkarılarak yapılabilir. Fallop tüpü çıkarıldıktan sonra kişi doğal olarak çocuk sahibi olamaz. Ancak klemp bükülerek yapılan işlem türünde işlem kısmen tersine çevrilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki işlem ne kadar yapılırsa yapılsın insanları cinsel hastalıklardan koruyamaz. Tüp bağlama yönteminin ardından kişilerin libido, menstruasyon ve vücut yapısı korunabilir. Bu şekilde kişi ömür boyu gebelikten korunabilir.

Tüp Bağlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp bağlama yöntemi, daha fazla çocuk sahibi olmak istemeyen, fallop tüpü hastalığı veya yumurtalık kanseri riski taşıyan, hamileliğin annenin hayatı için risk altında olduğu kişiler için uygundur ve var olan genetik hastalıkların çocuklara bulaşmasını engeller. Operasyon öncesi çeşitli aşamalarda hasta, yöntemin kendisine uygun olup olmadığına doktoruyla birlikte karar vermelidir.

Sezaryen ameliyatı veya doğumdan önce damar yolu açılmalıdır. Kişilere uygun anestezi türü seçilir. Laparoskopik cerrahide göbek deliği yakınına küçük bir kesi yapılır veya genellikle halkın bildiği bir tür kapalı ameliyattır. Ameliyat yapmak için bu kesilerden optik görüntüleyicileri ve cerrahi el aletlerini yerleştirilir. Operasyon sırasında görüş alanını ve hareket açıklığını genişletmek için karın bölgesine karbondioksit gazı verilir. Sonra fallop tüpü titizlikle düğümlenir. Cilt yüzeyindeki kesi kapatıldıktan sonra operasyon tamamlanır ve hasta uyandırılarak dinlenmek için hasta odasına alınır.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç saat içinde anesteziye bağlı olarak mide bulantısı hissetmek normaldir. Ağrının şiddetine göre hastalara mevcut damar yolu ile analjezikler sağlanabilir. Birkaç saat sonra kişi istediğini tüketmeye başlayabilir. Tüp bağlama işlemi tamamlandıktan sonra kişi aynı gün veya ertesi gün hastaneden taburcu edilir. İlk 24 ila 36 saat arasında biraz ağrı olması normaldir. Bu ağrıya operasyon sırasında üretilen karbondioksit gazı neden olur. Laparoskopik yöntemlerle gerçekleştirilen diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, tüpün ligasyonu sonrası küçük kesi alanı nedeniyle iyileşme hızlıdır.

Tüp Bağlama Yöntemi Regl Düzensizliğine Sebep Olur Mu?

Tüp ligasyon yönteminde sadece insan yumurtalığı ile rahim arasındaki bağlantı kaldırılır. Başka bir deyişle, kişinin üreme veya endokrin sistemine müdahale de bulunulmaz. Kişinin hormon dizisi değişmemiştir. LH ve FSH hormonları eskisi gibi salgılanmaya devam eder. Hormon salınımına bağlı olarak yumurtalıklarda bulunan yumurtalar olgunlaşmaya, yırtılmaya devam eder ve aynı şekilde fallop tüplerine atılır.

Tıpkı hamileliğin yokluğunda olduğu gibi, endometriyum (rahim duvarı adı verilir) kalınlaşmaya ve incelmeye devam eder. Yani insanın adet döngüsünde bir fark yoktur. Daha önce olduğu gibi hormonların etkisi altında kalınlaşmış rahim duvarı incelir ve rahmin iç dokuları bir miktar kanla vajinadan boşalmaya devam eder. Bu nedenle bu kişi eski düzeninde bir süre devam eder. Yani tüp bağlama işlemi ile düzensiz regl kanaması arasında bir ilişki yoktur.

Tüp Bağlama Yöntemi Menopoza Neden Olur Mu?

Tüp bağlama yönteminde fallop tüpü düğümlenerek yumurta ve spermin (sadece dişi üreme hücreleri) fallop tüpünde bir araya gelmesi engellenir. Tüp çemberleme operasyonundan sonra insan hormon seviyelerinde değişiklik olmaz. Bu nedenle hiç kimse menopoza veya buna benzer bir şeye girmez. Kişi normal yaşamaya devam eder. Libido, adet düzeni ve hormonal dengede hiçbir fark meydana gelmez.

Tüp Bağlama İşlemi Geri Alınabilir Mi?

Tüp ligasyonu yapılan kadınların büyük çoğunluğu operasyonun sonuçlarından memnun kalırlar. Ancak tıkanma sonrası fikir değişikliği olması durumunda tüplerin birleşmesi sağlanabilir. Tersine çevirme süreci çok zordur ve başarı olasılığı son derece düşüktür. 18-24 yaş arası kadınlar için ligasyon prosedürü muhtemelen bu durumu değiştirecektir.

Bağlanan kadınların hamile kalmasını sağlamanın bir başka yolu da tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek sürecinde sperm ve yumurta hücrelerinin laboratuvarda döllenmesi ile oluşan embriyolar direkt olarak rahme aktarılır. Fallop tüplerinin tıkalı olmasının tüp bebek üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

İşlem Sonrası Tekrar Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Çok etkili bir doğum kontrol yöntemi olan tüp bağlama yöntemini uygulamadan önce hastanın tekrar gebe kalmak istemediğinden emin olunmalıdır. Bu konuda en ufak bir şüpheye yer verilmemelidir. İleride hamile kalacak kişilerin bu yöntem yerine başka doğum kontrol yöntemlerini kullanmaları önerilir. Tüp ligasyon yönteminde gerçekleştirilen işlem mikrocerrahi yöntemi ile tersine çevrilebilmesine rağmen kişinin doğal gebe kalma olasılığı yarı yarıya azalmaktadır.

Yani tüp bağlama yönteminden sonra doğal gebelik şansı çok düşüktür. Gebelik ektopik gebeliğe yol açabilir. Tüp bağlama sonrası doğal gebelik şansı çok az olsa da tüp bebek yardımı ile gebelik sağlanabilir. Çünkü bu yöntemde anne adayının yumurtalıklarında olgunlaşan yumurtalar ve anne adayının spermiyle döllenme sonrası oluşan embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir.

Kimler Tüp Bağlama İşlemi Yaptırabilir?

Tüp bağlama, insanları hayatları boyunca koruyabilen çok etkili bir aile planlaması yöntemidir. Kişi tekrar gebe kalmak isterse mikrocerrahi ile tekrar eskiye dönebilir ancak bu işlemden sonra kişi doğal olarak gebe kalamayabilir. Bu nedenle üreter ligasyonu öncesi verilen kararlar tekrar tekrar değerlendirilmelidir. Tüp bağlama yöntemi bebek sahibi olmak istemeyenler, tıbbi nedenlerle bebek sahibi olmak istemeyenler, bilinçli ve gönüllü kararlar verenler için uygundur. Doğum kontrolü için tüp bağlama kullanmak isterseniz en yakın sağlık kurumuna başvurabilirsiniz.

Kaynak: Medicalpark

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet