Testis Kanseri - Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Testis kanserinin ana semptomu, testislerden birinin ağrısız şekilde büyümesidir. Bu belirti, hızlı bir şekilde araştırılmalıdır. Testis kanserinde teşhis ne kadar erken konulursa iyileşme şansı o kadar yüksek olacaktır. Eğer tedavi edilmezse testis kanseri ölüme yol açabilir. Testis kanserinin nedenleri, semptomları, prognozu ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi bu içerikte.

Yayınlanma:
Testis Kanseri - Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Testis kanseri (testis kanseri), testislerin kötü huylu tümörüdür. Sadece bir testis % 95 oranında etkilenir. Her yıl 100.000 erkekten 8-10'unda testis kanseri gelişirken, Türkiye’de yılda yaklaşık 4.000 vaka görülmektedir. Özellikle 20 ile 40 yaş arasındaki erkekler etkilenir. Testis kanseri nispeten nadirdir, ancak erkek ve genç erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Testis kanseri için en büyük risk faktörü, şişmiş ve düzelmemiş testislerdir. Testis kanseri ne kadar erken keşfedilirse iyileşme şansı o kadar artar.

Testis Kanseri Belirtileri

Testis kanserinin ana semptomu, bir testisin boyutunun ağrısız bir şekilde artması veya sertleşmesidir. Ayrıca testis içinde sıklıkla nodül ve yumrular bulunur. Şu kural genellikle her zaman geçerlidir: Testislerden sadece birinin büyümesinin nedeni bir doktor tarafından netleştirilmelidir!

Testis büyümesinden önce, kasık, testis veya spermatik kordda çekme gibi diğer testis kanseri belirtileri görülebilir.

Hormonal Tümörler Nelere Neden Olabilir?

Hormon üreten (hormonal olarak aktif) testis kanseri kısırlığa, iktidarsızlığa, libido azalmasına (cinsel istekte azalma), göğüs ağrısına veya büyümüş erkek göğsüne (jinekomasti) neden olabilir.

Testis Kanseri ve Metastazları

Testis kanseri erken tespit edilmezse yayılabilir ve yavru tümörler (metastaz olarak adlandırılır) oluşturabilir. Duruma bağlı olarak bunlar sırt ağrısı, mide bulantısı, nefes darlığı, kemik ağrısı, leğen kemiğinde genişlemiş lenf düğümleri veya bacaklarda lenf birikimine (sözde lenfödem) neden olabilir. Eğer tedavi edilmezse testis kanseri ölüme yol açar.

Testis Kanseri Nedenleri

Testis kanserinin kesin nedenleri henüz bilinmemektedir. Bununla birlikte, testis kanseri için en büyük risk faktörü, büyümüş ve inmemiş testis öyküsüdür. Kalıtsal faktörler de testis kanserinin gelişiminde rol oynar. Tek taraflı testis kanseri olan erkeklerde diğer tarafta da kanser geliştirme riski artmıştır.

Aşağıdaki durumlar da testis kanseri için olası nedenler veya risk faktörleri olarak tartışılır:

  • erken ergenlik başlangıcı,
  • böcekleri öldürmek ve bitkileri korumak için kimyasal ajanların kullanılması,
  • ağır metaller ve çözücülerle temas,
  • viral hastalıklar,
  • kurum kirliliği (örneğin, baca temizleme gibi işlerde).

Testis Kanseri Teşhisi

Testislerin ultrason muayenesi (testis sonografi) ve testis diyafanoskopi, testis kanseri şüphesini doğrular. Doktor, testisin bir ışık kaynağıyla röntgenini çeker. Bunu genellikle kan testleri ve tümör dokusunun bir doku örneği izler. Olası yavru tümörleri (metastazlar) aramak için röntgenler, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanılır.

Testis Kanseri Tedavisi

Testis kanserini tedavi etmek için doktorun kullanabileceği birkaç önlem vardır. Aşağıda, önce testislerin ameliyatla alınması, ardından testis kanseri için diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgi edineceksiniz.

Testis Kanseri Ameliyatı

Testis kanserinde ilk adım, etkilenen testisin cerrahi olarak çıkarıldığı bir operasyondur (orşiektomi olarak adlandırılır). Testis kanseri ameliyatı genellikle kasıkta yapılır. Testislere ek olarak spermatik kord ve epididim de çıkarılır. Karşı testisten de dokunun alınması tavsiye edilir. Bunlar ve testis kanseri dokusu daha sonra bir laboratuvarda incelenir.

Ek olarak, testis kanserinin yayılması (metastaz oluşumu) lenf düğümleri yoluyla gerçekleşeceğinden, karın boşluğunun lenf düğümleri sıklıkla cerrahi olarak çıkarılır. Lenf düğümleri çıkarıldıktan sonra kanser, abdominal lenf düğümleri yoluyla daha fazla yayılamaz.

Testis kanseri ameliyatından sonra kozmetik nedenlerle sıklıkla skrotuma silikon testis protezleri implante edilir.

Testis Kanseri İçin Radyasyon Tedavisi ve Kemoterapi

Testis kanseri tipine bağlı olarak, doktorlar seminonlar ve seminon olmayanlar arasında ayrım yapar. Testis kanserinin daha ileri tedavisi buna bağlıdır. Ameliyata ek olarak, radyasyon tedavisi semyon tipine göre belirlenir; non-semyonlar için kemoterapi (örneğin aktif bileşen kombinasyonu sisplatin, etoposid ve bleomisin ile) tercih edilen yöntemdir. İki tarafta da tümörler zaten oluşmuşsa, diğer tür semyonlar için de kemoterapi önerilir. Seminonlar genel olarak seminon olmayanlara göre daha iyi prognoza sahiptir.

Hastalığı Önleme

Kısırlık riski ile başa çıkabilmek için testis kanserini tedavi etmeden önce spermi bir sperm bankasında saklamanız önerilir. İktidarsızlık durumunda, daha sonra çocuk sahibi olmak istiyorsanız bu yöntem yardımcı olabilir.

Testis kanseri tedavisi yaptırmak, kadın partnerlerin düşük yapma riskini artırır. Bu nedenle, tedavi sırasında ve tedavi sonrasında bir yıl boyunca sürekli olarak doğum kontrolü kullanmanız önerilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet