Terlemenin 7 Önemli Faydası!

Terlemenin 7 Önemli Faydası!

Birçok hastalığın bitmesi anlamı da taşımakla birlikte terlemenin bazı faydalarına bu içerikte bahsediyoruz.

 

 

İnsani bir durum olan terleme olayı derideki gözenekler yolu ile vücut ısısının dengelenmesi amacıyla sıvının bazı maddeler ile birlikte dışarı atılması eylemidir. Birçok hastalığın bitmesi anlamı da taşımakla birlikte terlemenin bazı faydalarına bu içerikte bahsediyoruz.

 

Toksinler Atılır!

terleme.png

Terlemenin ilk faydalarından bir tanesi vücut içindeki toksinlerin yani zehirli atık maddelerin dışarı atılmasını sağlamasından gelir. Vücut için bu anlamda şart olan terleme yolu ile birçok hastalıktan bu şekilde kurtulmak mümkündür. Yaklaşık vücuttaki zararlı maddeleri 1/3 kadarı terleme yolu ile dışarı atılmaktadır.

 

Kalbe Etkisi Vardır!

Terleme vücut için ısı dengesi anlamı taşımaktadır. Bu sebeple vücuttaki fonksiyonların daha etkili ve sağlıklı çalışmasına neden olan terleme bu bağlamda kalp için de bir dost manası taşır. Özellikle spor ile terlemenin sonucunda kalp ritmi artış gösterir ve bu da bir düzenin yenilendiği anlamı taşır.

 

Derinin Hava Alması!

Derinin hava almasını sağlayan gözenekler dış etkenler sebebiyle kapanabilmektedir; ancak terleme bu gözeneklere etki ederek bu gözeneklerin tıkanmasını önler ve bu sayede derinin hava almasını sağlayan bu gözeneklerin en sağlıklı şekilde çalışmasına katkı sağlar.

 

Ciltteki Mikroplardan Arındırır!

Dış faktörler ve kirlilik nedeniyle insan cildine zararlı birçok mikrop gibi maddeler tutunabilmektedir. Terleme sayesinde bu maddeler vücuttan uzaklaştırılarak olası cilt sorunları ve hastalıkları önlenmiş olur.

 

Vücudun Sıvı Dengesi Sağlanır!

Terlemenin vücut üzerindeki en büyük etkilerinden bir tanesi sıvı dengesinin sağlamasıdır. Vücutta bulunması gereken sıvı miktarının bir dengede kalması ve fazlalık olan sıvının bazı atıkları dışarı atması suretiyle kullanılması terin etkili faydalarından biri olarak kabul edilir.

 

Alzheimer Riskini Karşı Faydalıdır!

Terleme eylemi insan vücudu için bulunmaz bir nimet gibidir. Vücuttaki atıkların dışarı atılmasını sağlayan ter bezleri yine vücuttaki ağır metaller ve maddelerin de dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede vücudun rahatlaması ve ferahlamasını sağlayan ter eylemi bu sebeple sinir beyin fonksiyonlarına etki etmektedir. Bu nedenle beyne etkisi olduğu ve Alzheimer riskine karşı koruma sağladığı yapılan araştırmalar neticesinde söylenmiştir.

 

Yenilik Sağlar!

Terlemenin en büyük faktörlerinden bir tanesi yaptığı yeniliktir. Vücudun yenilenmesini sağlayan ve aynı zamanda cilt ile beynin rahatlamasını da sağlayan terleme eylemi bu anlamda da yenileyici etki sunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.