Tam Bir Şifa Deposu Olan Pancarın Faydaları!

Tam Bir Şifa Deposu Olan Pancarın Faydaları!

Pancar, birçok hastalığa iyi gelmesi biliniyor. Pancara rengini veren antosiyaniller kansere karşı oldukça güçlü bir savunma mekanizması oluşturmaktadır.

Pancar vücut için oldukça sağlıklı pek çok vitamin ve minerali de barındırmaktadır. B grubu vitaminleri, C vitamini açısından zengin olan pancar, kalp sağlığının desteklenmesine yardımcı olan betain bakımından da zengin bir besin kaynağıdır. Demir, fosfor, magnezyum, bakır ve potasyum pancar da bol miktarda bulunan diğer vitamin ve minerallerdendir.

pancar-yapraginin-az-bilinen-faydalari.jpg

Pancarın vücuda yararlarının en başında kan akışını hızlandırması ve kolesterol seviyesini düzenlemesi geliyor. Karaciğer sağlığı için de yine tüketilebilecek olan besin maddelerinden birisidir.

Anemi ile mücadele eden pancar, vücudu toksinlerden de arındırmaktadır. Kan damarlarını koruduğu gibi yaşlanmayı da yavaşlatan bir etkiye sahiptir. Pancar vücutta sindirimi ve selülozü artırmakta etkili olan pektin açısından da zengin bir besindir.

Egzersiz yapanlara da kuvveti, direnci ve gücü artırmak için pancar tüketmeleri öneriliyor. Pancar birçok farklı şekilde tüketilmektedir. İster suyunu için ister fırınlanmış veya haşlanış olarak tüketin, isterseniz de çip pancarı tüketebilirsiniz. Pancarın kendisi kadar yaprakları da sağlıklıdır, bundan dolayı yaprakları atmak yerine pişirebilirsiniz. Pancar yaprakları potasyum bakımından son derece zengindir. Araştırmalarda potasyum bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesinin kalp hastalıklarını yüzde 21 düzeyinde azalttığı ortaya çıkarıldı.

5c8d4bd407291c1d74029226.jpg