Şişkinliğe Karşı Etkili Çözümler Burada!

Şişkinliğe Karşı Etkili Çözümler Burada!

Şişkinlik genellikle beslenme sonrası vücut işleyişinde yaşanan küçük aksilikler nedeniyle ortaya çıkmakla birlikte bu aksilikleri tetikleyen şeyler ise bazı beslenme yanlışlıkları ile daha farklı sebepler olabilmektedir.

 

 

Şişkinlik genellikle beslenme sonrası vücut işleyişinde yaşanan küçük aksilikler nedeniyle ortaya çıkmakla birlikte bu aksilikleri tetikleyen şeyler ise bazı beslenme yanlışlıkları ile daha farklı sebepler olabilmektedir. Birçok insanda ortaya çıkabilen bu şişkinlik hissi kişiyi ciddi manada rahatsız edebilmesi sebebiyle bu şişkinlikten kurtulmanın yolları araştırılmaktadır. Bu içerikte bahsedeceğimiz bazı önerileri dikkate alarak olası şişkinliklerin önüne geçmeniz mümkün olabilmektedir.

5c8cee2845d2a05010d2022f.jpg

Fazla kilo sahibi olan kişilerde daha çok görülen şişkinlik durumları metabolizma hızının yeterli seviyede olmamasından kaynaklanabildiğini söyleyen uzmanlar bu durumun sık sık ve kronik olarak devam etmesi halinde doktora başvurulması gerekliliğini belirtmektedirler.

 

Vegan Beslenme!

Şişkinliklere karşı yapılacak en etkili şeylerden bir tanesi vegan beslenme düzeni olabilmektedir. Vegan beslenme şeklinde gerekli olan laktoz ihtiyacı karşılanabildiğinden şişkinlik gibi durumların önüne geçmek söz konusu olabilmekle birlikte vegan olmayan kişilerde haftalık bazı günlerde vegan beslenmeye dikkat etmeleri gerekebilmektedir.

 

Yeme Hızına Dikkat!

Şişkinliğin en temel sebeplerinden bir tanesi hızlı yemek yem alışkanlığıdır. Hızlı yemek yiyen kişilerde beyne doyma hissi ulaşmadan mide doluluğu sağlanmakta ve doyma hissi beyne gittikten sonra artık vücutta fazla besin olması sebebiyle şişkinlik hali ortaya çıkmaktadır. Birçok uzmanın özellikle tavsiye ettiği yavaş yeme alışkanlığına dikkat ederek elinizden geldiğince yavaş yemek yemeniz durumunda şişkinlik sorunlarına karşı çözümler bulmanız söz konusu olacaktır.

 

Sakızı Tercih Etmeyin!

Şişkinliklere karşı en çok başvurulan şeylerden bir tanesi sakız olmakla birlikte, aslında sakızın şişkinliği daha da arttırdığı tespit edilmiştir. Özellikle meyve aromalı sakızlar ve tatlandırıcılar şişkinliklere ekstradan sebep olurken; sakız yerine ağız kokusu için gargara yapmak veya diş fırçalamak bu durumda daha faydalı olmaktadır.

 

Gazlı İçecekler!

Gazlı içeceklerin içerisinde bulunan asitli yapı gaz oluşumuna sebep olması sebebiyle şişkinlik nedeni olabilmektedir. Bu sebeple gazlı içeceklerden uzak durmak şişkinliklere karşı oldukça sağlıklı sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Şişkinlik durumlarınız sürekli hale gelen bir sorun olmaya başladıysa muhakkak gazlı içecekleri yaşamınızdan uzak tutmanız gerekecektir. Gazlı içecekler yerine soğuk çay ve limonata gibi içecekler daha faydalı olmaktadır.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.