Sinüzit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüsler, yüz ve kafatasının kemiklerinin içinde bulunan boşluklardır. Hava yolu hücreleri ile kaplıdırlar.

Yayınlanma:
Sinüzit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sorumlulukları; solunan havayı ısıtmak, nemlendirmek, yabancı cisimleri tutmak, mukus salgılamak ve bakterilerin çoğalmasını önlemektir. Sinüsleri örten hücre tabakasının iltihaplanmasına sinüzit denir. Sinüzitte sinüslerin ağzı ödem olur ve tıkanır. Buna bakteri ve virüsler neden olabilir.

Sinüzit Nedir?

Sinüsler; burun çevresindeki kemiklerde bulunan boşluk olarak tanımlanır. İnsanlarda beş çift sinüs vardır. Bunlar;

 • Yanak sinüs (maksiller sinüs)
 • Frontal sinüs (frontal sinüs)
 • Gözler arasındaki sinüsler (ön etmoid ve arka etmoid)
 • Geniz sinüsler (sfenoid sinüsler)

Bebek ve çocuklarda yetişkin sinüslerin gelişimi temelde 12-14 yaşlarında tamamlanır. Ancak 22-24 yaşlarında son hallerine ulaşırlar.

Sinüsler burun sisteminin bir parçasıdır ve normal salgılar (mukus) üretir. Genellikle burun ve sinüsler her gün yaklaşık yarım litre mukus salgılar. Ortaya çıkan mukus, burun boşluğu (mukoza) üzerinde hareket ederek tozu, bakterileri ve diğer havadaki parçacıkları süpürür ve temizler. Daha sonra mukus tekrar boğaza akar ve yutulur. Mide asidi, içindeki partikülleri ve bakterileri parçalar. Çoğu insan bunu bilmiyor çünkü bu normal bir vücut işlevidir.

Sinüzit; sinüslerin çevresinde yer alan nazal mukozanın iltihaplanmasını gösteren genel bir tanımdır. Günümüzde sinüzit terimi yerine "rinosinüzit" terimi kullanılmaktadır çünkü burun mukozasını etkilemeden sadece sinüs mukozasını etkilemek imkansızdır. Normalde sinüzit, intimal mukozanın ürettiği mukus (mukus) buruna geçemediğinde ortaya çıkar.

Sinüzit Neden Olur?

Sinüzitin birçok nedeni olabilir. Örneğin alerji kronik sinüzite neden olabilir. Burun kasları, burun eğriliği, kistik fibroz, bağışıklık sistemi yetersizliği ve kuvvetli şişkinlik kronik sinüzitin nedenleridir. Ek olarak, sıklıkla su altında yüzen yüzücüler sinüzit geliştirebilir. Burun polipleri ve tümörleri, yabancı cisimler, burnun anatomik anormallikleri ve diş enfeksiyonları sinüzite neden olan diğer faktörlerdir.

 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonu (URTI): Bu, sinüzitin en yaygın nedenidir. Viral enfeksiyon ve sinüs ejakülatuar kanalların tıkanması sonucu oluşan burun mukozasında ödem ve iltihaplanma ile ağzı tıkayan kalın mukus, sinüs salgılarının birikmesine ve oksijenasyonun bozulmasına neden olur. Bu aşamadan sonra sinüzitte sekonder bakteri üremesi meydana gelir.
 • Alerjilerin sinüs ağzını tıkamasından kaynaklanan mukoza zarının ödemi, sinüzitin ikinci en önemli nedenidir.
 • Burun içi eğrilik (atriyal septal deviasyon),
 • Poliper
 • Dış kulak hiperplazisi gibi sinüs ejakülatör kanalını daraltan veya bloke eden anatomik patoloji.
 • Özellikle çocuklarda genişlemiş geniz eti
 • Yüzme veya uçak yolculuğu sırasında basınç değişiklikleri, sinüzite neden olabilir.

Sinüzit, hipertansiyon ve romatizmaya göre daha sık görülmesine rağmen, yaşam kalitesine şeker hastalığı ve kalp hastalığından daha ciddi zarar vermektedir. Sadece fiziksel değil psikolojik olarak da olumsuz etkileri vardır. Sinüzit; burun tıkanıklığı, alın ağrısı, halsizlik ve yorgunluk, gece ağzı açık uyumak, sık horlama, mide ve akciğer problemleri gibi sorunlara hazırlanır. Bu nedenle sinüzit ve sinüzite neden olan etkenler tedavi edilmelidir.

Islak Saç Sinüzite Yol Açar Mı?

Islak saçla dışarı çıkmanın ya da duştan sonra saçları kurutmamanın sünizite yol açıp açmadığı uzun zamandır halk arasında tartışılan bir konu. Burnunda alerji polip bulunan kişiler veya alerji nedeniyle burun kabukları büyüyen kişiler ıslak saçla çıktıklarında, o kişinin burun mukozası sıcağı ve soğuğu değiştirdiğinde alerjik olarak şişeceği ve sinüs açıklıklarının kapanması kolaylaşacağı için sinüzit riski artar. Soğuk ve sıcak geçişi ile ilgili bir problemdir ve herkeste görülebilir. Ancak bunu kolaylaştırabilecek bir eğilimi veya hastalığı varsa daha sık görülür.

Sinüzit Semptomları Nelerdir?

Sinüzit semptomları kişiden kişiye değişir. Genelde insanlar kafa veya yüz ağrısı yaşadığında sinüzit düşünür ve sinüzitin ağrı üzerinde çok az etkisi vardır. Sinüzitin ağrı oranı yaklaşık %5'tir. Sinüzitte daha belirgin şikayetlere burun tıkanıklığı, kötüleşen ses, dolgun yüz ve burun akıntısı denir. Genellikle sinüzit semptomları bu şekilde tanımlanabilir.

 • Gece veya sabah sürekli öksürük,
 • Sarı-yeşil koyu kalın burun akıntıları,
 • Göz çevresindeki baskı,
 • Ağız kokusu, kötü koku, bulantı veya kusma,
 • 10-14 günden fazla süren soğuk algınlığı (nezle / grip), bazen hafif ateş,
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun boşluğunda yanma ağrısı,
 • Davranış değişikliği,
 • Kronik baş ağrısı

Sinüzitte Baş Ağrısı Nasıl Görülür?

İnsanlar arasında baş ağrısının en önemli nedenlerinden biri sinüzittir. Sinüzit şiddetli ağrıya neden olabilir ve yaşam kalitesini etkileyebilir. Sinüslerin neden olduğu baş ağrısının nedeni burun etrafındaki havadır.

 • Mukozal temas yüzeyi ve ateşli ağrı
 • Havalandırma eksikliğinden dolayı yetersiz oksijen veya negatif basınç
 • İltihaplı dokuların (polipler) çevre dokular üzerindeki baskısı nedeniyle oluşanlar olarak sınıflandırılabilir.

Birçok sinüs hastalığında birden fazla sinüsün etkilenmesi doğaldır. Bu nedenle ortaya çıkan şikayet bir veya birden fazla sinüsten bir bütün olarak oluşacaktır. Ayrıca refleksin ağrı fenomeni de söz konusudur. Sinüslerin yanak bölgesindeki ağrı sinüs bölgesinden üst dişlere doğru ilerler. Bazen kemik, burun ve alın bölgesinde ağrı duyulur. Popüler inanışın aksine, kronik sinüzit ağrısı daha az görülen bir semptomdur. Bukkal sinüs kötü huylu tümörün ağrısı ancak ilerlemiş hastalık olabilir. Yanak sinüs kistleri de ağrı nedenidir. Kistler büyüyüp sinüsün içini kapladığında özellikle sinüs ağzına yapılan baskı olmak üzere ağrıya neden olurlar. Ağrı genellikle şiddetlidir ve yanak bölgesinden alın sınırına kadar uzanır. Gözyaşı salgısında artış ve burun tıkanıklığı görülür.

Akut kök sinüs enfeksiyonlarında burnun ipsilateral kökü ve gözlerin arkası ağrı hissedecektir. Nadiren tek başına bulunur. Genellikle yanak ve alın sinüziti ve pannörit. Başından beri, osteom adı verilen iyi huylu tümörler ağrı için biliniyordu.

Genellikle alın ağrısının sebebinin alın sinüziti olduğuna inanılmaktadır. Ancak frontal sinüs ağzının anatomik özelliklerinden dolayı boşaltılması kolay olduğundan alın sinüzitinde fazla ağrı olmamasını sağlar.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit doğru tedavi edilmezse kronik farenjit, kronik gastrit, reflü, göz çevresinde enfeksiyon ve apseler, menenjit ve beyin apsesi gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Sinüzit, KBB muayenesi ve endoskopi, direkt röntgen fotoğrafçılığı ve sinüs tomografisi ile teşhis edilebilir.

Akut, Subakut olarak sınıflandırılan hastalıklar arasında akut sinüzit yaklaşık 4 hafta sürer. İlaçla kendiliğinden kaybolur. Subakut sinüzit bir geçiş aşamasıdır. Bu aşamada akut sinüzit düzelmemiş olr. Kronik sinüzitin am olarak meydana gelmediği evredir. Kronik sinüzit 3 aydan fazla sürer. İlk önce antibiyotik tedavisi uygulanır. Sinüzit kronik ise yani ilaçlarla tedavi edilemiyorsa sinüzit ameliyatı düşünülebilir. Bu durm oldukça nadir yaşanır.

Kronik sinüzitli hastalarda "endoskopik sinüs cerrahisi" veya uygun hastalarda "balon sinoplasti" ile kullanılabilir. Endoskopik sinüs cerrahisi, doğal sinüs kanallarını tıkayan ve sinüs kanallarını açan polipleri veya diğer anatomik kusurları düzeltir. Ancak bu yöntem daha uzun bir iyileşme süresi gerektirir. Komplikasyon riski nedeniyle dikkatli yapılması gereken bir operasyondur. Balon sinoplasti daha modern bir yöntemdir ve sadece yüz, alın ve burun bölgesindeki sinüsleri etkiler. Bu yönteme hastanın uygunluğuna hekim karar vermelidir. Bu işlem sayesinde hasta aynı gün taburcu edilir, ertesi gün işe dönebilir ve doğal anatomisi zarar görmez.

Balon Sinüsoplasti’nin Avantajları Nelerdir?

Balon anastomozu kanamaya neden olmadığı ve ameliyat sonunda ameliyat izleri ve kapanmaya neden olmadığı için önemlidir. Aynı zamanda operasyon sırasında oluşabilecek göz yapısı, beyin ve kan damarları ile ilgili komplikasyonları önlemek için oldukça güvenilir bir yöntemdir. Sadece 20 dakikada sinüziti tedavi etmek için balon kullanarak hastalar bu sorundan kolayca kurtulabilirler. Hastanın hastanede kalış ve iyileşme süreci çok kısadır.

Aynı gün hastaneden taburcu edilebilir ve ertesi gün normal hayatına devam edebilir. Operasyon sonrası ağrı sorunu yaşanmaz. Her türlü sinüzit vakasına uygun olmakla birlikte doğru seçilmiş vakalarda çok başarılı sonuçlar sağlayabilir. Bu yöntem sinüzit hastaları için korkunç bir rüya olan sinüzit cerrahisinde bir atılım olarak değerlendirilebilir. Balon sinüzi tedavi yönetmi, küçük sinüs tıkanıklığı olan hastalar ve 17 yaş altı kişiler için uygun değildir.

Çocuklarda Sinüzit Tedavisi Nasıldır?

Çocukluk çağı sinüziti için sinüs cerrahisi gerektiren durumlar ilaca dirençli durumlardır. Sinüzitin neden olduğu göz çevresindeki iltihaplanmanın tedavisinde cerrahi de önemli bir seçenektir. Bademcik veya kronik iltihabı olan çocuklarda, gerektiğinde bademciklerin ve geniz etinin alınması kronik sinüzit için tek tedavi değildir, aynı zamanda destekleyici bakım da alınmalıdır.

Endoskopik sinüs cerrahisi, zamanında ilaç tedavisi ile gerektiğinde yapılan burun ve bademcik ameliyatına rağmen iyileşmeyen kronik sinüzit seçimidir. Bu ameliyatın en önemli amacı ağızdaki sinüsleri açmak ve sinüsleri içeriden temizlemek olmalıdır. Çocuğunuza uygun en önemli tedavi seçeneği ameliyat ise hemen yapılmalıdır.

Sinüzitten Nasıl Korunulur?

Tedaviden sonra bile geri gelmeye devam edebilen bir durum olan sinüzitin nasıl önleneceğini bilmek çok önemlidir. Sinüzitten kaçınmak için şu önerilere uymanız önerilir;

 • Grip enfeksiyonu tıbbi gözetim altında tedavi edilmelidir.
 • Bir enfeksiyon sırasında burun daima açık olmalıdır. Bunun için okyanus sularının kullanılması veya denizde yüzülmesi körfezlerin ayrılması için faydalıdır. Evde bir çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı kabartma tozu bir bardak su ile karıştırılabilir ve hazırlanan sıvı burun içinden yıkanabilir. Bu, grip enfeksiyonları sırasında sinüslerinizin dolmasını önleyecektir. Burnu açık tutmak için mentol ve okaliptüs buharı da kullanılabilir.
 • Saçınızı ıslatmamaya dikkat edin.
 • Kendinizi doğrudan rüzgara maruz bırakmayın.
 • Alerji tedavilerinizi kesinlikle ihmal etmeyin.
 • Burun kemiğinin eğriliği, burun etinin büyüklüğü ve şişmesi tedavi edilmeli ve giderilmelidir.

Sinüzit Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir?

Halkın yararına olduğuna inanılan bazı yöntemlerin büyük ve olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir. Bazı doğal ilaçlar ve bitkisel ilaçların sinüzit için faydalı olduğuna inanılır fakat bazı insanlar bunun tam askine süreci daha kötüleştirdiğine inanır.. Sinüzite faydalı olduğuna inanılan bitkiler buruna püskürtülmemelidir. Aksi halde kullanılan bitki burun arkasından alt solunum yoluna akarsa laringeal ödem ve ölüme neden olabilir. Burundaki enfeksiyon çok şiddetli bir darbe ile kulaklara bulaşabileceğinden burnun şiddetli şekilde sümkürülmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Bu durum orta kulak iltihabına neden olabilir. Burnu şiddetli bir şekilde sümkürmek ayrıca hissedilen ağrının dayanılmaz bir hale gelmesine sebep olabilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet