Siğil Tedavisi nedir ve hangi doktora gidilmeli ? Siğil HPV midir?

Siğil nedir ? Siğil türleri Siğil neden ortaya çıkar ? Siğil neden ortaya çıkar ? Siğil nasıl bulaşır ? Siğil Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? Siğil Tedavi Teknikleri

Yayınlanma:
Siğil Tedavisi nedir ve hangi doktora gidilmeli ? Siğil HPV midir?

Siğil nedir ?

Ciltte belli bir alanda ortaya çıkan görünümü karnabahar benzer kabarık lezyonlara siğil denir.Erkeklerde cinsel organın çevresinde çıkan siğiller HPV (Human Papilloma Virus) belirtileridir.HPV’nin bulaşması sonucu cildde oluşan siğiller kontrolsüz büyüme gerçekleştirmektedir.Her siğil HPV değildir. Siğilin bulunduğu konum bu konuda çok önemli rol oynamaktadır. Yazımızda hangi siğil neyin sonucunda oluştuğunu göstermektedir.

Siğil türleri

Daha çok bilinen siğiller genital siğil ve makat siğilidir bunun dışında ,commmon, plantar, flat, filiform ve periungual siğil türleridir.

Common Warts siğilleri

Yaygın siğiller gibi bir adı da vardır. Çok sık görülen siğil çeşididir. El ve parmaklarda görülür. Nadiren olsa da vücudun farklı alanlarında da common warts görülebilir. Yaygın siğiller yetişkinlerde fala rastlanmamakta daha çok çocuklarda ve gençlerde görülmektedir.Yayın siğiller zararsızdır. Ciltte kabarık lezyonlara sahiptir. Genellikle ortaya çıktıktan belli bir süre sonra kaybolmaktadırlar.

Plantar ( Ayak Siğilleri)

Topuklarda çok sık görünmektedir. Topuk dışında ayağın ağırlığına maruz kalan kısımlarda da görünmektedir. Normal siğiller ciltten kabarık bir şekilde cildin dışına doğru büyümektedir. plantar ayak siğilleri birer nasır gibi cildin altına doğru büyümektedir.

Flat (Düz Siğiller)

Yüz çevresinde ve kolların etrafında görünen siğillerdir.

Bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmeyen çocuklar ve bağışıklık sisteminde sıkıntı yaşayan gençlerde sıklıkla rastlanmaktadır. Düz siğiller diğer siğillere göre daha küçüktür.

Kondilom ( Makat ve Genital Bölge Siğilleri)

Siğiller zararsız lezyonlardır. Ancak kondilomlar bulunduğu bölgede kaşıntıya neden olmaktadır. Ayrıca HPV türüne göre Rahim ağzı penis ve anüs kanserleri gibi kanser türlerine sebep olabileceğini unutmamalıyız.

250 den fazla türü olan HPV nin yakaşık olarak 40 türü genital ve makat bölgesinde oluşan siğiller ile ilişkilendirilmektedir. HPV 16 ve HPV 18 kadınlarda ortaya çıkan rahim ağzı kanserlerin başlıca sebebi olurken ayrıca HPV 31,33,45,52,58 tür virüslerde kanserle ilişkisi yüksek olan HPV türüdür. HPV 11 ve 6 genital bölgede siğili neden olan düşük riskli türlerdir.

Siğiller genellikle kendiliğinden belli bir süre içerisinde kaybolacaktır. Kaybolmayan zamanla artan siğiller sağlık açısından tehdit oluşturacağını unutmamalı ve doktora başvurmalıyız.

Siğil neden ortaya çıkar ?

Siğillerin ortaya çıkması nedeni HPV virüsüdür. Virüsün kişiye bulaşması siğil çıkmasına yeterlidir. Ancak her HPV virüslü kişide siğil rastlanmaz. Siğil bu virüsün dışarı vurmasıdır. Siğillerin gözükmediği bir sürü insanında HPV virüsü yaşadığı tespit edilmiştir.

Siğil nasıl bulaşır ?

Siğiller genellikle virüsün karşı taraftan alınmasıyla ortaya çıktığı için virüslü kişiye cinsel temas halinde bulaşmaktadır. İç çamaşırı değişimi gibi özellikle özel eşyaların değişim ile de bulaşabileceğini unutmamalıyız. Ancak siğil temastan hemen sonra ortaya çıkmayabilir , vücutta canlı kalıp belli bir süre pasif bir şekilde vücuda yer edebilir. Virüsün ortaya çıkması bağışıklık sisteminin zayıflığı ile ortaya çıkması kolaylaşabilir. Bu nedenle vücudun bağışıklık sistemi güçlü tutmalıyız. Virüsün en önemli etkenlerden biri de budur.

Siğil Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Siğil tedavisi için genellikle cildiye ve genel cerrahi tercih edilmektedir. Genital bölgede oluşan siğiller içinde Üroloji doktoruna da gidenler olabilmektedir.

Siğil Tedavi Teknikleri

Siğillerin hangi teknik ile tedavi edileceği doktora göre değişiklik göstersede Dermatoloji uzmanları siğil tedavisi için krioterapi tekniği tercih edilirken. Genel cerrahlar ise elektro koter ve radyo frekans tekniklerini tercih etmektedir. Siğili lazer ile almak fazla önerilen bir yöntem değildir.

Krioterapi ile Siğil Tedavisi

Siğili dondurma işlemi yapılarak sıvı azot uygulanarak sıcaklığı düşürülür bu sayede siğil azot ile birlikte kuruyarak koparak düşmesi sağlanır.

Elektro Koter Tekniği ile Siğil Tedavisi

Koter cihazı elektrik enerjisini ısı enerjisine çeviren güçlü bir cihazdır. Yüksek ısı ile birlikte ameliyatlarda neşter görevinde bile kullanılmaktadır. Kuvvetli olması nedeniyle biraz riskli bir tedavi yolu olduğu bilinmeli azot tedavisinde olmayan istenmeyen doku kaybı yaşanması riski olduğunu bilinmeli.

Radyo Frekans ile Siğil Tedavisi

Koter cihazına benzerlik göstermektedir. Radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştürmektedir. Güçlü olmasına rağmen hassas bir cihaz olması nedeniyle cilt üzerinde milimetrik buharlaşma yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Siğil tedavisi ve çözümleri hakkında

Bu 3 teknikte kesin çözüm değildir. Siğil alındıktan belli süre sonra tekrar vücuda tekrar gözlenebileceğini bilmeniz gerekmektedir. Virüs vücutta olduğu sürece siğil çıkabilmektedir. Siğil olması bir sakınca değildir. Virüsün önlem alınması gerektiğine işarettir. Siğiller yakılsa dahi tekrar ortaya çıkabilmektedir. En önemlisi vücudun bağışıklık sistemini olduğundan daha fazla güçlendirmeliyiz ve kendi kişisel temizliğe çok sık dikkat etmektir. Bunun sayesinde vücudun direnci yükselir ve siğillerin oluşması zorlaşmaktadır. Unutmayın HPV çok gizli bir hastalık olarak bilinse dahi dünyanın çok yaygın bir hastalığı ve çözümü olan bir hastalıktr.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet