Ses Sağlığınız İçin Mutlaka Bunları Yapın!

Ses Sağlığınız İçin Mutlaka Bunları Yapın!

Sesiniz varlığınızı anlamlandıran sahip olduğunuz en etkili araçlardan bir tanesidir. Bunun yanında sesiniz yine sizin tavrınızı, tarzınızı ve mizacınızın yegane göstergesidir. Karşınızdaki insanla iletişim kanalınız ve yolunuz sesiniz olmaktadır.

 

Sesiniz varlığınızı anlamlandıran sahip olduğunuz en etkili araçlardan bir tanesidir. Bunun yanında sesiniz yine sizin tavrınızı, tarzınızı ve mizacınızın yegane göstergesidir. Karşınızdaki insanla iletişim kanalınız ve yolunuz sesiniz olmaktadır. Bu sebeple sesinizin sağlıklı ve düzenli olması sizin faydanıza olacaktır. Bu içerikte daha çok sesini kullanan meslekler icra eden kişilerin ses sağlıklarını koruması adına uzmanlardan gelen tavsiyelerden bir yazı derledik ve hazırsanız dikkat etmeniz gereken noktaları paylaşmaya başlayalım.

Ses sanatçıları, öğretmenler, sunucular, oyuncular ve işini sesiyle yapan birçok meslek grubu olmakla birlikte bütün gün konuşmak durumunda olan kişilerinde muhakkak bu önerilere dikkat etmesi tavsiye edilir. Sesin öneminin farkına varmak ve ses sağlığı için bazı adımlar atmak kesinlikle hemen etkisini göstereceğinden dolayı sese dikkat edilmesi halinde ortaya çıkan etkilerin hemen fark edilmesi sağlanacaktır. Ses üzerinde fark edilen bu etki sebebiyle sesin de bazı bakımlara ihtiyaç duyduğu da anlaşılacaktır. İşte ses sağlığında bazı dikkat edilmesi gereken öneriler.

 

Ses Egzersizleri Yapmak!

Ses egzersizleri yapmak denilince aklınıza bir sporcu geliyorsa doğru yoldasınız demektir. Evet bir sporcu nasıl ki vücudunu hazır tutmak ve geliştirmek için düzenli egzersiz ve sporlar yapıyorsa sizlerde sesinizle egzersizler yapmak durumundasınız. Profesyonel ses sanatçıları için hazırlanmış bazı ses çalışmaları olmakla birlikte hitabeti güçlendiren ve sesin daha etkili kullanımını sağlayan bazı teknikler hem yerel yönetimler hem de bazı sanat okullarında herkese hobi olarak verilebilmektedir. Bu kurslar ve derslerden bazı çalışmalar edinerek günlük bazı rutin ses egzersizleri yapmanız söz konusu olabilir.

 

Ses Sağlığının Fiziki Sağlıkla İlişkisi!

Sesin sağlığı fiziki sağlık ile doğru orantılıdır. Hareketsiz bir yaşam muhakkak sese de etki etmektedir. Bu sebeple vücudunuz için spor veya egzersiz tercihleriniz direk olarak sesinize de etki edecektir. Daha etkili bir hitabet istiyorsanız muhakkak fiziki sağlığınızın da iyi olması şarttır. Özellikle profesyonel olarak ses ile uğraşan kişilerin mutlaka profesyonel fiziki sağlık egzersizleri ve spor çalışmalarında bulunması daha etkili olacaktır.

 

Sıvı Alımı!

Ses telleri için gerekli egzersizler ve vücudun egzersizlerinin sağlanmasından sonra bir diğer önemli dikkat noktası ise yeterli sıvı alımıdır. Su içilmemesi durumunda en belirgin ortaya çıkan ilk etkilerden bir tanesi ses tellerinin tahriş olması ve zarar görmesi durumudur. Zarar gören ses telleri ilerleyen dönemlerde daha kötü problemlerle kendini gösterebilmektedir. Ayrıca ses tellerinde ortaya çıkan bazı durumlar kendini hemen göstermemekle birlikte ilerleyen yıllarda ortaya çok ciddi sorunlar çıkarabilmektedir. Bunun yanında tütün ve sigara ürünlerinden uzak durmak ve uyku düzenine dikkat etmek yine ses sağlığı için en gerekli dikkat noktalarından bazılarıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.