Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir, Nasıl Yapılır?

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir, Nasıl Yapılır?

Rinoplasti özellikle son yıllarda en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan biri olmaktadır.

Rinoplasti özellikle son yıllarda en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan biri olmaktadır. Yüze ilk bakıldığı zaman dikkat çeken noktalardan biri burun bölgesi olmaktadır. Hem psikolojik açıdan hem de fiziksel açıdan iyi hissetmek isteyen kişiler genellikle burun estetiği yaptırarak istedikleri görünümü elde edebilirler. Yüz hatlarını tamamen değiştiren bir ameliyattır. Geçmişte zorlu bir ameliyat olsa da günümüz koşullarında kolay bir şekilde gerçekleştirilen ameliyatlar haline gelmiştir. Sağlıktan açıdan problem yaşandığı zaman tercih edilebildiği gibi aynı zamanda görsel açıdan da iyi bir görüntü ortaya çıkarabilmek için de tercih ediliyor. Estetik ameliyatı ile birlikte daha rahat bir şekilde nefes alıp mermi işlemini gerçekleştirmek mümkün olur.

Burun Estetiği Nedir?

Burun şeklinin yapısını kıkırdak ve kemikler ile birlikte değiştiren işleme burun estetiği yani rinoplasti adı verilir. Plastik cerrahi operasyonlar arasında yer alan burun estetiği, estetik operasyonlar arasında ön planda tutulan operasyonlardan biridir. Burunda doğuştan ya da sonradan ortaya çıkan şekil bozukluğu veya işlev bozukluğu gibi durumlarda burun estetiği ortaya çıkmaktadır. Burun şeklinde oluşan değişiklik bazen sadece görsel açıdan rahatsız etse de bazı durumlarda sağlık açısından da problem teşkil edebilir. Burun estetiği hangi sebeple tercih edilirse edilsin ilk olarak sağlık açısından solunum yolunu en iyi şekle getirmek hedeflenir. Daha sonra ise estetik bir burun görünüm ortaya çıkarılır. Burun estetiği işlemi gerçekleştirilirken şekil bozukluklarının giderilmesi, belirli bir bölümün şekillendirilmesi ve yeniden şekillendirme gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Bu işlemlerden bir ya da birkaçı aynı ameliyat içerisinde yapılabilir. İlk olarak kişinin uzman bir hekime başvurarak bu ameliyat için uygun olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Çeşitli muayene işlemleri gerçekleştirildikten sonra ameliyat için uygun olup olmadığı ortaya çıkar.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun estetikleri arasında en kolay gerçekleştirilen işlemlerden biri burun ucu estetiği olmaktadır. Genellikle burun ucunda şekil bozukluğu yaşanan kişiler için uygun olmaktadır. Burun ucu gerektiğinden çok daha geniş olduğunda ya da gerektiğinden çok daha dar olduğunda burun ucu estetiği tercih edilir. Aynı zamanda öne doğru düşük olan burunlar hem görsel açıdan hem de sağlık açısından problem teşkil ettiği için bu operasyonu gerçekleştirmek gerekir. Diğer estetik operasyonlara göre çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirildiği için ön plana çıkan işlemler arasında yer alır. Rinoplasti işlemlerinden biri olan bu operasyon burun ucunda kalınlık oluştuğu zamanda tercih edilmektedir. Burnun kemik kısmı ile ilgili herhangi bir işlem gerçekleştirilmediği için kolay bir şekilde iyileşme süreci gerçekleşir. Bu işlem gerçekleştirilirken sadece burun ucunda yer alan yumuşak doku ve kıkırdak işlem görür. Bu operasyon sayesinde hem estetik görüntü iyi bir hale gelirken hem de daha rahat bir şekilde solunumu gerçekleştirmek mümkün olur.

Rinoplasti Neden Yapılır?

Rinoplasti sağlık açısından ya da estetik görünüm açısından tercih edilebilir. Burunda doğuştan ya da sonradan oluşan bir şekil değişikliği sonucu sağlıklı nefes alıp verememek gibi bir durum meydana geldiyse burun estetiği işlemi gerçekleştirilir. Aynı zamanda burun içinde meydana gelen değişimlerde nefes alıp vermeye sebep olabilir. Bu gibi durumlarda da mutlaka burun ameliyatı gerçekleştirilir. Burun görüntüsünden memnun olmayan kişiler içinde ön plana çıkan estetik operasyonlarından biridir. Özellikle burun üst kemiğinde meydana gelen sıkıntıdan kaynaklı olarak burun ameliyatı çok fazla tercih edilmektedir. Yüz yapısına göre büyük ya da 100 yapısına göre küçük buruna sahip olan kişiler için de tercih edilen operasyonlar arasında yer alır. Asimetrik burun yapısı söz konusu değil ise burun estetiği ile birlikte asimetrik görüntü elde etmek mümkün olur. Estetik olarak iyi bir görüntüye ulaşmak isteyen kişilerin tamamen kendi tercihi ile operasyon gerçekleşir. Bazı kişilerin büyük burnu olsa daha bu görüntüden memnun olup sağlık için ameliyat olma durumları söz konusu olur. Burun estetiği genellikle kişiden tercihler doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Burun estetiği ile birlikte büyüklük değiştirilebilir, burun açısı değiştirilebilir, burun delikleri düzeltilebilir, burun ucu yeniden şekillendirilebilir ve köprü düzeltme işlemi gerçekleştirilebilir. Kişisel gelişimini tamamlamış olan kişilerde gerçekleştirilir. 18 yaşına kadar gelişim devam etmektedir. Bu sebeple burun şekli değişiklik gösterebilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası çok büyük bir önem taşımaktadır. İlk olarak hastanın burun estetiği yapmaya uygun olup olmadığı yapılan muayeneler sonucu ortaya çıkar. Daha sonra burun şekline karar verebilmek için hasta ile doktor arasında fikir alışverişi gerçekleştirilir. Haftanın tıbbi öyküsü ve daha önce kullandığı ilaçlar değerlendirilir. Aşırı kanamaya sebep olacak hastalıklarının mevcut olup olmadığı ortaya çıkar. Böyle bir hastalık mevcut ise kozmetik olarak burun estetiği geçirecek olan kişilerin ameliyat olması engellenebilir. Hastanın ameliyat sonrası değişimini görebilmek için ameliyat öncesinde fotoğrafı çekiliyor. Genel anestezi uygulayarak gerçekleştirilen rinoplasti işlemi  4 ile 5 saat arasında sürmektedir. Açık burun estetiği ve kapalı burun estetiği olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilir. Kapalı burun estetiği burun açılmadan gerçekleştirildiği için çok daha kolay bir şekilde iyileşir. Açık burun estetiği ise iki burun deliği arasında bulunan çizgiden burun üst kısmına kadar derinin açılması ile gerçekleştirilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Burun kusurlarının çok ciddi bir şekilde ortaya çıkmaması durumlarında ameliyatsız burun estetiği on plana çıkmaktadır. Dolgu maddesi ile birlikte burun köprüsü onarılır ve istenilen şekil elde edilmiş olur. Rinoplasti işlemine göre çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesinden kaynaklı olarak küçük kusurlara sahip olan kişilerin çok fazla tercih ettiği yöntemlerden biridir. Özellikle kontür problemi ve burun ucu düşüklüğü gibi problemler yaşayan kişilerde çok fazla tercih edilmektedir. Burun kırışıklığı ve burun basıklığı gibi küçük problemlerde de ön plana çıkan işlemlerden biri haline gelmiştir. Son derece güvenilir yöntemlerden biri olan ameliyatsız burun estetiği işlemi basit bir şekilde gerçekleştirilir. Dolgu maddesi içerisinde bol miktarda hiyalüronik asit bulundurur. Enjekte yöntemi ile birlikte dolgu maddesi burun içerisine yerleştirilir. Burun cilt at katmanına yerleşen dolgun mutesi çok kısa bir süre içerisinde kaynaşmaya başlar. Aynı zamanda dolgu maddesi minimum 4 ay maksimum ise 3 yıla kadar kalıcılık gösterebilir. Cerrahi işlemlere göre çok daha basit bir işlem olmasından dolayı ameliyat korkusu olan kişiler bu yöntemi tercih edebilirler. Bu yöntem ile birlikte çok daha yeni bir görünüm ortaya çıkar.

Rinoplasti İşlemini Kimler Yaptıramaz?

Rinoplasti işleme son derece kompleks bir operasyondur. Bu sebeple bazı kriterler göz önünde bulundurulduğu zaman ameliyata uygunluk durumu söz konusu olur. Psikiyatrik rahatsızlıklardan biri olan beden dismorfik bozukluğu olan kişilerin bu operasyonu gerçekleştirmesi mümkün olmaz. Görsel açıdan küçük problemleri bile büyüterek insan içerisine çıkmaya utanan kişilere beden dismorfik bozukluğu tanısı konur. Ameliyat sonrasında oluşabilecek morarma ve şişlik benden kaynaklı olarak bu hastalar büyük bir depresyon durumuna girerler. Aynı zamanda uyku apnesi problemi yaşayan kişiler için de burun estetiği uygun bir işlem değildir. Uyku apnesi, uyku esnasında solunum yollarının tıkanması ile birlikte nefes kesilmesi ve boğulma ile sonuçlanan bir durumdur. Kanama bozukluğu yaşayan kişilerde kesinlikle bu ameliyatı gerçekleştirmekten kaçınmalıdır. Burun estetiği ameliyatı hamileler ve 18 yaşından küçükler için uygun değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.