Q Ateşi - Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Q Ateşi - Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Q ateşi, şu anda Türkiye’de giderek daha fazla yayılan grip benzeri bir hastalıktır. Geviş getiren çiftlik hayvanlarından insanlara bulaşır. Enfeksiyonların yüzde 2'si ölümcüldür.

Q ateşi bir zoonozdur. Etken ajan, Coxiella burnetii bakterisidir. Türkiye’de koyunlar, keçiler ve sığırlar esas olarak bu patojenle enfektedir. Q ateşi genellikle grip benzeri semptomlarla akuttur. Kronik durumlar çok nadirdir. Çoğu Q ateşi hastası tedaviye gerek duymadan kendiliğinden iyileşir.

Diğer isimler Queensland ateşi, Girit ateşi, Kırım ateşi, Euboea ateşi, çöl ateşi ve Balkan ateşi veya Balkan gribidir. Halk dilinde Q ateşi yedi günlük ateş, mezbaha ateşi veya keçi gribi olarak adlandırılır.

Queensland (Avustralya) kene tifüsünün Q hummasıyla ilgisi yoktur. Bu hastalığa riketsiyal aileden gelen bakteriler neden olur.

Q Ateşi Neredeyse Tüm Dünyaya Yayılıyor

Q ateşi neredeyse tüm dünyada yaygındır. Sadece Yeni Zelanda ve Antarktika'da bu zoonoz vakası yoktur. Tipik olarak, insanlar hayvanlarla ilgilenirken Q hummasına yakalanırlar. Sığır çiftçileri ve hayvan sahipleri, aynı zamanda veterinerler, kasaplar ve hayvan kürk işleyicileri bu nedenle en sık etkilenenlerdir.

Q Ateşi Görülme Sıklığı

Görülme sıklığı verileri konusunda en nitelikli ülke Almanya’dır. Almanya'da Q ateşi hastalıkları her yıl sağlık departmanına bildirilmektedir. Veriler Robert Koch Enstitüsü'nde (RKI) toplanır ve değerlendirilir. RKI 2018'de toplam 93 vaka kaydetti. 2013 ile 2015 arasında enfeksiyon oranı önemli ölçüde yüksekti. 2013'te 115 Q humması vakasından sonra, 2014'te 262 vaka vardı ve 2015'te 320 vaka kaydedildi. 2015 yılında, Swabian Alb'deki bir köy festivali, Q humması hastalığının sayısındaki artış nedeniyle iptal edildi.

Q Ateşi Belirtileri

2 ila 3 haftalık bir kuluçka döneminden sonra (yani enfeksiyondan hastalığın ilk belirtilerine kadar geçen süre), hızla yükselen ateş ve titreme ile ciddi bir Q ateşi seyri başlar. Ateş genellikle 1 ila 2 hafta sürer. Genellikle şiddetli kas ve alın baş ağrıları eşlik eder. Tüm Q ateşi hastalıklarının yarısı herhangi bir belirti göstermeden fark edilmez ve 1 ila 2 hafta sonra belirtiler geçer.

Akut Q Ateşinin Komplikasyonları

Diğer yarısı, şiddetli grip benzeri semptomlarla başladıktan sonra hayatı tehdit eden komplikasyonlar yaşayabilir. Akciğer enfeksiyonları (zatürre) veya karaciğer enfeksiyonları (hepatit) mümkündür. Bazen kalp kası iltihabı (miyokardit), perikardit (perikardit) ve ensefalit ile menenjit (meningoensefalit) söz konusudur. Uygun tedavi olmadan bu komplikasyonlardan bazıları ölümcül olabilir. Antibiyotiklerle zamanında tedavi, iyileşme şansını çok net bir şekilde artırır.

Kronik Q Ateşi

Q ateşi enfeksiyonlarının yüzde 1'i kronikleşir. Daha sonra bakteri aylar ve yıllar boyunca farklı organlarda yuva yapar. İlk enfeksiyondan 6 ay ila 10 yıl (veya daha uzun) sonra enfeksiyon aniden geri gelir. En yaygın olanı Q humması endokarditidir. Bu, patojenlerin kalp kapakçıklarına yerleştiği, kalbin iç zarının iltihaplanmasıdır . Vücudun bağışıklık sistemi zayıflarsa veya kalp kapakçık hastalığınız varsa böyle bir enfeksiyon riski artar. Nadir durumlarda, kronik Q ateşi kemikler, akciğerler veya karaciğer gibi diğer kronik enfeksiyonlara neden olur.

Hamilelik Sırasında Q Ateşi

Hamilelik sırasında Q humması ile patojenler plasenta yoluyla doğmamış çocuğa bulaşabilir. Enfeksiyon, önemli ölçüde artmış erken doğum ve düşük riski ile ilişkilidir. Hamileliğin ilk üç ayında Q ateşi ile enfekte olursanız, düşük yapma riski özellikle yüksektir.

Hamile kadınlarda Q ateşi genellikle kronik organ veya kemik enfeksiyonlarına yol açar.

Q Ateşi Nedenleri

Q ateşine neden olan bakteriye Coxiella burnetii denir. İnsanlara esas olarak çürümüş hayvan dışkısından enfekte olmuş tozun solunması yoluyla bulaşır. Patojenlerin bulaşıcılığı son derece yüksektir ve menzilleri çok geniştir. Hayvanlar 2 km'ye kadar bir mesafede tutulsa bile enfeksiyon mümkündür. Ve: tek bir bakteri, Q ateşi enfeksiyonunu tetiklemek için yeterlidir.

Patojenler sadece dışkı yoluyla bulaşmaz. Ayrıca enfekte hayvanlarla doğrudan temas yoluyla ve enfekte et işlenirken insanlara geçebilirler.

Çiğ süt veya peynir gibi yiyeceklerin yanı sıra yün gibi yiyecekler yoluyla enfekte olmak teorik olarak mümkündür, ancak pratikte çok nadiren görülür.

Q Ateşi Tedavisi

Q ateşinin antibiyotiklerle tedavisi nispeten kolaydır. 3 haftaya kadar alınması gereken antibiyotik doksisiklin özellikle uygundur. Doktorlar ayrıca levofloksasin veya moksifloksasin gibi klaritromisin veya florokinolonlar (başka bir antibiyotik grubu) gibi başka antibiyotikler de reçete edebilir. Geniş spektrumlu antibiyotik kloramfenikol ve anti-sıtma ilacı hidroklorokin de Q ateşine karşı etkilidir.

Kronik Q ateşi doksisiklin, levofloksasin, moksifloksasin veya rifampisin ile kombine edilmelidir. Tedavi süresi en az 12 aydır.

Q ateşi enfeksiyonu olan hamile kadınlar, hamilelik süresinin tamamı boyunca antibiyotik trimetoprim-sülfametoksazol ile tedavi edilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.