Prof. Dr. Ceyhan Kötü Haberi Verdi!

Prof. Dr. Ceyhan Kötü Haberi Verdi!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de tespit edilen 360 bin aktif korona virüs vakası olduğunu belirtti. Bunların yanı sıra en büyük vaka sayısının İstanbul’da bulunduğunun altını çizerek, ‘’İstanbul Türkiye’nin Vuhan’ı deniyor’’ bilgisini verdi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, korona virüs vaka sayısının bölgesel tedbirlerle önlenemeyeceğinin altını çizdi. Ceyhan, ilkbahar döneminde korona virüse karşı olarak alınan önlemlere değinerek şunları belirtti;

113091989-gettyimages-1215077936.jpg

‘İlkbahar dönemini hatırlayalım, aldığımız önlemleri düşünürsek okullar kapalı, seyahat yasağı var, kamuda da olsa sadece kademeli mesai uygulaması var, restoranlar kapalı, 65 yaşın üstü ve 20 yaşın altı aylarca sokağa çıkamıyor, nüfusa hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Biz bu önlemler ile vaka sayısını 5 binlerden binlere indirdik, daha da aşağı indiremedik; çünkü gevşemeye başladı önlemler. Şu anda bunun neredeyse 10 katına yakın vaka ile uğraşıyoruz, karşımızda bir mutant virüs var ve bu tedbirlerin çok daha azı ile ve de en önemlisi bölgesel tedbirler ile salgını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Bu çok mümkün görünmüyor" ifadelerini kullandı.

koronavirus-2.jpg​​​​​​​

‘’Önlemler Türkiye’nin Genelinde Uygulanmalı’’

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vakaların artmasının devam edebileceğini belirtti. Sonrasında ise sözlerine şunları ekledi, ‘’Vaka artışları bu tedbirler ile gidersek artmaya devam edecek gibi görülüyor. Ramazan’da belirli yerleri kapanacak fakat seyahat kısıtlaması olmayacak. Bütün bunları illeri farklı kategorilerde ayırarak kontrol altına almaya çalışma, biraz virüsü hafif almak gibi oluyor. Şu an alınan bütün önlemler Türkiye’nin genelinde uygulanmalı’’ dedi.​​​​​​​

‘’İstanbul, Türkiye’nin Vuhan’ı Deniyor’’

Ceyhan, Türkiye’deki korona virüs vakalarının büyük bir çoğunluğunun İstanbul’da olduğunun altını çizerek şunlar ekledi; ‘’İstanbul’dan başka yerlere virüs yayılıyor. Halk arasında İstanbul için ‘Türkiye’nin Vuhan’ı deniyor. Artık o Vuhan özelliği yok oldu, çünkü Çinliler hastalığı kontrol altına aldı sebebi ise tek merkezli olmasıydı.

thumbs-b-c-0622e20ac3c3ffd8bddf1e7c7791795e.jpg​​​​​​​

İstanbul’u kontrol altını alıncı Türkiye’yi kontrol ederiz’ diye bir düşünce maalesef yok, çünkü virüs Türkiye’nin her yerine yayıldı. Tabi gerek toplu taşıma, gerek yaşam koşulları İstanbul’u çok daha riskli bir noktaya getiriyor. Bizim Türkiye genelin 360 bin tespit ettiğimiz vaka bulunuyor. Bunun tarama testi yapmazsanız, 10 katı kadar insan şu an virüs taşıyor ve bulaştırabilir’’ ifadelerini kullandı.