Pamukçuk Nedir? Nasıl Geçer?

Pamukçuk Nedir? Nasıl Geçer?

Ağız içerisinde çıkan yaralardan biri olan pamukçuk çok ciddi ağrıya neden olabilmektedir. Dikkat edilmediği taktirde yaygınlık gösterebilen pamukçuk cerrahi ilaçlarla kısa sürede geçebilen sorunlardan bir tanesidir.

 

Ağız içerisinde çıkan yaralardan biri olan pamukçuk çok ciddi ağrıya neden olabilmektedir. Dikkat edilmediği taktirde yaygınlık gösterebilen pamukçuk cerrahi ilaçlarla kısa sürede geçebilen sorunlardan bir tanesidir. Ağız içinde genellikle dudağın ağız içi taraflarında görülen pamukçuk beyaz renkli olabilmektedir. Ayrıca dilde ve yanakların iç kısmında da fazlasıyla görülen pamukçuk oynandığı sürece daha fazla yayılabilir veya daha fazla acı verebilir. Bademciklere veya ağzın arka kısımlarına kadar yayılma gösterebilen bu soruna karşılık mutlaka çözüm bulunmalı ve tedbir alınmalıdır.

Genellikle bağışıklığın düştüğü zamanlarda daha çok görülebilen pamukçuk sorunu özellikle bebek, çocuk ve yaşlılarda daha sık ortaya çıkabilmektedir. Bazı ilaçların yan etkileri arasında da olabilen pamukçuk, bazı hastalıkların da ortaya çıkardığı sorunlardan olabilmektedir.

 

Doktora Hemen Gitmek Gerekir!

Pamukçuk sorunu ile karşılaşıldığı zaman mutlaka hemen hastaneye gidilmelidir. Büyük bir soruna neden olmasa da ağız içinde yayılım gösterebildiğinden kaynaklı yaşamsal kaliteyi ciddi manada etkilemektedir. Yemek yiyememe gibi bir soruna bile neden olabiliritesi olan pamukçuk verdiği acı ile yaşamsal birçok sorunu da beraberinde getirdiğinden doktora gidilip kısa bir ilaç tedavisi ile kurtulabilinmektedir.

 

Nedenleri!

 • Bağışıklık sisteminin düşük olduğu durumlarda pamukçuk ortaya çıkabilmektedir. Bağışıklığın düşmesi ile birlikte vücuttaki birçok sistemde yavaşlamalar söz konusu olabildiğinden ilk sebeplerden bir tanesi budur.
 • Şeker hastalarının tükürüğünde şeker oranının fazla olmasından kaynaklı yine pamukçuk ortaya çıkabilmektedir.
 • Bazı ilaçlar vücuttaki dengeyi bozması nedeniyle yan etki olarak pamukçuğa sebep olabilmektedir.
 • Ağız kuruluğu, protez takılması veya ağız içinde yaşanan bir komplikasyon sonucu pamukçuk yine oluşabilmektedir.

 

Nasıl Önlenebilir?

 • Ağzı sık sık çalkalamak ve gerekli ağız içi temizliğini yapmak pamukçuğun riskini en aza indirgemektedir.
 • Diş fırçalama ve gerekirse diş ipi kullanımı ile ağız içindeki mikroorganizmalardan kurtulmak gerekmektedir.
 • Protez veya takma dişler kullanılıyorsa, bunların doğru takılması, gece çıkarılması ve gerekli temizliklerinin yapılması gerekir.
 • Şeker tüketimini en aza indirgemek bu soruna karşı en etkili önlemlerden biridir.
 • Şeker hastalığı yaşayan kişilerin kan şekerlerini sık sık kontrol etmeleri gerekir.
 • Vajinal mantar yaşanması durumunda bunun en kısa zamanda tedavi edilmesi şart olmaktadır.
 • Ağız kuruluğu yaşamamak ve bu bağlamda yeterince su tüketimini sağlamak şarttır.