Omurganın Sağlığı İçin Mutlaka Bunlar Yapılmalı!

Omurganın Sağlığı İçin Mutlaka Bunlar Yapılmalı!

Omurga sağlığı vücudun genel sağlığı ile direk doğru orantılı olmaktadır. Bu sebeple omurganın sağlığı oldukça önemli olmakla birlikte bu içerikte bahsedeceğimiz bazı dikkatlerin sağlanması şarttır.

 

Omurga insan iskeletinin en önemli parçasıdır dersek yanılmış olmayız. Öyle ki vücudun dik durmasının ve işlevlerinin sağlanması için en etkili sistemdir. Omurga sistemi hassas yapısının yanında barındırdığı birçok işlevsel parçayla da dikkat edilmesi gereken en önemli yerlerden biridir. Omurga sağlığı vücudun genel sağlığı ile direk doğru orantılı olmaktadır. Bu sebeple omurganın sağlığı oldukça önemli olmakla birlikte bu içerikte bahsedeceğimiz bazı dikkatlerin sağlanması şarttır.

 

Güneş Işığı – Sıcak Hava

Omurga üzerinde yapılan bazı araştırmalar insan omurgasının yaz aylarında daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Artan sıcaklıklar sebebiyle omurga da gevşemenin olduğu fark edilmiştir.  Omurgada beliren bu gevşeme bu bölgeleri rahatlatmakta ve güneş ışığının omurga üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca güneş ışığından faydalanırken dik güneş ışıklarına çok fazla maruz kalınmaması gerektiği de belirtilmiştir. Dik ışıkların omurgaya ciddi zararlar verebileceği belirtilmiştir.

 

Yüzme!

Yüzmenin insan sağlığı üzerinde ciddi bir faydası olmaktadır ve bu faydanın en büyük kısmı kuşkusuz omurgalara gitmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi omurganın sağlıklı olması vücudun diğer sistemlerinin de sağlıklı olması anlamına gelmektedir. Bu sebeple omurga ile birlikte kol ve bacakları da çalıştıran uygulamalar omurganın sağlığına direk etmektedir. Bu bağlamda yüzmenin omurga sağlığı üzerinde ciddi bir faydası olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

 

Beslenme Düzeni Hafifliği!

Aşırı kilolu olma durumu her hastalığa ve soruna olumsuz etki ettiği gibi omurgaya da olumsuz etkiler yapmaktadır. Aşırı kilo alınması durumunda omurga sistemi aşırı bir yüke ve zorlanmaya maruz kalmaktadır. Bu noktada muhakkak aşırı kilolara karşı mücadele edilmelidir. Aşır kilolar ile mücadele etmenin en etkili yolu ise hafif beslenmeden geçmektedir. Ağır ve zararlı besinler muhakkak vücutta yağ oluşumuna neden olduğundan omurganın bu konuda ciddi zararlar görmesi söz konusu olabilmektedir.

 

Spor – Egzersiz

Omurga sağlığı demişken elbette ki spordan bahsetmemek olmazdı. Spor vücut için oldukça gerekli olmakta ve artık bir lüks olarak düşünülmemektedir. Uzmanlar tarafından tüm insanların sağlığı için olmazsa olmaz önerisi olan spor ve egzersizler herkesin rutin yaşamında yer alması gereken bir düzendir. Bu noktada omurga sağlığı için de kesinlikle spor yapmak ve rutin egzersizler yapmak şarttır. Spor egzersizleri ile birlikte omurganın işlevleri daha sağlıklı bir şekilde rayına oturmaktadır.

 

Gerekiyorsa Fizik Tedavi…

Omurganın sağlıksız olması durumunda insan vücudunda bazı hastalık ve sorunlar kronik hale gelmektedir. Bu sebeple muhakkak gerekiyorsa fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasına girmek şarttır. Uzman doktor tavsiyesi ile birlikte fizik ve tedavi uygulamasına girişmek omurga sağlığı açısından bazı yaşamsal rutinler kazandırması açısından da oldukça faydalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.