Öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürüğe ne iyi gelir?

Kuru öksürük günümüzde milyonlarca insanın yaşadığı sağlık sorunlarından birisidir. Özellikle sigara ve alkol kullanımıyla birlikte bireylerde öksürük sorunları artış gösterir. Öksürüğe neyin iyi geleceği ise oldukça merak konusu.

 

Bireylerde görülen kuru öksürük, üst solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın belirtisi olarak görülmektedir. Doğru bir tedavinin gerçekleşebilmesi ve bireyin konforlu sağlığına erişmesinde, uzman hekimleri rolü oldukça büyüktür. Bundan kaynaklı olarak uzun süreli öksürük görülmesi durumunda uzman hekimden destek almakta fayda vardır.

Öksürük Nedir?

Öksürük başlı başına bir hastalık olmasının yanı sıra birçok hastalığında belirtisi olarak görülmektedir. Temel olarak insanların öksürmesinin sebebi vücudun boğaz ve solunum yollarının temizlenmesine yönelik bir savunma sistemidir.

4958198-700x400-001.webp

Öksürükler günümüzde farklı başlıklar altında değerlendirilmektedir. Balgamlı, balgamsız, kronik veya AKUT şeklinde sınıflandırma yapılabilmektedir. Kuru öksürük ise faranjit, nezle, grip ve sinüzit benzeri sebeplerden oluşmaktadır. Günümüzde 3 haftadan fazla süren kuru öksürüğün temel sebebi kronik olarak değerlendirilmektedir. Öksürüğün temel sebebinin ne olduğunu bilmek için uzman hekime başvurmak son derece önemlidir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe iyi gelecek çeşitli tıbbi ilaçlar bulunmaktadır. İlaç kullanımında hekimin yönlendirmesi hayati derecede önemlidir. Bunların yanı sıra evde alternatif karışımlar yaparak da öksürüğün bir miktar azaltılması mümkün olabilmektedir. Kesin tedavi ve tanı ise hekim yönlendirmesiyle olabilmektedir.

oksuruge-ne-iyi-gelir-001.jpg

Bireysel olarak alınacak önlemler öksürüğün azaltılmasına veya başlamadan önüne geçilmesinde çok etkilidir. Örneğin sigara kullanımı öksürüğün en büyük dostudur. Uzun süreli sigara kullanan bireylerin hemen hemen hepsi öksürmektedir. Bunların yanı sıra alkol kullanımı da öksürüğün oluşmasında veya artmasında önemli sebeplerdendir.

Bireyin sağlığına ne kadar dikkat ediyor olduğu son derece önemlidir. Düzenli spor yapmak, gerekli besinleri düzenli aralıklarla tüketmek, vitamin almak gibi temel sağlık gerekliklerinden söz edilebilir. Öksürük şikayetinin artması durumunda da mutlaka doktora gidilmelidir.

800x420-oksuruge-ne-iyi-gelir-ne-gecirir-evde-dogal-ve-bitkisel-yollardan-kuru-ve-balgamli-oksuruk-nasil-gecer-oksurugu-ne-keser-1582100793147-001.jpg

Öksürüğe İyi Gelen Karışımlar

Öksürüğe iyi gelen karışımları evde hazırlayabilmeniz mümkündür. Günlük olarak oldukça sık tüketilen bazı içecekler öksürüğün yumuşamasında ve azaltılmasında son derece önemli olabilmektedir. Bunları sıralamak gerekirse karşımıza şu tablo çıkacaktır:

  • Nane Limon
  • Papatya Çayı
  • Ayva çayı
  • Ekinezya Çayı
  • Yaseminli portakal çayı
  • Kuşburnu çayı
  • Sütlü bal.
  • Ihlamur, Zencefil, Adaçayı
  • Pekmez.
  • Pastil.

 

Bu bilgilere reçete görevi görmemekte sadece bilgi paylaşımında bulunmaktadır. Öksürüğünüzü tamamen sonlandırmak ve sebebini öğrenmek için mutlaka hekim muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sağlığınızı ihmal etmiş, yaşam konforunuzu düşürebilirsiniz.