Öfkeyi Kontrol Etmek İçin Neler Yapmalısınız? Sinirli Olmamak İçin Tavsiyeler

Öfkeyi Kontrol Etmek İçin Neler Yapmalısınız? Sinirli Olmamak İçin Tavsiyeler

Öfke kontrolü, kimi zaman baş edilmesi zor bir işlem olabilir. Öfke ve sinir sorununuzu yenmek için uygulayabileceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Bunlar arasında en fazla sizi sakin tutacak yöntemi deneyebilirsiniz.

Öfkeli ve sinirli olma durumu, zaman zaman sosyal ilişkilerimize olumsuz yansımaktadır. Eş, dost, aile ve akrabalar ile yapacağınız tartışmalar sonucunda onların kalbini kırabilir ve bir daha geri dönmeyecek durumlara yol açabilirsiniz. Aranızın bozulması hem sizi hem de karşı tarafı olumsuz etkileyecektir. Gün içerisinde yıpranmanıza neden olan bu sorun yüzünden hayatınızı kontrol altına almak gün geçtikçe zorlaşabilir. O yüzden bir an önce bu soruna çözüm bulmanız gerekiyor. Peki öfkenizi nasıl kontrol edersiniz? Öfke kontrol etmekteki en temel prensip o anın bilincinde olmaktır. Sinirlenmemeniz gerektiğiyle ilgili kendinize telkinler yapmalısınız. Böylelikle kendinizi o an için engelleyebilir ve kısa sürede daha sakin biri olabilirsiniz.

Öfke Nasıl Kontrol Edilir?

Öfke kontrolünde öncelikle bilinmeniz gereken şey ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin bir şekilde kendinizi kontrol altına alabileceğinizdir. Eğer bunu bilirseniz sinirlilik halinde daha rahat bir şekilde kontrolü elinize alabilirsiniz. Varsayalım ki bir olayla karşılaştınız. Normal zamanda oldukça sinirleneceğiniz hatta bağırarak insanları rencide edebileceğiniz kadar büyük bir olay olsun. Eğer 1'den 10'a kadar yavaş yavaş sayarsanız sinirinizin her saniye daha da azaldığını fark edeceksiniz. Çünkü olayın farkına varacak ve olay anında salgılanan öfkeye yol açan hormonların azalmasına şahit olacaksınız. Kendi başınıza yapabileceğiniz en iyi eylem bu olacaktır.

Stres Oyuncukları Kullanabilirsiniz

Öfke ve sinir kontrolünde bir o kadar önemli olan faktör ise yanınızda oyalanabileceğiniz ve içinizdeki stresi azaltabilecek oyuncak bulundurmanızdır. Bu lastik tarzında avuç içinde sıkılabilen bir top olabilir. Yumuşak ve dokunarak rahatlayabileceğiniz herhangi bir oyuncak olabilir. Tamamen kendi tercihinize göre değişmekle beraber mutlaka bu tarz ürünlerden edinin.

Spor Yapmak Siniri Alır Götürür

Düzenli olarak spor yapmaya özen gösterin. Eğer sporda önemli ölçüde efor sarf ederseniz mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle olaylara karşı vereceğiniz tepkiler daha az olacaktır.

Profesyonel Destek Almaktan Çekinmeyin

Öfke ve sinirle alakalı her türlü problemde eğer sıkıntınız gerçekten müdahale edemeyeceğiniz boyutlara ulaştıysa bir psikoloğa gözükmek en iyisi olacaktır. Psikologlar bu tarz rahatsızlıklar için sizlere en uygun reçeteyi verecektir ve sıkıntınızı dinleyerek size çözüm üreteceklerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.