Neden Yüzünüzü Kurulamak İçin Havlu Kullanmamalısınız?

Neden Yüzünüzü Kurulamak İçin Havlu Kullanmamalısınız?

Havlu ile yüz kurulamanın zararları nelerdir ve doğru olan kurulama şekli nedir? Bu soruların cevabını yazıda bulabilirsiniz.

Ellerimizi ve yüzümüzü kurulamak için kullandığımız havlular, tahmin edeceğiniz gibi milyarlarca bakteriye ev sahipliği yapıyor. Bunlarla yüzünüzü silmek cildinize zarar verme riski taşıyor. Yüzünüzü bir havluyla kurulamak yapılacak en mantıklı eylem gibi görünüyor olabilir. Fakat yarardan çok zararı olabileceğini bilmelisiniz. Gelin bu zararların neler olduğuna göz atalım:

1. Akne Oluşumuna Sebep Olur

Yüzünüzü, vücudunuzu kurutmak için kullandığınız havluyla kurutmak, cildinize sandığınızdan çok daha fazla zarar verebilir. Havlular bakteriler için harika bir ortamdır. Çünkü onları genellikle havanın nemli olduğu banyoda tutarız. Bu da bakterilerin büyümesi için en ideal ortamdır. Havluyu yüzünüze sürdüğünüzde, tüm bu bakterileri doğrudan cildinize aktarırsınız. Cildinize yayılan bu bakteriler, sonunda cilt gözeneklerinin tıkanmasına sebep olur. Özel bir yüz havlusu kullansanız bile muhtemelen kullandığınız havluları her gün yıkamıyorsunuz. Ve sonuç olarak istenmeyen bakteriler her gün cildinize nüfuz ediyor.

2. Cildiniz Daha Hızlı Yaşlanmaya Başlar 

Zaten yeteri kadar ince ve hassas olan yüz cildi için havlular çok serttir. Bu sert havluyu yüzünüze sürttüğünüzde cildinizi enfeksiyonlara ve kırışıklıklara karşı açık hale getirebilirsiniz. Havluların yarattığı sürtünme gücü, cildiniz için fazla aşındırıcı olabilir.

3. Kullandığınız Bakım Ürünlerinden Sağlayacağınız Faydayı En Aza İndirir 

Yüzünüzü yıkadıktan sonra havluyla kurutmak olağan bir adım olarak düşünülse de, gerçekte cildiniz için hiç faydalı değildir. Yüzünüze uyguladığınız çeşitli bakım ürünleri, yüzünüz nemliyken daha hızlı emilmektedir. Bunun en iyi örneği nemlendiricilerdir. Nemlendiriciler cildinizin yüzeyindeki tüm su buharlaşmadan önce uygulanırsa çok daha iyi nüfuz eder. 

Eğer siz de cilt bakım ürünlerinin cildinizi daha genç ve parlak göstermesini istiyorsanız yüzünüzdeki nemi korumak için havluyla kurulamaktan kaçınmalısınız.

4. Havlu İle Kurulanmak Cildi Tahriş Eder

Özellikle hassas bir cilde sahipseniz, havlu ile yüzünüzü kurutmak pek doğru bir tercih olmayacaktır. Havlu kumaşlarının çoğu cilt için çok sert olduğundan, yüzü bir havluyla silmek, hassas ciltlerde kızarıklığa ve tahrişlere neden olabilir.

5. Cildi Daha Yağlı Bir Hale Getirir 

Kulağa garip gelse bile cildi havluyla kurutmak aslında onu daha yağlı bir hale getirebilir. Sert havlular, cildinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu doğal yağı nötralize eder. Bu yüzden cilt yüzeyinin altında bulunan yağ bezleri, kuruluğu dengelemek için daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu da cildin aşırı derecede yağlı kalmasına yol açar.

Peki Yüzünüzü Havlu Kullanmadan Nasıl Kurutmalısınız?

Yüzünüzü bir havluyla silmek yerine aynı işlemi havanın yapmasına izin verin. Hava ile kurutma, cildiniz için çok daha hijyenik ve çok daha naziktir. Kuruması için daha fazla zamana ihtiyacınız olabilir. Fakat inanın cildinizin sağlıklı kalması için bu yol çok daha doğrudur. 

Bu formülü denemeye değer:

-Yüzünü yıkayın.

- Cildin doğal olarak kurumasını bekleyin.

- Favori nemlendiricinizi uygulayın.