Mutant Virüs Hedef Değiştirdi! Yeni Hedef Çocuklar!

Mutant Virüs Hedef Değiştirdi! Yeni Hedef Çocuklar!

Türkiye’de de çok büyük bir hızla yayılmaya devam eden mutasyon virüsün hedef değiştirdiğini, çocuklar arasında daha bulaşıcı bir hale geldiği, hastalık riskini de giderek artırdığı ifade ediliyor.

3017658-810x458.jpgABD, İsviçre ve Fransa’da gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarında virüsün hedef değiştirdiği ifade edildi. Genelde yaşlılara ve kronik hastalarda ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu bilinen virüsün mutasyon geçirdikten sonra çocuklarda da daha bulaşıcı bir hale geldiği ifade edildi. Mutasyon virüs hem çocukları hem de hamileleri ciddi bir şekilde etkilemeye başladı. İsviçre’de mutasyonlu virüs taşıyan çocukların sayısında son dönemde yüzde 132’lik bir artış yaşandığı belirtildi.

0-9 Yaş Arasında Etkili

ABD, Fransa ve İsviçre’nin verilerine göre mutasyon virüs çocuklar üzerinde daha etkili hale geldi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Çokuğraş konuyla ilgili olarak açıklama yaptı. “Normal koronavirüsün çocuklar üzerinde daha az hasta yapıcı etkileri olduğunu ve daha az bulaşıcı olduğunu biliyorduk. Ancak son dönemde mutasyon virüsün yayılması ile bu durum tersine dönecek gibi, geçtiğimiz 1-2 haftada zatürre şikayetiyle gelen çocuk sayısında bir artış olduğunu görüyoruz.” dedi.

Üç ülkenin yayınladığı verilere göre mutasyon virüs 0-9 yaş grubundaki çocukları etkiliyor.

10-20 Yaş Grubunda Vakalar Artıyor

Prof. Dr. Çokuğraş, 3 ülkenin yayınladığı verilere göre virüsü 0-9 yaş grubunda ciddi bir şekilde yayılıyor, aynı zamanda 10-20 yaş grubunda da vaka sayılarında bir yükselişin söz konusu olduğunu söyledi.

Türkiye’de de durum dünyadakinden pek farklı değil. Son günlerde 65 yaş üzerindekilerden daha çok anne adayları ve çocuklar için endişe duyuluyor.

Gebelerde Süreç Ağır Olabilir

Prof. Dr. Çokuğraş, mutasyon virüsün anne adayları arasında çok ciddi bir yükseliş yaşadığını belirterek, anne adaylarının süreci ağır atlattığını ve ölümlerin de meydana geldiğini dile getirdi.

752x395-koronavirusun-cocuklar-uzerindeki-etkisi-ve-yapilmasi-gerekenlere-dikkat-1588835436890.jpg

Çocuklar İçin Aşı Çalışması

Prof. Dr. Çokuğraş, çocukların virüsün ana risk grubu içerisinde yer almamasından dolayı onlara yönelik bir aşı geliştirilmediğini belirterek, pandeminin çok değişken bir süreç olduğunu, ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek mutasyon virüslerin çocukları etkileme ihtimali olduğunu ifade etti.

Çocuklara yönelik aşı geliştirilmesinde bazı çalışmalarda Faz-3 seviyesinde gelindiğini belirterek, Türkiye’de de gelecek dönemde 16 yaş altındaki çocuklara yönelik aşı geliştirme çalışmalarının da başlayacağını son olarak ekledi.