Mezoterapi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Mezoterapi, akupunktura benzer ameliyatsız bir iğne tedavisi tekniğidir. İlaç, sorunlu bölgedeki cildin orta tabakasına enjekte edilir.

Yayınlanma:
Mezoterapi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Çözümün içeriği, tedavi edilecek alan olan her durum için farklı ve bireysel olabilir. 18 yaş üstü her sağlıklı bireye uygulanabilir. Ancak emziren hamile kadınlar, insüline bağımlı şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıkları olan kişiler bu tedaviden yararlanamaz. Migren, adet ağrısı, spor yaralanmaları, cilt ve saç sorunları, damar hastalıkları veya romatizmal hastalıklar gibi kronik akut ağrılar için uygundur. İğne enjeksiyon tekniğine ve kullanım alanına göre birçok Mezoterapi türü bulunmaktadır. Günümüzde özellikle kozmetik tedavilerde iğnesiz mezoterapi teknikleri de kullanılmaktadır.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi 1952 yılında Dr. Michel tarafından geliştirilmiştir. Bu, Michel Pistor tarafından uygulanan estetik bir tıbbi prosedürdür. Mezoterapi cilt gençliği, yaşlanmayı geciktirme, kısmi kilo kaybı, selülit, vücut çatlakları, cilt lekeleri, yara izi, saç bakımı, akut ve kronik ağrı, spor yaralanmaları ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Mezoterapi cilt altındaki kolajen ve elastin yapıları uyararak çalışır. Bu sayede bölgedeki kan dolaşımı, lenfatik dolaşım ve bağışıklık tepkisi düzenlenir. Cildin orta tabakasına vitaminler, mineraller, aminoasitler ve enzimlerin tek tek veya genellikle mikroenjeksiyon yoluyla karışım halinde uygulandığı bir tekniktir. Hastaya ve isteklerine göre enjekte edilecek madde, tedavi öncesinden belirlenir.

Mezoterapi Ne İçin Uygulanır?

Mezoterapi birçok farklı durumda uygulanabilir. Mezoterapinin en yaygın koşulları şu şekildedir:

 • Yaşlanan ve sarkan cilt

 • Leke tedavisi, güneş lekeleri

 • Deri çatlakları

 • Selülit

 • Kilo vermek

 • Spor yaralanması

 • Vitiligo (ciltte pigment eksikliği)

 • Akut ve kronik ağrı

 • Saç dökülmesi, saç bakımı,

 • Gözlerin altındaki kontüzyonlar ve torbalar

 • Alerji

 • Fibromiyalji

Mezoterapi Çeşitleri Nelerdir?

İğne enjeksiyon teknolojisine göre Mezoterapi çeşitleri de 3 türe ayrılır. Nokta kapsamlı ve epitel enjeksiyon çeşitleri vardır. Saç ve yüz mezoterapisi en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleridir. Bunun dışında yaralara ve cilt lekelerine de mezoterapi farklı şekillerde uygulanabilir. Bazı durumlarda iğnesiz mezoterapi yaptırma şansı da doğmaktadır.

Yüz Mezoterapisi Nedir?

Yüz Mezoterapisi, anti-aging süreci cildi gençleştirip sıkılaştırabilir. Güneş ışığı, yaşlanma, çevresel faktörler ve kollajen kaybı aynı anda ortaya çıktığında kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüz mezoterapisi uygulamasında hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve amino asitler karıştırılarak cilt altına enjekte edilir.

Yüz mezoterapisinde kullanılan ilaçların sayısı az olduğu için bu ilaçlar cilde ciddi alerji riski oluşturmaz. Bu bileşenlerin amacı ciltteki kırışıklıkların belirginliğini azaltmak ve ciltteki sarkmayı azaltmaktır. Yüz mezoterapisinde (mezotra) kullanılan ilaçlar ciltte kollajen ve elastin liflerinin üretimini hızlandırarak cildin kendi kendini onarma sürecini başlatır. Bu değerli bileşenler yüz hücrelerini yenilemek için tasarlandığından Mezoterapi, cildin nemli, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Leke Mezoterapisi Nedir?

Hamilelik, yaşlanma, güneşe maruz kalma ve sivilce yüzü lekeleyebilir. Yüz lekelerini tedavi etmek için topikal mezoterapi kullanabilirsiniz. Topikal mezoterapi ilaçları, cilt ağırlığını azaltmak ve ciltteki lekeleri azaltmak için tasarlanmış bileşenlerdir. Leke mezoterapisinde bu leke tedavisi bileşenleri iğne mezoterapisi ile cilt altına enjekte edilir. Lekelerin tamamen çıkarılması için 4-6 kez leke mezoterapisi yeterlidir. Yaz aylarında topikal mezoterapi yaptırmanız önerilmiyor. Yaz aylarında mezoterapi alıyorsanız mutlaka 50 SPF güneş kremi kullanmalısınız.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç Mezoterapisi kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesini önleyebilen, saç uzamasını da teşvik edebilen ve kellik tedavisi olarak kullanılabilen bir yöntemdir. Saçsız kişilerin saç derisine gerekli vitamin, mineral ve besinleri sağlayarak saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Besin içeren bir şırınga yardımıyla kafa derisine sıvı enjekte edilerek yapılır.

Bu yöntem aynı zamanda hücre metabolizmasını hızlandırabilir, enfeksiyonları yok edebilir ve kafa derisindeki kan dolaşımını artırabilir. Ayrıca saç köklerini canlandırarak uzun, güçlü, dolgun ve sağlıklı saçları geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Mezoterapi yönteminde dokuları güçlendiren ve bakımını yapan çok ince iğneler, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve diğer maddeler saç derisinin 2-3 mm altına enjekte edilir. Genellikle saç ekimi operasyonundan 6 ay sonra yeni çıkan saç tellerine bakım yapılarak ve güçlendirilerek ileride saç dökülmesini önlemek için kullanılır.

Selülit Mezoterapiyle Tedavi Edilir Mi?

Selülit, her yaştan kadın ve erkekte görülebilen bir dolaşım sistemi hastalığıdır. Bu sorun genellikle hormonal faktörlerin neden olduğu lenfatik drenaj problemlerinden sonra ortaya çıkar. Mezoterapi ile cilt altına enjekte edilen madde selülitli bölgedeki kan akışını ve lenfatik dolaşımı düzenler, yağ birikintilerini çözer ve son olarak sertleşmiş bağ dokusunu düzeltir. Selülit tedavisinde başarılı sonuçlar elde etmek için mezoterapi 4-10 hafta boyunca haftada bir yapılabilir. Diyet ve egzersiz tedaviyi desteklerse sonuçlar kalıcı olacaktır.

İğnesiz Mezoterapi Mümkün Müdür?

İğnesiz mezoterapinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda sıklıkla ilk tercih edilen akupunktur mezoterapisine alternatif olan iğnesiz mezoterapi artık cildi ağrısız yenileyebilmektedir. Mezodermin en önemli özelliklerinden biri etkili karışımıdır. Yöntem, cilde zarar vermeden fibroblast büyüme faktörlerini uyararak cildi etkileyecek olan TCA (trikarboksilik asit) ve H2O2 kombinasyonunun oranının ayarlanmasını içerir. Bu nedenle ciltte bio-güçlendirme ve gençleşme sağlamak için iğne veya can yakıcı aletlerin kullanımına gerek yoktur. Uygulama sonrasında cilt altında kollajen üretimi ve güçlü lifting etkileri oluşmaya devam eder, cilt problemlerini tedavi eder ve yeni kollajen oluşumunu tetikleyerek hücreleri biyolojik olarak uyarır.

Mezoterapi Nasıl Uygulanır?

Gerekli solüsyonu cildin orta tabakasına enjekte etmek için çok ince bir iğne kullanılır. Buradaki temel amaç, bölgeye kanın nüfuz etmesini sağlamak, hastalığa neden olan sorunlu bölgeyi onarmak ve iltihabı ortadan kaldırmaktır. Standart bir çözüm formülü yoktur. Hastalar için her hastalığa ve ana şikayete göre özel çözümler hazırlanmalıdır. Mezoterapi uygulamadan önce doktor hastaya net bir teşhis koymalıdır. Daha sonra sağlık ve tıbbi geçmişi kontrol edilmelidir. Doktor ayrıca tedavi için kan ve idrar testleri isteyebilir.

Mezoterapinin Faydaları Nelerdir?

Mezoterapi tedavisi için doğru dozu vermek çok önemlidir. En yaygın faydalar aşağıdaki gibidir.

 • Sporcunun yaralanmasını hızlı ve etkili bir şekilde iyileştirebilir.

 • Romatizmal enfeksiyonlara karşı etkilidir.

 • Damar hastalıklarına iyi gelir.

 • Saç dökülmesini önleyebilir ve birçok saç hastalığının tedavisinde kullanılabilir.

 • Ciltteki kırışıklıkları, lekeleri ve çatlakları giderebilir.

 • Bölgesel yağların erimesine yardımcı olur.

 • Ayrıca yağ tedavisi için de kullanılmaktadır.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Bu yan etkiler genellikle iğne bölgesinde kızarıklık, aşırı morarma ve küçük şişlik şeklinde gelir. Ancak bu yan etkiler ilacı çok sık aralıklarla almaktan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle mezoterapiyi bilen doktorlar bu yan etkilere neden olmaz. Çok sık aralıklarla yapılan mezoterapinin iyileşme açısından ayrı bir faydası yoktur. Bu cilt yaralanmaları, yetersiz sterilize edilmiş iğneler kullanılırsa veya akupunktur operasyonu uygun teknikler kullanılarak yapılmazsa da meydana gelebilir. Deri ciddi şekilde hasar görmüşse, tedavi durdurulmalıdır. En iyi şekilde tedavi edilse de bazı morluklar olabilir ancak bu morluklar birkaç gün sonra kaybolacak ve tedavinin seyrini değiştirmeyecektir.

Mezoterapide çok düşük dozda ilaçlar kullanıldığı için alerjiler çok nadirdir. Ancak hekim, hastaya alerjisi olup olmadığını sormalı ve tedavi öncesinde gerekli önlemleri almalıdır. Mezoterapide, tedaviden sonraki birkaç dakika veya saat içinde alerjik hastalıklar böcek ısırığı şeklinde yanıklar, şişlikler, kızarıklıklar ve kaşıntılı kırmızı lekeler şeklinde kendini gösterir. Bu şikayetler kendiliğinden veya anti alerjik ilaçların kullanılmasıyla giderilecektir. Bu durumda Mezoterapiye ara vermeye gerek yoktur. İlaç bundan sorumludur. İlaç değiştirilerek bu sorun giderilebilir.

Tedavi sonrası yüz bölgesinde kızarıklar meydana gelebilir. Bunun nedeni alerjik bir olay değil, belirli ilaçların kullanılmasıdır. Bu, bazı ilaçların mikro dolaşım üzerindeki yüksek genişleme etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu sadece mezoterapi için değil, hekimler tarafından bilinen bir etkidir. Vücudun her yerinde sıcak basmalar hissedilecek ve yüzde flaşlar görünebilir. Buna mide kazınması da eşlik edebilir. Bu olay Mezoterapi tedavisinin hemen ardından meydana gelir. Bu hoş olmayan yan etki çok nadirdir, ancak şiddetli değildir. Dielektrik tedavideki bazı uzmanlar, bunu terapötik etkilerin kanıtı olarak görüyor. 30-45 dakika sonra tüm kızarıklar ortadan kaybolmaya başlayacaktır.

Mezoterapi Kimlere Yapılmaz?

Aşağıdaki durumlarda Mezoterapi yapılmaması tavsiye edilir. Bu durumlar:

 • Hamile kadın

 • Emziren anne

 • Felçliler

 • İnsüline bağımlı şeker hastalığı olan kişiler (şeker hastalığı)

 • Kanser hastası ve kronik rahatsızlığı olan kişiler

 • Kan pıhtılaşma sorunu olanlar

 • Kullanılan ilaçlara alerjik reaksiyon riski taşıyan kişiler

 • Ürtikerli hastalar

 • Mezoskopik tedavi, birden fazla ilaca ihtiyaç duyan kalp hastalığı hastalarına uygun değildir.

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vücut mezoterapisinin yapılacağı gün banyo yapılmaması, duş, sauna veya küvet kullanılmaması tavsiye edilir. Ayrıca bölgeyi kaşımamak, fırçalamamak, masaj yapmamak ve doktorun önerdiği şekilde vücuda herhangi bir ürün sürmemesi önerilir. Aynı gün ağır egzersiz yapmamalısınız. Ayrıca uygulama sonrası çok dar giysiler giymeyiniz. Bölgesel zayıflama için başvuruyorsanız, hastalar uzmanların önerdiği diyet planına da uymalıdır.

Mezoterapi tedavisi öncesinde ve sonrasında aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Mezoterapi kursu bittikten sonra uygulama alanına yaklaşık 10-15 saat su ile dokunmayınız. Kot pantolon ve tayt gibi vücudu örten pantolonlar giyilmemesi tavsiye edilir. Mezoterapi tedavisi sonrasında 48 saat yorucu egzersizlerden kaçınmalı, 10-15 saat banyo ve makyaj yapmaktan kaçınmalısınız.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet